صورت یک خرس روی مریخ! + عکس

صورت یک خرس روی مریخ! + عکس

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

مدارگرد شناسایی مریخ در تاریخ ۱۲ دسامبر (۲۱ آبان)، از فاصله حدود ۲۵۰ کیلومتری بالای سطح مریخ، منظره عجیبی را مشاهده کرد که اکنون تصویر آن منتشر شده است: صورت یک خرس که از پوسته سیاره سرخ به بالا نگاه می‌کند.

طبق بیانیه دانشگاه آریزونا درباره این تصویر، حفره دهان خرس از یک ساختار فروریخته V شکل تشکیل شده است و طرح کلی صورت آن می‌تواند به دلیل ته‌نشین‌شدن رسوب یک دهانه برخوردی زیرزمینی باشد. در بیانیه محققان همچنین گفته شده که محل بینی و دهان خرس ممکن است توسط یک دریچه آتشفشانی یا گلی تشکیل شده باشد، بنابراین موادی که روی دهانه قرار می‌گیرند، می‌تواند گدازه یا گِل باشد.

ساختارهای عجیب‌و‌غریب مریخ

این اولین‌باری نیست که ساختارهای عجیب در مریخ دیده می‌شود. در سال ۱۹۷۶، فضاپیمای وایکینگ ۱ ناسا در منطقه‌ای از مر‌یخ به نام Cydonia یک صخره ترسناک و عجیب به طول حدود ۳ کیلومتر را مشاهده کرد که شبیه صورت انسان بود. بااین‌حال، تصاویری که در سال ۲۰۰۱ توسط مدارگرد نقشه‌بردار سراسر مر‌یخ (MGS) گرفته شد، نشان داد که چهره انسان بیشتر به دلیل وضوح نسبتاً پایین وایکینگ ۱ دیده می‌شود.

تمام این موارد از نظر روان‌شناختی، پاریدولیا (Pareidolia) محسوب می‌شوند که به تمایل انسان‌ها به دیدن اشیاء آشنا در قالب و شکل‌های دیگری گفته می‌شود.

مدارگرد شناسایی مریخ که مسئول انتشار تصاویر عجیب‌و‌غریب چند وقت گذشته بوده است، اخیراً تصویر دیگری منتشر کرده بود که سطح سیاره سرخ را به شکل تپه تپه نشان می‌دهد. ماه گذشته در مطلب دیگری تحت عنوان «بهترین عکس‌های گرفته‌شده از مر‌یخ در سال ۲۰۲۲ را تماشا کنید»، عکس‌های فوق‌العاده که طی سال میلادی گذشته از سیاره سرخ گرفته شده را مرور کردیم.

با توجه به اینکه مریخ توسط دانشمندان به‌طور دائمی نظارت می‌شود، جای تعجب نیست که این ساختارهای عجیب‌و‌غریب در سطح سیاره سرخ و صخره‌های آن دیده شود.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =