قیمت گیاهان دارویی ارگانیک در ایران

قیمت گیاهان دارویی ارگانیک در ایران

سالیان طولانی از گیاهان ارگانیک در درمان بیماری ها استفاده شده است و تجارت گیاهان دارویی به دلیل تمایل مردم به این محصولات طبیعی از رونق خوبی برخوردار است.

از گیاهان زیادی برای تهیه داروی گیاهی استفاده می شود و گونه های مختلف این ویژگی را دارند که هم به صورت خشک و هم تر از آن ها  استفاده نمود؛ ایران دارای ۸۰۰۰ گونه گیاهی شناخته شده می باشد که به نسبت کشورهای اروپایی در سطح بالایی است و از این میان ۱۷۲۸ گونه گیاهی که برای دارویی گیاهی استفاده می شود تنها در کشور ما وجود دارد که بهترین نوع آن را می توانید از مجموعه بزرگ آراد برندینگ خریداری نمایید.

در کشورهای دیگر مانند چین طب سنتی مورد حمایت دولت قرار گرفته و بخش زیادی از خدمات بهداشتی این کشور را پوشش می دهد؛ این محصولات گیاهی نسبت به داروهای شیمیایی دارای مزیت هایی هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

این داروها کمتر باعث مسمومیت می شوند. نوع تغییرات در مکانیزم اثربخشی این داروها باعث اثربخشی آن ها شده است ولی باید توجه داشت که باید با دستور پزشک این محصولات را مصرف نمود، زیرا ممکن است در صورت استفاده نامناسب و بدون در نظر گرفتن ویژگی های فرد اثرات زیان باری نیز داشته باشند.

سیاری از عطاری ها انواع گیاهان دارویی تازه همچون رازیانه کوهی را به صورت خشک شده به فروش می رسانند. در زمینه ی صادرات گیاهان دارویی نیاز به کسب مجوزهای بهداشتی است.

گیاهان دارویی ارگانیک

بخشی از مشکلات کشور ما در صادرات این محصولات مربوط به برندسازی می باشد و برخی از کشورها همین داروها را از کشور ما خریداری کرده و با برندسازی مناسب با قیمت دو برابر به فروش می رسانند.

 

یکی از دیگر مشکلات ضعف در بسته بندی است که باعث شده حجم زیادی از این گیاهان به صورت فله صادر شود و که سود اندکی دارد و کشورهایی مثل امارت این محصولات را خریداری می کنند و با قیمت بیشتر به فروش می رسانند.

این نکته قابل ذکر است که عدم بسته بندی گیاهان دارویی ارگانیک سبب خواهد شد که در جریان حمل و نقل کیفیت آن ها پایین بیاید که کیفیت پایین محصولات نیز وجه بدی از آن ها ارائه می دهد و سبب کاهش استقبال از آن خواهد شد.

یکی از دلایل عدم توسعه صنعت گیاهان دارویی شناخت ناکافی نسبت به گونه های گیاهی در کشور است؛ مورینگا از جمله گونه های گیاهی است که خواص غذایی، دارویی و بهداشتی دارد و صادرات آن برای کشورهای تولید کننده دارای سود سرشاری است ولی در کشور ما شناخت زیادی نسبت به این گیاه وجود ندارد که سبب بهره برداری زیاد در موارد محلی و انقراض آن شده است.

گیاهان دارویی بسیار زیاد هستند و هر کدام از این گیاهان ارزش غذایی بالایی دارد به طوری که در طب اسلامی با طبع گرم و سرد طبقه بندی می شوند و با توجه به مشکلات فرد بیمار تجویز می شود.

بسیاری از خانمهای خانه دار و افرادی که به دنبال داروهای شیمیایی نیستند در منزل خود از این محصولات دارند و در زمان ایجاد مشکل برای تسکین درد آن را مصرف می کنند زیرا سلامت خود را در ارجحیت قرار می دهند و از داروهای شیمیایی که برای بدن مضر می باشند دوری می کنند.

قیمت گیاهان دارویی در ایران

گیاهان دارویی از هزارسال پیش مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته و هر گیاهی را برای درمان بیماریهای خود مورد استفاده قرار می دهند.

جایگاه ایران در استفاده از داروهای گیاهی بسیار بالا رفته و جمع آوری گیاهان دارویی سبب شده تا تجارت و صادرات خوبی به کشورهای خواهان نظیر ترکیه، ارمنستان و برخی از کشورهای اروپایی داشته باشد و افراد سود خوبی را از این راه کسب کنند زیرا قیمت گیاهان دارویی در ایران بسیار مناسب است.

برخی از گیاهان شناخته شده را می توان در هر منزلی مشاهده کرد که می توان به گل گاو زبان اشاره نمود که افراد برای کاهش استرس و اضطراب خود مانند دمنوش استفاده می کنند.

توصیه های مهمی را برای مصرف گیاهان دارویی می بایست مد نظر قرار داد و از افراط در آن بپرهیزید زیرا ممکن است گیاهی که مصرف می کنید به قسمتهای مختلف بدن لطمه و آسیب وارد نماید.

گیاهان دارویی در کشور ایران رشد خوبی داشته و کوه ها و مراتع زیادی توانسته رویش خودروی خوبی را از این گیاهان به همراه داشته باشد.

آن چیزی که بسیار حائز اهمیت است مصرف داروی گیاهی برای برخی از افراد ممکن است مضر باشد به طور مثال مادران باردار و شیرده نباید خودسرانه از داروهای گیاهی استفاده کنند و برای این کار بهتر است با پزشک خود مشورت بگیرند.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =