سرطان پانکراس

سرطان پانکراس چه علائمی دارد و چطور تشخیص داده می‌شود؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

سرطان لوزالمعده یا پانکراس Pancreatic cancer در بافت‌های لوزالمعده شما شروع می‌شود – عضوی در شکم شما که در پشت قسمت تحتانی معده شما قرار دارد. لوزالمعده آنزیم‌هایی را آزاد می‌کند که به هضم کمک می‌کنند و هورمون‌هایی تولید می‌کند که به مدیریت قند خون کمک می‌کنند.

پانکراس شما حدود ۶ اینچ (۱۵ سانتی متر) طول دارد و شبیه گلابی است که به پهلو خوابیده باشد. هورمون‌هایی از جمله انسولین‌ترشح می‌کند تا به بدن شما در پردازش قند موجود در غذا‌هایی که می‌خورید کمک کند. و شیره‌های گوارشی تولید می‌کند تا به بدن شما در هضم غذا و جذب مواد مغذی کمک کند.

انواع مختلفی از توموردر لوزالمعده ممکن است رخ دهد، از جمله تومور‌های سرطانی و غیر سرطانی. شایع‌ترین نوع سرطانی که در لوزالمعده تشکیل می‌شود در سلول‌هایی شروع می‌شود که مجاری‌ای را که آنزیم‌های گوارشی تولید می‌کنند (آدنوکارسینوم مجرای پانکراس) پوشانده‌اند.

سرطان لوزالمعده به ندرت در مراحل اولیه، زمانی که میزان درمانش بیشتر است، تشخیص داده می‌شود. این به این دلیل است که اغلب تا زمانی که به سایر اندام‌ها سرایت نکرده است، علائمی ایجاد نمی‌کند.

گزینه‌های درمانی سرطان پانکراس بر اساس وسعت سرطان انتخاب می‌شوند. گزینه‌ها ممکن است شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی یا ترکیبی از این موارد باشد.

علائم

علائم و نشانه‌های سرطان لوزالمعده اغلب تا زمانی که بیماری پیشرفته نشده باشد، ظاهر نمی‌شوند. آن‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد شکمی که به پشت شما منتشر می‌شود
 • از دست دادن اشتها یا کاهش وزن ناخواسته
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم (یرقان)
 • مدفوع رنگ روشن
 • ادرار تیره رنگ
 • خارش پوست
 • تشخیص جدید دیابت یا دیابت موجود که کنترل آن دشوارتر می‌شود
 • لخته شدن خون
 • خستگی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده علائم غیرقابل توضیحی که شما را نگران می‌کند، به پزشک خود مراجعه کنید. بسیاری از شرایط دیگر می‌توانند این علائم را ایجاد کنند، بنابراین پزشک ممکن است این شرایط و همچنین سرطان پانکراس را بررسی کند.

علل

مشخص نیست چه چیزی باعث سرطان پانکراس می‌شود. پزشکان عواملی را شناسایی کرده‌اند که ممکن است خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش دهد، از جمله سیگار کشیدن و داشتن جهش‌های ژنی ارثی.

چگونه سرطان لوزالمعده تشکیل می‌شود

سرطان لوزالمعده زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های لوزالمعده تغییراتی (جهش) در DNA خود پیدا می‌کنند. DNA سلول حاوی دستورالعمل‌هایی است که به سلول می‌گوید چه کاری انجام دهد. این جهش‌ها به سلول‌ها می‌گویند که بدون کنترل رشد کنند و پس از مرگ سلول‌های طبیعی به زندگی خود ادامه دهند. این سلول‌های تجمع یافته می‌توانند تومور ایجاد کنند. زمانی که سلول‌های سرطانی پانکراس درمان نشوند، می‌توانند به اندام‌ها و رگ‌های خونی مجاور و قسمت‌های دوردست بدن گسترش پیدا کنند.

بیشتر سرطان‌های لوزالمعده در سلول‌هایی که مجاری پانکراس را پوشانده‌اند شروع می‌شود. این نوع سرطان، آدنوکارسینوم پانکراس یا سرطان برون ریز پانکراس نامیده می‌شود. به ندرت، سرطان می‌تواند در سلول‌های تولید‌کننده هورمون یا سلول‌های عصبی غدد درون ریز پانکراس ایجاد شود. این نوع سرطان، تومور‌های عصبی غدد پانکراس، تومور‌های سلول جزایر یا سرطان غدد درون ریز پانکراس نامیده می‌شوند.

