شامپانزه‌ای به‌نام هام به فضا پرتاب شد

شامپانزه‌ای به‌نام هام به فضا پرتاب شد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

۳۱ ژانویه ۱۹۶۱، شامپانزه‌ای به‌نام هام با موشک مرکوری- رداستون به فضا پرتاب شد و به ارتفاع ۲۵۲ کیلومتری رسید.

هام اصالتاً اهل کامرون آفریقا بود و پیش از ورود به نیروی هوایی آمریکا یکی از جاذبه‌های مشهور باغ‌وحشی در فلوریدا محسوب می‌شد.

نام هام از مرکز هوافضای هولومن در نیومکزیکو که در آن سکونت داشت، برگرفته است. این شامپانزه دو ساله بود که به پایگاه هوایی هولمان در ایالات متحده منتقل شد.

این شامپانزه دو ساله قبل از پرواز، آموزش‌های سختی را پشت‌سر گذاشت و یاد گرفت که در پاسخ به نور و صداهای الکتریکی کارهای برنامه‌ریزی‌شده‌ را انجام دهد. توانایی هام در انجام وظایف تحت شرایط سخت پرواز فضایی به ناسا نشان داد که فضانوردان انسان نیز می‌توانند همین کارها را انجام دهند.

علیرغم این واقعیت که دانشمندان ناسا کنترل پرواز را در یکی از مراحل از دست دادند، هام ۱۶ دقیقه در فضا سپری کرد. شامپانزه طی این پرواز به ارتفاع ۲۵۲ کیلومتری رسید و سپس سالم به زمین بازگشت و در اقیانوس اطلس فرود آمد. بدن حیوان کمی کم آب شده‌ بود و هیچ آسیبی به‌جز کبودی جزئی روی بینی خود نداشت.

از شامپانزه پس از پرواز و بازگشت به خانه استقبال می‌شود.

کپسول موشک او به آرامی با سه چتر نجات به داخل اقیانوس افتاد. هام توسط هلیکوپتر نجات یافت و به یک کشتی منتقل شد. هنگامی که امدادگران در اطراف او جمع شدند، از اینکه هام زنده و سالم است، شگفت‌زده شدند. لباس‌های مناسب و آموزش‌های درست به او کمک کرد که طی یک سفر بی‌نقص به زمین برگردد.

این حیوان بعدها ۱۷ سال در باغ‌وحش ملی واشنگتن سال زندگی کرد و در سن ۲۵ سالگی مرد.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + پانزده =