ماهواره قدیمی ناسا به‌زودی از آسمان سقوط خواهد کرد

ماهواره قدیمی ناسا به‌زودی از آسمان سقوط خواهد کرد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

یک ماهواره ۳۸‌ساله بازنشسته ناسا به نام ERBS قرار است به‌زودی از آسمان سقوط کند. طبق گفته وزارت دفاع، انتظار می‌رود تا این ماهواره علمی بامداد دوشنبه و ساعت ۰۳:۱۰ دقیقه (به وقت ایران) سقوط کند.

ناسا در بیانیه خود اعلام کرده که احتمال سقوط لاشه این ماهواره روی انسان‌ها بسیار کم است. همچنین به گفته ناسا، بیشتر این ماهواره ۲۴۵۰ کیلوگرمی پس از ورود مجدد به جو زمین می‌سوزد، اما انتظار می‌رود برخی از قطعات آن از این حادثه جان سالم به‌در ببرند. آژانس فضایی احتمال آسیب ناشی از سقوط زباله‌های ماهواره را حدود ۱ در ۹۴۰۰ اعلام کرده است.

هرچند ناسا از بامداد روز دوشنبه به‌عنوان زمانی برای سقوط ماهواره یاد کرده است، Aerospace Corp، شرکت هوافضا مستقر در کالیفرنیا ادعا دارد که ماهواره صبح روز دوشنبه سقوط خواهد کرد و از فراز آفریقا، آسیا، خاورمیانه و غربی‌ترین مناطق آمریکای شمالی و جنوبی می‌گذرد.

ماهواره بازنشسته ناسا

ماهواره بودجه تابش زمین، معروف به ERBS، در سال ۱۹۸۴ از شاتل فضایی چلنجر پرتاب شد. در‌حالی‌که این ماهواره برای دو سال فعالیت طراحی شده بود، توانست تا زمان بازنشستگی خود در سال ۲۰۰۵ به اندازه‌گیری ازون و سایر موارد جوی ادامه دهد. این ماهواره در طول فعالیت خود، نحوه جذب و تابش انرژی زمین از خورشید را مورد مطالعه قرار داد.

مشاهدات آن به محققان کمک کرد تا تأثیرات فعالیت‌های انسان بر تعادل تشعشع زمین را اندازه‌گیری کنند. از زمان بازنشستگی این ماهواره، ناسا با پروژه‌های دیگری از جمله سامانه انرژی تابشی ابرها و زمین (CERES) به موفقیت در مأموریت ERBE ادامه داده است.

همچنین نکته مهم دیگری نیز در پرتاب ماهواره از چلنجر وجود دارد؛ اولین زن فضانورد آمریکایی، «سالی رید» ماهواره را با استفاده از بازوی رباتیک شاتل به مدار فرستاد. در همان مأموریت اولین راهپیمایی فضایی توسط یک زن آمریکایی به نام «کاترین سالیوان» نیز انجام شد. این اولین‌باری بود که دو فضانورد زن هم‌زمان با یکدیگر در فضا حضور داشتند.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + چهار =