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش دهند عبارتند از:

 • سیگار کشیدن
 • دیابت
 • التهاب مزمن پانکراس (پانکراتیت)
 • سابقه خانوادگی سندرم‌های ژنتیکی که می‌تواند خطر سرطان را افزایش دهد، از جمله جهش ژن BRCA2، سندرم لینچ و سندرم ملانوما بدخیم مول غیر معمول خانوادگی (FAMMM)
 • سابقه خانوادگی سرطان پانکراس
 • چاقی
 • سن بالا، در اکثر افراد پس از ۶۵ سالگی تشخیص داده می‌شوند

یک مطالعه بزرگ نشان داد که ترکیبی از سیگار کشیدن، دیابت طولانی مدت و رژیم غذایی نامناسب خطر ابتلا به سرطان پانکراس را فراتر از خطر هر یک از این عوامل به تنهایی افزایش می‌دهد.

عوارض

با پیشرفت سرطان لوزالمعده، می‌تواند عوارضی مانند:

 • کاهش وزن. تعدادی از عوامل ممکن است باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان پانکراس شود. کاهش وزن ممکن است اتفاق بیفتد زیرا سرطان انرژی بدن را مصرف می‌کند. تهوع و استفراغ ناشی از درمان‌های سرطان یا فشار دادن تومور به معده ممکن است خوردن را دشوار کند. یا ممکن است بدن شما در پردازش مواد مغذی از غذا مشکل داشته باشد زیرا لوزالمعده شما به اندازه کافی شیره گوارشی تولید نمی‌کند.
 • زردی. سرطان پانکراس که مجرای صفراوی کبد را مسدود می‌کند، می‌تواند باعث زردی شود. علائم شامل زردی پوست و چشم‌ها، ادرار تیره رنگ و مدفوع کم رنگ است. زردی معمولاً بدون درد شکمی رخ می‌دهد.

پزشک ممکن است توصیه کند که یک لوله پلاستیکی یا فلزی (استنت) در داخل مجرای صفراوی قرار داده شود تا آن را باز نگه دارد. این کار با کمک روشی به نام کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) انجام می‌شود. در طی ERCP، یک آندوسکوپ از گلو، از طریق معده و به قسمت بالایی روده کوچک عبور می‌کند. سپس یک رنگ از طریق یک لوله توخالی کوچک (کاتتر) که از داخل آندوسکوپ عبور می‌کند، به پانکراس و مجاری صفراوی تزریق می‌شود. در نهایت تصاویری از مجاری گرفته می‌شود.

 • درد یک تومور در حال رشد ممکن است بر روی اعصاب شکم فشار بیاورد و باعث درد شدید شود. دارو‌های ضد درد می‌توانند به شما کمک کنند احساس راحتی بیشتری داشته باشید. درمان‌هایی مانند پرتودرمانی و شیمی‌درمانی ممکن است به کند کردن رشد تومور کمک کرده و مقداری درد را تسکین دهند.

در موارد شدید، پزشک شما ممکن است روشی را برای تزریق الکل به اعصابی که درد شکم شما را کنترل می‌کنند (بلوک شبکه سلیاک) توصیه کند. این روش اعصاب را از ارسال سیگنال‌های درد به مغز شما باز می‌دارد.

 • انسداد روده. سرطان پانکراس که به قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) رشد می‌کند یا به آن فشار می‌آورد، می‌تواند جریان غذای هضم شده از معده به روده را مسدود کند.

پزشک ممکن است توصیه کند که یک لوله (استنت) در روده کوچک شما قرار داده شود تا آن را باز نگه دارد. در برخی شرایط، ممکن است انجام عمل جراحی برای قرار دادن یک لوله تغذیه موقت یا اتصال معده به نقطه پایین‌تری در روده که توسط سرطان مسدود نشده است، مفید باشد.

پیشگیری

ممکن است خطر ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش دهید اگر:

 • سیگار نکشید. اگر سیگار می‌کشید، سعی کنید آن را ترک کنید. با پزشک خود در مورد استراتژی‌هایی که به شما کمک می‌کند متوقف شوید، از جمله گروه‌های حمایتی، دارو‌ها و درمان جایگزین نیکوتین صحبت کنید. اگر سیگار نمی‌کشید، شروع نکنید.
 • وزن سالم را حفظ کنید. اگر وزن مناسبی دارید، برای حفظ آن تلاش کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، کاهش وزن آهسته و پیوسته را هدف قرار دهید – ۱ تا ۲ پوند (۰.۵ تا ۱ کیلوگرم) در هفته. ورزش روزانه را با یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه و غلات کامل با بخش‌های کوچکتر ترکیب کنید تا به کاهش وزن کمک کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید. رژیم غذایی پر از میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ و غلات کامل ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.

