شاتل فضایی انترپرایز توسط ناسا رونمایی شد

شاتل فضایی انترپرایز توسط ناسا رونمایی شد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

۱۷ سپتامبر ۱۹۷۶ شاتل فضایی انترپرایز راه‌اندازی شد و به‌عنوان بخشی از برنامه شاتل فضایی برای انجام پروازهای آزمایشی ساخته شد.

شاتل در این تاریخ از کارخانه راک‌ول کالیفرنیا خارج شد و به پاس قدردانی از همنام تخیلی آن، جین رادنبری، خالق پیشتازان فضا و بسیاری از بازیگران اصلی مجموعه اصلی Star Trek در مراسم حضور داشتند.

جین رادنبری، خالق Star Trek (نفر سوم از سمت راست) و بازیگران Star Trek (به استثنای ویلیام شاتنر) و مدیران ناسا در مراسم معرفی انترپرایز.

از روی انترپرایز، نخستین نمونه عملیاتی شاتل‌ها یعنی شاتل فضایی کلمبیا ساخته‌ شد. طراحی این شاتل با کلمبیا متفاوت بود و بدنه عقب آن رابطی برای نصب غلاف نداشت. تعداد زیادی از زیرسیستم‌ها نیز در آن نصب نشدند.

همچنین از سلول‌های سوختی برای تولید نیروی الکتریکی شاتل استفاده می‌شد، اما این انرژی برای پروازهای فضایی کافی نبود.

انترپرایز فقط برای آزمایش مورد استفاده قرار می‌گرفت.

آزمایشات انترپرایز

انترپرایز قبل به پرواز درآمدن‌ شاتل‌های دیگر مورد آزمایشات زیادی قرار گرفت. این آزمایشات مهم و حیاتی به شرح زیر بودند:

  • تست‌های نزدیک و فرود (ALT): این آزمایش‌ها شامل اولین پرواز بر فراز هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ برای اندازه‌گیری بارهای ساختاری و ویژگی‌های هندلینگ و ترمز سیستم جفت بود.
انترپرایز
انترپرایز (سمت چپ) و شاتل دیسکاوری در واشنگتن دی سی به نمایش عموم گذاشته‌ می‌شوند.
  • تست لرزش عمودی زمین (MGVT): در اواسط ۱۹۷۶ مدارگرد برای آزمایش‌های ارتعاش زمین مورد استفاده قرار گرفت و به مهندسان اجازه داد داده‌های یک وسیله نقلیه پرواز واقعی را با مدل‌های نظری مقایسه کنند.
  • آمادگی‌های برنامه‌ریزی‌شده برای پرواز فضایی: در پایان این آزمایش‌ها، انترپرایز قرار بود برای بازسازی به‌عنوان یک وسیله نقلیه با قابلیت پرواز فضایی به پالمدیل بازگردانده‌ شود. اما بازسازی نمونه اولیه فرآیندی بسیار گران‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد تخمین زده‌ شد.

این شاتل درنهایت به موزه دریا، هوا و فضای اینترپید منتقل شد و به نمایش عمومی درآمد.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − سه =