شبکه‌های اجتماعی احتمالاً مغز کودکان را تغییر می‌دهد

شبکه‌های اجتماعی احتمالاً مغز کودکان را تغییر می‌دهد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

دانشمندان در یک مطالعه جدید، رابطه بین استفاده از شبکه‌های اجتماعی در اوایل نوجوانی و تغییرات مغز را در یک دوره سه ساله ردیابی کرده‌اند. آن‌ها در این تحقیق نشان داده‌اند که بررسی مکرر شبکه‌های اجتماعی با حساسیت بیشتر نقاط مرتبط با پاداش‌های اجتماعی مغز ارتباط دارد، اما تأکید می‌کنند که تغییرات مغزی کشف‌شده را نمی‌توان دقیقاً به عنوان تأثیر استفاده از شبکه‌های اجتماعی برداشت کرد و با یک احتمال روبه‌رو هستیم.

صفحه‌نمایش‌ها به سرعت در زندگی مدرن فراگیر شده‌اند و تأثیر آن‌ها بر سلامت و رشد ما به یک چالش بزرگ برای محققان تبدیل شده است. برای یک نوجوان، از استفاده از لپ‌تاپ برای انجام تکالیف مدرسه گرفته تا کاوش در اینستاگرام توسط موبایل، اسکرین‌تایم (مدت زمان استفاده از دستگاه‌های دارای نمایشگر) می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد.

تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر مغز کودکان

در این تحقیق جدید که توسط دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده، به‌طور خاص به بررسی اثرات رشد عصبی استفاده از شبکه‌های اجتماعی در نوجوانان پرداخته شده است. در این مطالعه ۱۶۹ دانش آموز شرکت کردند و آنها به مدت سه سال توسط دانشمندان بررسی شدند.

در ابتدای مطالعه از هر شرکت‌کننده ۱۲ ساله سؤال شده بود که روزانه چند بار شبکه‌های اجتماعی خود را بررسی می‌کنند. کسانی که روزانه ۱۵ بار یا بیشتر این کار را انجام می‌دهند، به عنوان کاربران عادی طبقه‌بندی شده‌اند. کاربران غیرعادی نیز افرادی هستند که کمتر از یک بار در روز شبکه‌های اجتماعی را بررسی می‌کنند و گروه دیگری تحت عنوان کاربران میانه در وسط قرار داشتند.

در طول سه سال بعد، شرکت‌کنندگان تحت اسکن‌های MRI سالانه‌ای قرار گرفتند که در آن، با انجام یک بازی، فعالیت مغز آنها در مناطق مرتبط با پاسخ‌های بازخورد اجتماعی بررسی می‌شد.

یافته‌های تحقیق نشان داد کودکانی که رفتارهای معمولی در بررسی شبک‌ های اجتماعی داشتند، در بخش‌هایی از مغز خود که با انتظارات اجتماعی و پاداش‌های اجتماعی مرتبط است، فعالیت بیشتری نشان دادند. همچنین در طول دوره مطالعه سه ساله، حساسیت این مناطق مغز آن‌ها افزایش یافته است.

شبکه اجتماعی

«اوا تلزر»، نویسنده این تحقیق توضیح می‌دهد:

«یافته‌ها نشان می‌دهد کودکانی که بیشتر با بررسی شبکه‌های اجتماعی بزرگ می‌شوند، نسبت به بازخورد همسالان خود حساس می‌شوند.»

بااین‌حال، به دلیل تمرکز محدود مطالعه، تلرز تأکید دارد که لزوماً شبکه‌های اجتماعی باعث ایجاد این تغییرات مضر در مغز نوجوانان نمی‌شوند.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =