قیمت شوکه‌کننده آیفون 14 فاش شد؛ آیا استراتژی قیمت‌گذاری عجیب اپل موفق خواهد بود؟

قیمت شوکه‌کننده آیفون ۱۴ فاش شد؛ آیا استراتژی قیمت‌گذاری عجیب اپل موفق خواهد بود؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از تکراتو

اگر فکر می‌کنید بزرگ‌ترین تغییر سری آیفون ۱۴ حذف ناچ نمایشگر از نسخه‌های پرو است؛ سخت در اشتباه هستید. اخیرا جزییاتی از قیمت آیفون ۱۴ منتشر شده که در ادامه به جزییات آن می‌پردازیم.

کمپانی اپل معمولا در ماه سپتامبر از نسل جدید گوشی‌های آیفون رونمایی می‌کند؛ بنابراین کمتر از ۶ ماه تا رونمایی از سری آیفون ۱۴ باقی مانده است. تاکنون اطلاعات و اخبار مختلفی درباره سری iPhone 14 منتشر شده که هیجان طرفداران را بیشتر می‌کند.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که اپل از چهار گوشی رونمایی خواهد کرد؛ iPhone 14 Pro ،iPhone 14 Max ،iPhone 14 و iPhone 14 Pro Max. اما مهم‌ترین گزارشی که تاکنون منتشر شده، درباره قیمت آیفون ۱۴ است.

آنچه از قیمت آیفون ۱۴ می‌دانیم

مارک گرمن، خبرنگار سرشناس و کارشناس اپل در خبرگزاری بلومبرگ، در آخرین گزارش خود اعلام کرد قیمت آیفون ۱۴ مکس، ۲۰۰ دلار ارزان‌تر از آیفون ۱۴ پرو مکس خواهد بود. او همچنین اعلام کرد که حذف آیفون مینی و جایگزین کردن آن با آیفون مکس در نسل جدید، احتمالا باعث افزایش قیمت ۳۰۰ دلاری می‌شود.

قیمت آیفون 14 - قیمت شوکه‌کننده آیفون 14 فاش شد؛ آیا استراتژی قیمت‌گذاری عجیب اپل موفق خواهد بود؟

حذف مینی و جایگزین شدن آن با نسخه مکس، به این معنی است که اپل برای اولین بار، نسخه‌ای استاندارد (آیفون ۱۴ مکس) را به نمایشگر ۶.۷ اینچی مجهز می‌کند و آن را ۲۰۰ دلار ارزان‌تر از آیفون ۱۴ پرو مکس عرضه خواهد کرد. این افزایش قیمت به دلیل افزایش هزینه‌های قطعات است.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که اپل برای متمایز کردن نسخه‌های پایه و پرو از یکدیگر، احتمالا آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس را با قیمت ۱۰۹۹ و ۱۱۹۹ دلار عرضه می‌کند.

برای درک بهتر این موضوع، قیمت‌های آیفون را بررسی می‌کنیم.

در حال حاضر، آیفون ۱۳ پرو مکس با قیمت ۱۰۹۹ دلار فروخته می‌شود که بر این اساس،‌ قیمت آیفون ۱۴ مکس، ۸۹۹ دلار می‌شود. قیمت ۸۹۹ دلاری،‌ یعنی ۲۰۰ دلار بیشتر از قیمت ۶۹۹ دلاری آیفون ۱۳ مینی. (نسخه مینی قرار است در سری آیفون ۱۴، جای خود را به آیفون ۱۴ مکس بدهد). اما ۸۹۹ دلار، براساس تعیین قیمت قبلی است و این پازل همچنان ادامه دارد.

اما با توجه به نکته‌ای که در بالا به آن اشاره کردیم، اپل به دلیل افزایش قیمت قطعات و متمایز کردن نسخه‌های پرو، قصد دارد iPhone 14 Pro و iPhone 14 Pro Max را با قیمتی بالاتر عرضه می‌کند؛ یعنی ۱۰۹۹ و ۱۱۹۹ دلار.

اگر آیفون ۱۴ پرو مکس با قیمت ۱۱۹۹ دلار عرضه شود، پس ۲۰۰ دلار ارزان‌تر از آن، معادل با ۹۹۹ دلار خواهد بود. قیمت ۹۹۹ دلاری،‌ درواقع ۳۰۰ دلار گران‌تر از قیمت نسخه Mini است.

قیمت آیفون 14 - قیمت شوکه‌کننده آیفون 14 فاش شد؛ آیا استراتژی قیمت‌گذاری عجیب اپل موفق خواهد بود؟

گرمن در گزارش خود به موارد دیگری هم اشاره کرده است. برای مثال او گفته است که نسخه‌های استاندارد iPhone 14 و iPhone 14 Max از لحاظ ویژگی‌ها و مشخصات با نسخه‌های پرو با نسخه‌های پرو فرق دارند. در ادامه به برخی از این تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم:

تمام این موارد، سوال مهمی را در ذهن طرفدارن آیفون ایجاد می‌کند؛ اندازه چقدر اهمیت دارد؟

فروش ناموفق آیفون ۱۳ مینی نشان داد که کاربران، گوشی‌های بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهند. با این اوصاف، مدل مقرون‌به‌صرفه آیفون ۱۴ مکس (۹۹۹ دلار) می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

اما اگر ۹۹۹ دلار، قیمت نهایی آیفون ۱۴ مکس باشد، یعنی فقط ۱۰۰ دلار از آیفون ۱۴ پرو (۱۰۹۹ دلار) ارزان‌تر است؛ نسخه‌‌ای «پرو» که در بالا، به مشخصات رده‌بالاتر آن از جمله دوربین، نمایشگر و تراشه بهتر اشاره کردیم.

آیا این قیمت‌گذاری می‌تواند به فروش خوب iPhone 14 Max منجر شود؟ بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند با پرداخت ۱۰۰ دلار بیشتر، نسخه پرو را در اختیار داشته باشند. با این اوصاف، نمی‌توان فروش خوبی را برای آیفون ۱۴ مکس پیش‌بینی کرد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد قیمت‌گذاری سری آیفون ۱۴ چیست؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت با تکراتو و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: forbes

منبع تکراتو

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + پنج =