سندروم مونشهاوزن

سندروم مونشهاوزن

سندروم مونشهاوزن یکی از اختلالات شخصیتی است که در نوع حاد دسته بندی می شود. فردی که به این بیماری مبتلا است سعی در خود زنی یا بیمار نشان دادن خود دارد. این اختلال ممکن است در رنج خاصی از اغراق جزئی تا شدید قرار بگیرد.

نکته مهمی که در این جا قرار دارد این است که این اختلال همان تلاش برای بیمار نشان دادن خود در راستای نرفتن به مدرسه یا سر کار و غیره نیست و از این ها فراتر است. نکته ای که وجود دارد بعضی افراد مبتلا به سندروم مونشهاوزن در بسیاری اوقات از دلیل رفتار خود خبر ندارند و حتی مشکل خود را عجیب و جدی در نظر نگیرند.

انواع این بیماری به دو دسته سندروم مونشهاوزن و مونشهاوزن پروکسی تقسیم می شود. فرد خود را به عنوان بیمار جا می‌زند. اما حالت دوم زمانی روی می‌دهد که بیمار از شخص دیگری مثل یک کودک یا بزرگسال دیگر و یا حیوان خانگی خود به عنوان قربانی استفاده می‌کند.

علائم سندروم مونشهاوزن چیست؟

علائم رایج این بیماری معوملا در تقلید یا نشان دادن وجود بیماری یا آسیب و یا اغراق در این ها می باشد. این افراد در پنهان کردن علائم تقلیدشان بسیار ماهر هستند بنابراین تشخیص این بیماری ممکن است روندی طولانی و سخت داشته باشد.

علائم کلی این بیماری عبارتند از:

ابراز علائمی که شناسایی آن دشوار است مثلا تشنج و سرگیجه و…

انجام کاری که برای بیمار مضر است مانند نوشیدن ماده ای مضر

جعل مدارک و اسناد پزشکی در جهت بیمار نشان دادن فرد.

وارد کردن صدمه جسمی به خود

شرایطی بیماری که بدون دلیل در حال بدتر شدن است.

چه علائمی نشان از جدی بودن این مسئله دارد؟

  • شکایت بیمار از بروز علائم جدیدتر و بیشتر به دنبال نتایج منفی آزمایش‌ها
  • دانش گسترده در مورد بیمارستان‌ها، بیماری‌ها و اطلاعات و اصطلاحات پزشکی
  • سابقه دریافت خدمات پزشکی از چندین بیمارستان، کلینیک یا مطب در شهر و گاهی در شهرهای مختلف
  • تعداد بازدید کننده کم و نداشتن همراه در هنگام بستری بودن در بیمارستان

دلایل ایجاد سندورم مونشهاوزن

کودک آزاری یا بی توجهی به فرد در کودکی

اگر کودک در سنین پایین انزوا و طرد شدن و رها شدگی را تجربه کنند می توانید باعث ایجاد این مشکل شود زیرا کودک نیاز دارد که احساس مهم بودن کند و در غیر این صورت احسا داشتن لیاقت داشتن را ندارد و تمایل دارد توجه دیگران را به خود جلب کند.

سابقه بیمار شدن و بستری در کودکان

اگر کودکان مجبور شده باشند که در سنین پایین مدام در بیمارستان باشند و به ین واسطه توجه زیادی دریافت کرده باشدسعی خواهد کرد که با بازگشت به وضعیت قبلی توجه قبلی را نیز دریافت نماید.

اختلالات شخصیت

ین اختلال ممکن است از نیاز دورنی فرد به بیمار یا آسیب دیده بودن شکل بگیرد. این امر می‌تواند به دلیل احساس ناامنی هم روی دهد. این بیماران گاهی تمایل دارند که اقدامات سخت و خطرناکی انجام دهند. مثلا از یک آزمایش دردناک یا جراحی پر خطر برای جلب همدردی و توجه ویژه دیگران به خود استفاده کنند.

مجله اینترنتی سلامت

مجله اینترنتی توزلو

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + یک =