سطح جدید مسی «هزارتو»مانندی که باکتری‌ها را در ۲ دقیقه از بین می برد: ۱۲۰ برابر سریعتر از مس معمولی

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

مس به دلیل توانایی از بین بردن باکتری‌ها، کاربردهای بهداشتی خوبی دارد. این فلز یون‌هایی را آزاد می کند که برای سلول‌های باکتریایی سمی هستند و باعث سوراخ شدن غشای بیرونی آنها می‌شود. با این حال، این فرآیند معمولا چندین ساعت طول می‌کشد.

اما یک سطح مسی که به تازگی ساخته شده است، این کار را تنها در چند دقیقه انجام می‌دهد، به صورت دقیق‌تر حدود ۱۲۰ برابر سریعتر از مس معمولی.

دانشمندان سطح مسی جدید را در برابر باکتری استاف طلایی ( استافیلوکوکوس اورئوس ) که مسئول طیف گسترده‌ای از عفونت‌ها و یکی از پنج عامل شایع عفونت در بیمارستان‌ها است، آزمایش کردند.

یک مهندس مواد، به نام Ma Qian از موسسه فناوری سلطنتی ملبورن (RMIT) در استرالیا می‌گوید:  «یک سطح مس استاندارد حدود ۹۷ درصد استاف طلایی را در عرض چهار ساعت از بین می‌برد. اما به طور باورنکردنی، زمانی که ما باکتری‌های استاف طلایی را روی سطح مس طراحی شده خود قرار دادیم، بیش از ۹۹.۹۹ درصد سلول‌ها را تنها در ۲ دقیقه از بین رفتند.»

ماهیت متخلخل سطح جدید به طور قابل توجهی میزان سطح آن را در مقایسه با مس صاف افزایش می‌دهد. این بدان معناست که تعداد بیشتری از سلول‌های باکتری در هنگام فرود می‌توانند به یکباره مورد حمله قرار گیرند.

برای اینکه این مس تا حد امکان متخلخل باشد، این تیم آلیاژی از اتم‌های مس و منگنز تولید کردند، بعد از آن هم از یک روش ارزان‌قیمت «آلیاژ زدایی» برای حذف اتم‌های منگنز استفاده کردند.

سطح مسی پیچ و خم دار یا هزارتومانند، پر از سوراخ‌های بسیار کوچک برای گیر افتادن باکتری‌ها است و در واقع تشکیل سلول‌های باکتری را در وهله اول سخت‌تر می‌کند.

در ضمن هنگامی که آب به سطح برخورد می‌کند، به جای تشکیل قطرات روی سطح ، یک لایه نازک تشکیل می‌دهد. همین هم دوباره اثربخشی یون‌های مس را در از بین بردن باکتری‌ها بهبود می‌بخشد.

در بالا: سلول‌های باکتری استاف طلایی پس از ۲ دقیقه روی الف) فولاد ضد زنگ جلا داده شده، ب) مس جلا داده شده، و ج) و د) سطح میکرو نانو مس تیم پژوهشی.

تصور کنید از این مس جدید برای ساختن دستگیره در استفاده شود. این مواد در نهایت می‌تواند به مدارس، بیمارستان‌ها، خانه‌ها و وسایل نقلیه عمومی راه پیدا کنند.

محققان اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که این سطح مسی چقدر می‌تواند در برابر ویروس کرونا ،موثر باشد .

علاوه بر این، مس می‌تواند در مبارزه با ابر میکروب‌ها (مانند استاف طلایی) که مقاومت آنتی بیوتیکی شدید در برابر آنها وجود دارد، موثر باشد.

منبع: ساینس الرت

منبع یک پزشک

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 11 =