لاک پشتی به اندازه فولکس واگن بیتل؛ کشف فسیل بزرگترین لاک پشت اروپا + عکس

لاک پشتی به اندازه فولکس واگن بیتل؛ کشف فسیل بزرگترین لاک پشت اروپا + عکس

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

دیرینه‌شناسان بقایای فسیلی یکی از بزرگ‌ترین لاک‌پشت‌هایی که تاکنون روی زمین زندگی کرده را در اسپانیا کشف کرده‌اند. لاک پشت غول پیکر که به اندازه یک خودرو فولکس واگن بیتل بوده است، احتمالاً دارای بدنی به طول حدود ۳.۷ متر بوده (بیش از دو برابر لاک‌پشت‌های دریایی مدرن) و در زمان دایناسورها در دریاهای اروپا پرسه می‌زده است. این فسیل مربوط به بزرگ‌ترین گونه لاک‌پشتی است که تاکنون در اروپا کشف شده.

محققان در بیانیه خود اعلام کردند این گونه جدید که Leviathanochelys aenigmatica نامیده شده است، از یک فسیل کامل لگن و قطعاتی از پوسته فسیل‌شده که بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ در منطقه Cal Torrades شمال شرقی اسپانیا کشف شده بوده، شناسایی شده است. لاک پشت غول پیکر احتمالاً بین ۸۳.۶ تا ۷۲.۱ میلیون سال پیش، در دوره کرتاسه و اطراف اقیانوس‌های باستانی اروپا زندگی می‌کرده است.

مقایسه اندازه لاک پشت باستانی

جثه L. aenigmatica در مقایسه با بزرگ‌ترین لاک‌پشت‌های دریایی زنده فعلی یعنی لاک‌پشت چرمی (Dermochelys coriacea) که می‌تواند تا ۱.۸ متر طول داشته باشد، بیش از دو برابر بزرگ‌تر بوده است. با این حال، این نمونه را نمی‌توان به‌عنوان بزرگ‌ترین لاک‌پشت کشف‌شده جهان نام‌گذاری کرد؛ زیرا لاک‌پشت منقرض‌شده Archelon ischyros که حداکثر طول بدن آن به ۴.۶ متر می‌رسد، این عنوان را تصاحب کرده است.

فسیل‌های لاک‌پشت‌های غول‌پیکر باستانی مانند Archelon ischyros عمدتاً در آمریکای شمالی و جنوبی یافت می‌شوند. تا پیش از کشف L. aenigmatica، تاکنون، هیچ گونه زنده یا منقرض‌شده بزرگ‌تری از لاک‌پشت چرمی، در اروپا کشف نشده بود.

لگن L. aenigmatica علاوه بر اندازه بسیار بزرگ این لاک‌پشت باستانی، به سرنخ‌هایی در مورد گذشته و تکامل آن نیز اشاره دارد. این استخوان دارای یک برآمدگی غیر‌معمولی است که احتمالاً با سیستم تنفسی آن ارتباط دارد. بنابراین کشف این لاک‌پشت، اطلاعات محققان در مورد تکامل آن‌ها را تغییر می‌دهد. همچنین می‌توان ادعا کرد که احتمالاً گونه‌های دیگری از لاک‌پشت‌های غول پیکر باستانی در انتظار کشف‌شدن هستند.

L. aenigmatica تنها لاک پشت غول پیکری نیست که در سال‌های اخیر کشف شده است. در ژانویه ۲۰۲۱ نیز محققان در ونزوئلا یک لاک تقریباً دست‌نخورده به اندازه ۲.۴ متر را کشف کردند که به یک لاک پشت آب شیرین به نام Stupendemys geographicus تعلق دارد؛ لاک پشتی که حدود ۸ میلیون سال پیش زندگی می‌کرده است.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 2 =