شخصیت شناسی

شخصیت شناسی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

شخصیت شناسی

معرفی انوع شخصیت

هر فرد بر اساس ویژگی های و خلق و خوهایی که دارد دارای تیپ بندی شخصیتی مختص به خود می باشد. یکی از مهم ترین اثرات شناخت این تیپ بندی این است که فرد به توانایی ها و احساست خود پی می برد و از طرف دیگر به متفاوت بودن توانایی و احساسات گوناگون آشنا می شود که حاصل این شناخت تفاوت ها طبیعتاً می تواند احترام به تفاوت ها شد و خروجی این احترام کم شدن اختلافات و درگیری ها بین افراد جامعه می باشد. در ادامه انواع تیپ شخصیتی را طبق شاخص شخصیتی مایرز- بریگز یا همان تست mbti ارائه داده می شود:

· تیپ شخصیتی مجادله گر (ENTP-A/ ENTP-T): این افراد غلب برونگرا، شهودی، منطقی و ادراکی هستند. مهارت آنها در حل مسائل جدید می باشد. دارای انرژی ، هوش و مهارت تحلیلی بالایی می باشند همچنین اهل صحبت کردن هستند. کارهای سطحی آن‌ها را خسته می‌کند. آن‌ها همیشه دنبال کارها و ایده های جدید هستند.

· تیپ شخصیتی فرمانده(INTJ-A/ INTJ-T): این افراد درونگرا، شهودی، منطقی و قضاوت کننده هستند. افراد مستقل و مصمم هستند. زمانی که متعهد به انجام کاری شوند، آن را با سازماندهی و نظم انجام خواهند داد. در انجام کارها دارای روش‌های مخصوص به خودشان می باشند. هر نظر و ایده‌ای را به راحتی قبول نمی‌کنند.

· تیپ شخصیتی منطق دان(INTP-A/ INTP-T): این افراد درونگرایی، شهودی، منطقی و ادراکی هستند از طرفی اهل نظریه ، منطق و فعالیت‌های فکری هستند و این فعالیت های ذهنی را بیشتر از روابط اجتماعی دوست دارند بنابراین در کل انتقادگر، تحلیلگر و دقیق هستند. آن‌ها افرادی سازگار و انعطاف پذیر هستند. برای حل مشکلات دارای تمرکز بالایی هستند. ( شخصیت شناسی )

· تیپ شخصیتی معمار(ENTJ-A/ ENTJ-T): این افراد برونگرا، شهودی، منطقی و قضاوت کننده هستند. این گروه طبیعتاً به جاهایی می‌روند که بتوانند در آن مسئولیت داشته باشند همچنین دارای شخصیتی فعال، پر انرژی، مطمئن و با صلاحیت می باشند.

· تیپ شخصیتی پیکارگر(ENFP-A/ENFP-T): این افراد برونگرا، شهودی، احساسی و ادراکی هستند. برای ایده‌های جدید اشتیاق زیادی نشان می دهند. زندگی را پر از فرصت‌ می‌بینند. همچنین آن‌ها معاشرتی و اهل روابط اجتماعی هستند .

· تیپ شخصیتی قهرمان(ENFJ-A/ENFJ-T): این گروه از افراد برونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت کننده هستند. آن‌ها رهبران انگیزشی هستند که می‌توانند با سخنان خود بر روی دیگران تاثیر بگذارند. در محل کار جاه طلب بوده و دوست دارند برای رسیدن به خواسته‌هایشان تلاش کنند.

· تیپ شخصیتی میانجی(INFP-A/INFP-T): این افراد دارای درونگرایی، درک شهودی، احساس و قوه‌ی ادراک می بانشد. افراد این تیپ ایده‌آل گراهایی با قوه‌ی خیال‌ پردازی بسیار هستند که محرک اصلی آن‌ها ارزش‌ها و باورهای شخصیشان است.

· تیپ شخصیتی حامی(INFJ-A/INFJ-T): این گروه درونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت کننده هستند. این افراد ساکت، مهربان، هستند و قلبی رئوف دارند. این افراد به منافع دیگران نیز اهمیت می‌دهند و همیشه دوست دارند به دیگران انگیزه دهند.

· تیپ شخصیتی سفیر(ESFJ-A/ESFJ-T): این افراد برون گرا، حسی، احساسی و قضاوت کننده هستند. این افراد همیشه مشتاق به کمک کردن به دیگران هستند. به شدت اجتماعی بوده و وفادار هستند حتی در همه مسائل دوست دارند که مورد نیاز باشند و از کارشان تشکرشود.

· تیپ شخصیتی مجری(ESTJ-A/ESTJ-T): این افراد دارای برون گرایی، حسی، منطقی و قضاوتی میاشند . این گروه مدیران عالی هستند که در مدیریت امور و گروهی از افراد بهترین عملکرد را خواهند داشت.

· تیپ شخصیتی مدافع(ISFJ-A/ ISFJ-T): این افراد درونگرا، حسی، احساسی و قضاوت کننده هستند. آن‌ها افراد بسیار خونگرمی هستند که همیشه آماده مراقبت از دیگران هستند.

· تیپ شخصیتی تدارکاتچی(ISTJ-A/ ISTJ-T): این افراد درونگرا، حسی، منطقی و قضاوت کننده هستند. این تیپ کم‌ حرف بوده و بیشتر در خودش است. وقت‌شناس، دقیق و منظم است. می‌تواند به خوبی تمرکز کند و پرت کردن حواس این تیپ کار سختی است.

· تیپ شخصیتی سرگرم کنند(ISFP-A/ ISFP-T): این افراد مرزی بین تفریح و کارشان وجود ندارد. آن‌ها اغلب ساکت، محطاط، محافظه کار و فروتن هستند. آن‌ها هنرمندانی انعطاف پذیر هستند که همیشه آماده‌ی تجربه موضوعات جدید و کشف نشده هستند. همچنین آن‌ها عقاید و نظریات خود را به دیگران تحمیل نمی‌کنند.

· تیپ شخصیتی کارآفرین(ESTP-A/ ESTP-T): این افراد دارای ویژگی های برون گرایی، حسی، منطقی و ادراکی می باشند. این تیپ شخصیتی افرادی باهوش، پر انرژی و نکته سنج هستند که زندگی پر از ریسک را دوست دارند.

· تیپ شخصیتی ماجراجو(ISFP-A/ ISFP-T): این افراد مرزی بین تفریح و کارشان وجود ندارد. برای این گروه روابط هماهنگ از درجه اهمیت فراوان بر خوردار است. این شخص، صمیمی، آرام و مهربان است و اغلب نیازهای دیگران را مقدم بر نیاز های خود محسوب می کند.

· تیپ شخصیتی چیر دست(ISTP-A/ ISTP-T): این افراد دارای ویژگی های درونگرایی، حسی، منطقی و ادراکی می باشند. همچنین افرادی سازگار هستند که با شرایط مختلف قادر هستند خود را تطبیق دهند.

به هر حال در ادامه باید گفت که تست روان شناسی یکی از کارکردهایی که دارد شناخت خود می باشد. مثلا در تست شخصیت شناسی فرد می تواند به تیپولوژی شخصیت خود پی ببرد. لازم به ذکر است که در آخر می توان اشاره کرد که تست mbti که در بالا انواع تیپ بندی های شخصیت براساس این تست آورده شده بود، یکی از مهم ترین های تست شخصیت می باشد.

شخصیت شناسی به قلم :reza rezaii

 

مجله اینترنتی توزلو

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهارده =