زنان برای اولین بار در ناسا به عنوان فضانورد استخدام شدند

زنان برای اولین بار در ناسا به عنوان فضانورد استخدام شدند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

۱۳ ژانویه ۱۹۷۸، ناسا هشتمین و متنوع‌ترین گروه فضانوردان خود را انتخاب کرد. این گروه که با عنوان سی و پنج پسر جدید شناخته می‌شود، شامل اولین شش فضانورد زن بود.

زنان در ناسا (قبل از دهه هفتاد میلادی)

نقش زنان در ناسا، در طول زمان متغیر بوده‌ است. آن‌ها در ابتدا به‌عنوان نیروی پشتیبان و در مقام‌های اجرایی، منشی، پزشک، روانشناس و بعدها به‌عنوان مهندس در ناسا کار می‌کردند.

تا قبل از پایان دهه شصت میلادی، فضانوردان از بین مردان انتخاب می‌شدند. این سازمان تا پیش از تصویب لایحه فرصت‌های شغلی برابر از سوی دولت، در جستجوی همکاری با زنان در خارج از زمینه‌هایی مشخص، نبود. ازجمله زنانی که در آن دوره مشغول به کار در ناسا بودند می‌توان به دانا اولری، نخستین زن مهندس در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا؛ دانا شرلی، مهندس مأموریتی و کارولین هانتون، پیشگام پژوهش در زمینه سازگاری بدن انسان با پروازهای فضایی اشاره کرد.

مارگارت همیلتون، برنامه‌نویس ارشد برنامه فضایی آپولو و جوری سالیوان، مهندس ارشد زیست‌پزشکی مأموریت آپولو- ۱۱، از دیگر زنان شاغل در ناسا بودند.

مارگارت همیلتون، مدیر و سرپرست برنامه‌نویسی نرم‌افزار آپولو

با وجود اینکه عده‌ای در آن دوره با پدیده همکاری با زنان در برنامه‌های فضایی موافق نبودند، جان اف. کندی، رئیس جمهور وقت ایالات متحده حکم برابری جنسیتی در محیط کار را برای تشویق زنان امضا کرد و ناسا برای تمام افرادی که خواستار همکاری با سازمان بودند، قول ارائه فرصت‌های برابر داد. با این وجود تا دهه ۷۰ میلادی هیچ زنی برای پیوستن به گروه فضانوردان انتخاب نشد.

گروه فضانوردان ۱۹۷۸

دهه ۱۹۷۰ سکوی پرشی بود که زنان را به فضانورد شدن نزدیک‌تر کرد. همزمان، ارتش ایالات متحده نیز پذیرش زنان برای آموزش‌های خلبانی را آغاز کرد.

به‌واسطهٔ کمک‌های نیچل نیوکلز روند، استخدام در ناسا اوج گرفت. گروه فضانوردانی که ناسا در سال ۱۹۷۸ انتخاب کرد عصر جدیدی از تنوع در اکتشافات فضایی را آغاز کرد.

از این گروه، سالی راید، اولین زن آمریکایی بود که در سال ۱۹۸۳ در فضا پرواز کرد. در همان سال، گویون بلوفورد اولین مرد آفریقایی-آمریکایی بود که به فضا پرواز کرد و الیسون اُنیزوکا اولین آسیایی-آمریکایی در فضا در سال ۱۹۸۵ شد. حدود بیش از یک سال پس از سالی راید، جودیت رزنیک موفق شد با شاتل فضایی دیسکاوری به فضا پرواز کند و به دومین زن فضانورد آمریکایی در فضا تبدیل شود.

اولین گروه استخدامی فضانوردان زن از چپ به راست: شانون لوسید، مارگارت ریا سدون، کاترین سالیوان، جودیت رزنیک، آنا فیشر، و سالی راید.

زنان منتخب در آن زمان باید دارای سن زیر ۳۵ سال و سلامت خوب و گواهی پزشکی درجه دوم برخوردار بودند. آنها همچنین باید مدرک لیسانس و رتبه خلبانی تجاری FAA (یا بالاتر) با بیش از دو هزار ساعت پرواز را داشتند‌.

از زمان اشتغال سالی راید به‌عنوان اولین زن فضانورد در ناسا، تا سال ۲۰۲۱ تعداد ۴۳ زن آمریکایی موفق شده‌اند تا به فضا سفر کنند. خارج از ایالت متحده نیز ۱۲ زن فضانورد دیگر بوده‌اند که در فضا حضور پیدا کردند. امروزه بیش از ۱۰ درصد از فضانوردان در ناسا زن هستند.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + چهارده =