شورای رقابت به فسخ یکی شدن مالکیت تخفیفان و نت‌برگ رای داد

شورای رقابت به فسخ یکی شدن مالکیت تخفیفان و نت‌برگ رای داد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

با شکایت شرکت پارسی مهر نامی ایرانیان که با نام تجاری «تخفیش» فعالیت داشت؛ شورای رقابت شرکت آرمان فناوری هوشمند آریا که با نام‌های تجاری تخفیفان و نت برگ فعالیت دارد را به دلیل ارتکاب رویه ضد رقابتی جریمه کرد. شورای رقابت همچنین دستور به توقف رویه ضد رقابتی داده است و بر این اساس یکی شدن مالکیت دو نام تجاری نت برگ و تخفیفان را فسخ شده اعلام کرده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی رقابت؛ شورای رقابت دو وبسایت تخفیفان و نت برگ را به دلیل وادار کردن شرکای تجاری مشترک با تخفیش به دلیل استنکاف از معامله، به ارتکاب رویه ضد رقابتی محکوم و بر اساس بند ۱۲ ماده ۶۱ فصل نهم اصل ۴۴ قانونی اساسی، به پرداخت جریمه نقدی ملزم کرد. به نظر می‌رسد که تخفیفان و نت برگ با کسب و کارهایی که با وبسایت تخفیش همکاری داشتند، وارد قراردادهایی شده که مانع از ادامه همکاری آنها با وبسایت تخفیش شده است.

در همین راستا، شورای رقابت یکی شدن مالکیت دو نام تجاری تخفیفان و نت‌برگ را موجب افزایش بیشتر تمرکز در بازار تخفیف گروهی دانسته است؛ بازاری که در حال حاضر تقریبا هیچ بازیگر دیگری به جز همین دو وبسایت را ندارد و از آنجایی که مالکیت هر دو مجموعه پس از ادغامشان با یک شرکت است، شورای رقابت این موضوع را ضدرقابتی دانسته است. این شورا به فسخ انتقال مالکیت نام تجاری نت برگ به آرمان فناوری هوشمند آریا و بازگرداندن سهام واگذار شده، رأی داده است. اینکه سهام واگذار شده قرار است دقیقا به چه شخص یا نهادی برگردد هنوز مشخص نیست.

بازار وبسایت‌های خرید گروهی در اوایل دهه نود بسیار داغ شده بود و وبسایت‌های مختلف زیادی در این زمینه فعالیت داشتند. دو بازیگر بزرگ این حوزه نت برگ و تخفیفان نام داشتند و در نهایت از بین بازیگران متعدد این حوزه، این دو بازیگر اصلی توانستند به مسیر خود ادامه دهند و وبسایت‌هایی مانند شادیاب و تخفیف‌گروهی و… به تعطیلی کشیده شدند.

لازم به ذکر است وبسایت تخفیش بیش از دو سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که فعالیتی ندارد. مجموعه تخفیش شکایتی که از نت برگ و تخفیفان داشته را پیگیری کرده و تا به اینجا منجر به فسخ ادغام تخفیفان و نت برگ شده است. ادغام نت برگ و تخفیفان در بهمن ماه ۹۸ و چند هفته پیش از شیوع ویروس کرونا صورت گرفت.

در آن زمان مدیریت هر دو مجموعه به نازنین دانشور واگذار شد و علیرضا صادقیان که مدیریت نت برگ را برعهده داشت نیز در حال حاضر در گروه اسنپ و در بخش اسنپ ونچرز به فعالیت مشغول است.

گفتنیست بر اساس آخرین گفتگوی مدیرعامل این دو مجموعه با دیجیاتو، تمرکز تخفیفان طی سال‌های اخیر خارج شدن از فضای وبسایت تخفیف گروهی بوده و این وظیفه بر دوش نت برگ گذاشته بود که حالا مشخص نیست سرنوشت این استراتژی چه خواهد بود.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 13 =