اگر سابقه خانوادگی سرطان لوزالمعده دارید، با یک مشاور ژنتیک ملاقات کنید. او می‌تواند سابقه سلامت خانوادگی شما را با شما بررسی کند و تعیین کند که آیا ممکن است از آزمایش ژنتیکی برای درک خطر ابتلا به سرطان پانکراس یا سایر سرطان‌ها سود ببرید یا خیر.

تشخیص

سونوگرافی پانکراسکادر گفتگوی پاپ آپ را باز کنید

اگر پزشک شما مشکوک به سرطان لوزالمعده باشد، ممکن است شما را تحت یک یا چند آزمایش زیر قرار دهد:

 • تست‌های تصویربرداری که تصاویری از اندام‌های داخلی شما ایجاد می‌کند. این آزمایش‌ها به پزشکان کمک می‌کند تا اندام‌های داخلی شما از جمله پانکراس را تجسم کنند. تکنیک‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان لوزالمعده شامل سونوگرافی، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و گاهی اوقات، اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) است.
 • استفاده از یک اسکوپ برای ایجاد تصاویر سونوگرافی از پانکراس شما. سونوگرافی آندوسکوپی (EUS) از دستگاه سونوگرافی برای تهیه تصاویری از پانکراس از داخل شکم شما استفاده می‌کند. دستگاه از طریق یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر (اندوسکوپ) از مری شما عبور می‌کند و به معده شما می‌رسد تا تصاویر را به دست آورد.
 • برداشتن نمونه بافت برای آزمایش (بیوپسی). بیوپسی روشی برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت برای بررسی زیر میکروسکوپ است. اغلب بافت در طول EUS با عبور ابزار‌های مخصوص از آندوسکوپ جمع‌آوری می‌شود. در موارد کمتر، نمونه‌ای از بافت از لوزالمعده با وارد کردن یک سوزن از طریق پوست و داخل پانکراس جمع‌آوری می‌شود (اسپیراسیون با سوزن ظریف).
 • آزمایش خون. پزشک شما ممکن است خون شما را برای پروتئین‌های خاصی (مارکر‌های توموری) که توسط سلول‌های سرطانی پانکراس ریخته می‌شود، آزمایش کند. یکی از تست‌های نشانگر تومور که در سرطان پانکراس استفاده می‌شود CA19-9 نام دارد. ممکن است در درک چگونگی پاسخ سرطان به درمان مفید باشد. اما این آزمایش همیشه قابل اعتماد نیست زیرا برخی از افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده سطح CA19-9 بالایی ندارند و این باعث می‌شود که آزمایش کمتر مفید باشد.

اگر پزشک تشخیص سرطان لوزالمعده را تایید کرد، سعی می‌کند وسعت (مرحله) سرطان را تعیین کند. با استفاده از اطلاعات حاصل از آزمایشات مرحله‌بندی، پزشک سرطان لوزالمعده شما را مرحله‌ای تعیین می‌کند که به تعیین اینکه چه درمان‌هایی بیشترین سود را برای شما دارند کمک می‌کند.

مراحل سرطان پانکراس با اعداد رومی از ۰ تا IV نشان داده می‌شود. پایین‌ترین مراحل نشان می‌دهد که سرطان محدود به پانکراس است. در مرحله چهارم، سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است.

سیستم مرحله‌بندی سرطان همچنان در حال تکامل است و با بهبود تشخیص و درمان سرطان توسط پزشکان پیچیده‌تر می‌شود.

دریغ نکنید که از پزشک خود در مورد تجربه او در مورد تشخیص سرطان پانکراس بپرسید. اگر شک دارید، نظر دوم را دریافت کنید.

درمان

درمان سرطان پانکراس به مرحله و محل سرطان و همچنین به سلامت کلی و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. برای اکثر افراد، اولین هدف درمان سرطان پانکراس، از بین بردن سرطان در صورت امکان است. وقتی این یک گزینه نیست، تمرکز ممکن است روی بهبود کیفیت زندگی و محدود کردن سرطان از رشد یا ایجاد آسیب بیشتر باشد.

درمان ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از این موارد باشد. زمانی که سرطان لوزالمعده پیشرفته است و احتمالاً این درمان‌ها فایده‌ای ندارند، پزشک روی تسکین علائم (مراقبت تسکینی) تمرکز می‌کند تا شما را تا حد امکان راحت نگه دارد.

