سنگ

قدیمی‌ترین سنگ رونی جهان با نوشته‌ای مرموز در نروژ کشف شد + عکس

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

باستان‌شناسان نروژی موفق شده‌اند قدیمی‌ترین سنگ‌نوشته یا کتیبه رونی (Runestone) جهان را پیدا کنند. گفته می‌شود که این سنگ‌نوشته تقریباً ۲۰۰۰ سال پیش نوشته شده که بااین‌وجود، از قدیمی‌ترین کشف قبلی در این زمینه هم چندین قرن قدیمی‌ترین است.

سنگ قهوه‌ای مربعی به ابعاد حدود ۳۰ در ۳۰ سانتی‌متر، در اواخر سال ۲۰۲۱، توسط باستان‌شناسان در حفاری‌های یک گورستان باستانی در شهر Tyrifjorden واقع در شمال غربی اسلو، پایتخت نروژ کشف شد. به گفته موزه تاریخ فرهنگی اسلو، تاریخ‌گذاری کربنی استخوان‌ها و چوب‌هایی که در قبر کنار سنگ رونی پیدا شده‌اند، قدمتی بین سال اول تا ۲۵۰ پس از میلاد را ادعا کرده است.

به گفته موزه اسلو، این کشف می‌تواند به زمان عیسی مسیح مربوط باشد و برای دانشمندانی که به‌دنبال مطالعه الفبای رونی باستانی، کتیبه‌ها و تاریخچه آن‌ها هستند، می‌تواند بسیار مفید باشد. «کریستل زیلمر»، متخصص رونی به خبرگزاری نروژی NTB می‌گوید:

«ما فکر می‌کردیم که اولین موردها در نروژ و سوئد در سال‌های ۳۰۰ یا ۴۰۰ پیدا شوند، اما معلوم شد که برخی از سنگ‌های رونی حتی می‌توانند قدیمی‌تر از چیزی باشند که فکر می‌کردیم. این یک کشف منحصربه‌فرد است.»

سنگ رونی چیست؟

Runestone، سنگی بلندشده از زمین است که معمولاً در قبر‌ها و به‌ویژه در دوران واکینیگ‌ها ساخته می‌شده و روی آن با خط رونی، قدیمی‌ترین الفبای شناخته‌شده در اسکاندیناوی حروفی نوشته شده است.

بااین‌حال، هنوز اطلاعات دقیقی درباره منشأ و نحوه ساخت این سنگ رونی وجود ندارد. این کتیبه که روی آن توسط دانشمندان به الفبای لاتین رونویسی شده است، کلمه ناشناخته‌ «idiberug» را شامل می‌شود که احتمالاً به فردی اشاره دارد که در قبر کنار سنگ‌ دفن شده است.

موزه تاریخ فرهنگی اسلو قصد دارد از ۲۱ ژانویه (۱ بهمن‌ماه) تا ۲۶ فوریه (۶ بهمن‌ماه) این سنگ باستانی را به نمایش بگذارد.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =