شرایط تخصیص ارز واردات گوشی اعلام شد

شرایط تخصیص ارز واردات گوشی اعلام شد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از تکراتو

با اعلام سامانه جامع تجارت طی بیانه‌ای، دوباره برای برخی از گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار نیز ارز تخصیص خواهد یافت و شرایط تخصیص ارز واردات گوشی مطرح شد.

در اطلاعیه سامانه جامع تجارت اعلام شده که ثبت سفارش گوشی‌های سری  z ،s و n برند سامسونگ، فقط از طریق محل تأمین ارز از محل صادرات ممکن خواهد بود. تأمین ارز از محل صادرات با چندین موضوع مختلف از جمله رتبه اعتباری بازرگانان و سقف واردات از پیش تعیین شده، در تعارض است. در صورت تداوم این شروط، چشم انداز روشنی از تزریق این سری گوشی‌ها در بازار وجود نخواهیم داشت.

بیشتر بخوانید: ممنوعیت واردات گوشی مسافری از عراق ؛ تدبیر موقت برای اربعین!

شرایط تخصیص ارز واردات گوشی

در خرداد ماه ۱۴۰۱، گوشی‌هایی با برند اپل در گروه کالایی ۲۷ قرار گرفتند و در نتیجه به نوعی واردات این محصولات ممنوع شد. این تصمیم به خاطر فشارهایی از سمت مجلس بر وزارت صمت، اخذ شده بود.

هنگامی که بحث گوشی های بالای ۶۰۰ دلار توسط مجلس به قانون بودجه ۱۴۰۰ وارد شد، عوارض این واردات به حدود ۱۲ درصد رسید. به این ترتیب ردیف جداگانه برای درآمد آن تعیین گردید.

در آن زمان، ورودی گمرکی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، پیش از آن ۶ درصد بود. در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نیز عوارض در نظر گرفته شده برای این گوشی‌ها، ۱۲ درصد است که برای اولین بار، با تعیین ردیف درآمدی محدود تعریف شده بود. مشکلات واردات گوشی ادامه‌دار بود تا موقعی که انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفت:

«از ۲۴ اردیبهشت، واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار تأمین ارز نشده و واردات موبایل‌های زیر ۶۰۰ دلار هم به صورت قطره‌چکانی در حال انجام است.»

بر اساس اطلاعیه جدیدی که توسط سامانه جامع تجارت اعلام شده است، به خاطر جلوگیری از واردات گوشی از طریق مسافری یا کالای همراه مسافر، برخی از کارشناسان به تداوم ثبت سفارش، واردات و اخذ حقوق ورودی ۱۲ درصدی برای این گوشی‌ها تاکید دارند.

دبیر انجمن واردکنندگان، در خرداد ماه امسال، مشکلات ناشی از گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار را بیان کرده بود. او اظهار داشت، این نوع گوشی‌ها معمولا به روش کالای همراه مسافر وارد کشور می‎شوند و واردات آن‌ها به صورت شرکتی، توسط تجاران این حوزه باصرفه نیست. در صورتی که ارز گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، به صورت منظم تخصیص یابد، باز هم بازار دست این گروه می‌ماند.

گفتنی است از خرداد ماه تاکنون، ورود گوشی توسط مسافران ادامه دارد، ولی با توجه به فرا رسیدن رویداد اربعین و افزایش مسافران کربلا، رجیستر گوشی برای مسافران و زواران کشور عراق ممنوع شده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد شرایط تخصیص ارز واردات گوشی چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با تکراتو در میان بگذارید.

منبع تکراتو

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + یک =