عمل جراحی

عمل‌های مورد استفاده در افراد مبتلا به سرطان پانکراس عبارتند از:

 • جراحی برای تومور‌های سر پانکراس. اگر سرطان شما در سر لوزالمعده قرار دارد، ممکن است عمل جراحی به نام روش Whipple (پانکراتیکودئودنکتومی) را در نظر بگیرید.

روش ویپل از نظر فنی یک عمل دشوار برای برداشتن سر پانکراس، اولین قسمت روده کوچک (اثنی عشر)، کیسه صفرا، بخشی از مجرای صفراوی و غدد لنفاوی مجاور است. در برخی شرایط ممکن است بخشی از معده و روده بزرگ نیز برداشته شود. جراح قسمت‌های باقی‌مانده از لوزالمعده، معده و روده‌ها را دوباره به هم متصل می‌کند تا به شما امکان هضم غذا را بدهد.

 • جراحی برای تومور‌های بدن و دم پانکراس. جراحی برداشتن سمت چپ (بدن و دم) پانکراس را پانکراتکتومی دیستال می‌نامند. جراح شما همچنین ممکن است نیاز به برداشتن طحال شما داشته باشد.
 • جراحی برای برداشتن کل پانکراس. در برخی افراد، ممکن است نیاز به برداشتن کل پانکراس باشد. به این عمل پانکراتکتومی کامل می‌گویند. شما می‌توانید بدون لوزالمعده به طور نسبتاً طبیعی زندگی کنید اما به انسولین و جایگزینی آنزیم مادام العمر نیاز دارید.
 • جراحی برای تومور‌هایی که عروق خونی مجاور را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده پیشرفته در صورتی که تومور‌های آن‌ها رگ‌های خونی مجاور را درگیر کند، واجد شرایط عمل ویپل یا سایر جراحی‌های پانکراس نیستند. در مراکز پزشکی بسیار تخصصی و با تجربه، جراحان ممکن است عمل جراحی پانکراس را ارائه دهند که شامل برداشتن و بازسازی عروق خونی آسیب دیده است.

هر یک از این جراحی‌ها خطر خونریزی و عفونت را به همراه دارد. پس از جراحی، اگر معده در تخلیه مشکل داشته باشد (تاخیر در تخلیه معده) برخی افراد دچار تهوع و استفراغ می‌شوند. پس از هر یک از این روش‌ها انتظار بهبودی طولانی را داشته باشید. شما چندین روز را در بیمارستان سپری خواهید کرد و سپس چندین هفته در خانه بهبود خواهید یافت.

تحقیقات گسترده نشان می‌دهد که جراحی سرطان لوزالمعده زمانی که توسط جراحان مجرب در مراکزی که بسیاری از این عمل‌ها را انجام می‌دهند، عوارض کمتری ایجاد می‌کند. در مورد تجربه جراح و بیمارستان خود در مورد جراحی سرطان پانکراس دریغ نکنید. اگر شک دارید، نظر دوم را دریافت کنید.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از دارو‌ها برای کمک به کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. این دارو‌ها را می‌توان به داخل رگ تزریق کرد یا به صورت خوراکی مصرف کرد. ممکن است یک داروی شیمی درمانی یا ترکیبی از آن‌ها دریافت کنید.

شیمی درمانی همچنین می‌تواند با پرتودرمانی (شیمی درمانی) ترکیب شود. شیمی‌درمانی معمولاً برای درمان سرطانی استفاده می‌شود که فراتر از پانکراس به سایر اندام‌ها گسترش نیافته است. در مراکز پزشکی تخصصی، این ترکیب ممکن است قبل از جراحی برای کمک به کوچک شدن تومور استفاده شود. گاهی اوقات پس از جراحی برای کاهش خطر عود سرطان پانکراس استفاده می‌شود.

در افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده پیشرفته و سرطانی که به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است، شیمی درمانی ممکن است برای کنترل رشد سرطان، تسکین علائم و طولانی‌تر شدن بقا استفاده شود.

پرتو درمانی

پرتودرمانی از پرتو‌های پرانرژی مانند پرتو‌های ساخته شده از اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. ممکن است قبل یا بعد از جراحی سرطان، درمان‌های پرتودرمانی، اغلب همراه با شیمی درمانی، دریافت کنید. یا زمانی که سرطان شما با جراحی قابل درمان نباشد، پزشک ممکن است ترکیبی از درمان‌های پرتودرمانی و شیمی درمانی را توصیه کند.

پرتودرمانی معمولاً از دستگاهی می‌آید که در اطراف شما حرکت می‌کند و تابش را به نقاط خاصی از بدن شما هدایت می‌کند (تابش پرتو خارجی). در مراکز پزشکی تخصصی، پرتودرمانی ممکن است در حین جراحی (اشعه حین عمل) انجام شود.

پرتودرمانی سنتی از اشعه ایکس برای درمان سرطان استفاده می‌کند، اما شکل جدیدتری از پرتو با استفاده از پروتون در برخی از مراکز پزشکی موجود است. در شرایط خاص، پروتون درمانی می‌تواند برای درمان سرطان لوزالمعده استفاده شود و ممکن است در مقایسه با پرتودرمانی استاندارد عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

آزمایشات بالینی

کارآزمایی‌های بالینی مطالعاتی برای آزمایش درمان‌های جدید، مانند درمان سیستمیک، و رویکرد‌های جدید برای جراحی یا پرتودرمانی هستند. اگر درمان مورد مطالعه ایمن‌تر و موثرتر از درمان‌های فعلی ثابت شود، می‌تواند به استاندارد جدید مراقبت تبدیل شود.

آزمایشات بالینی سرطان لوزالمعده ممکن است به شما این فرصت را بدهد که درمان هدفمند جدید، دارو‌های شیمی درمانی، درمان‌های ایمونوتراپی یا واکسن‌ها را امتحان کنید.

آزمایشات بالینی نمی‌توانند درمان را تضمین کنند و ممکن است عوارض جانبی جدی یا غیرمنتظره‌ای داشته باشند. از سوی دیگر، آزمایشات بالینی سرطان به دقت تحت نظارت قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که تا حد امکان ایمن انجام می‌شوند. و آن‌ها دسترسی به درمان‌هایی را ارائه می‌دهند که در غیر این صورت در دسترس شما نبودند.

با پزشک خود در مورد اینکه چه آزمایشات بالینی ممکن است برای شما مناسب باشد صحبت کنید.

مراقبت حمایتی (تسکینی)

مراقبت تسکینی یک مراقبت پزشکی تخصصی است که بر تسکین درد و سایر علائم یک بیماری جدی تمرکز دارد. مراقبت تسکینی مانند مراقبت در  آسایشگاه یا مراقبت پایان عمر نیست. مراقبت تسکینی توسط تیم‌هایی متشکل از پزشکان، پرستاران، مددکاران اجتماعی و سایر متخصصان آموزش دیده ویژه ارائه می‌شود. هدف این تیم‌ها بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان است.

متخصصان مراقبت‌های تسکینی با شما، خانواده و سایر پزشکان شما همکاری می‌کنند تا لایه‌ای اضافی از حمایت را ارائه دهند که مکمل مراقبت‌های پزشکی مداوم شما باشد. اغلب در حین انجام درمان‌های تهاجمی مانند جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می‌شود.

هنگامی که مراقبت‌های تسکینی همراه با سایر درمان‌های مناسب استفاده می‌شود – حتی بلافاصله پس از تشخیص – افراد مبتلا به سرطان ممکن است احساس بهتری داشته باشند و عمر طولانی‌تری داشته باشند.

طب جایگزین

برخی از رویکرد‌های طب یکپارچه و جایگزین ممکن است به علائم و نشانه‌هایی که به دلیل سرطان یا درمان‌های سرطان تجربه می‌کنید کمک کنند.

درمان‌هایی که به شما کمک می‌کند تا با پریشانی کنار بیایید

افراد مبتلا به سرطان اغلب دچار ناراحتی می‌شوند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ناراحتی در افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده شایع‌تر از افراد مبتلا به انواع دیگر سرطان است.

اگر مضطرب هستید، ممکن است در خوابیدن مشکل داشته باشید و مدام به سرطان خود فکر کنید. ممکن است احساس عصبانیت یا غمگینی کنید.

احساسات خود را با پزشک خود در میان بگذارید. متخصصان می‌توانند به شما کمک کنند تا احساسات خود را مرتب کنید و به شما در ایجاد استراتژی‌هایی برای مقابله کمک کنند. در برخی موارد، دارو‌ها ممکن است کمک کنند.

طب یکپارچه و درمان‌های جایگزین نیز ممکن است به شما در مقابله با پریشانی کمک کند. مثال‌ها عبارتند از:

 • طب سوزنی
 • هنر درمانی
 • ورزش
 • ماساژ درمانی
 • مراقبه
 • موزیک درمانی
 • تمرینات آرامش بخش
 • معنویت

اگر به این گزینه‌های درمانی علاقه‌مند هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج − پنج =