ماهواره GOCE اروپا روی زمین سقوط کرد

ماهواره GOCE اروپا روی زمین سقوط کرد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

ماهواره اروپایی GOCE که اولین نقشه از میدان جاذبه زمین را ارائه کرد، در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۳ روی زمین سقوط کرد.

پرتاب، ماموریت و دستاوردها

پرتاب ماهواره GOCE در سال ۲۰۰۹، به مرحله عملیاتی رسید. دانش ما در زمینه میدان ثقل زمین و ژئوئید و تغییرات زمانی آن بعد از این ماموریت و برنامه‌های بعدی به طرز چشمگیری افزایش یافت.

تعیین میدان ثقل و زمین‌واره (ژئوئید) یکی از اهداف اساسی زمین‌سنجی است. اما دانش و اطلاعات ما در این زمینه تا پیش از استفاده از داده‌های فضایی ناکافی و اندک بود.

در یک بازه زمانی نه چندان طولانی پیشرفت‌های زیادی در اطلاعات ما از میدان ثقل زمین با استفاده از تکنیک‌های فضایی حاصل گردید. این تکنیک‌ها در ماموریت ماهواره‌ای GOCE نیز پیاده‌سازی شدند و کاربردهای زیادی در زمینه فیزیک زمین، اقیانوس‌شناسی، ژئودزی، پایش تغییرات سطح دریا و اقلیم شناسی دارند.

این ماهواره برای فعالیت دو ساله طراحی شد و در این مدت دقیق‌ترین مدل حوزه جاذبه زمین را شناسایی و به تصویر کشید. پیش‌بینی می‌شد این ماموریت تا آوریل ۲۰۱۱ تمام شود، اما سپس تصمیم بر این شد که ماموریت GOCE طولانی‌تر شود و تا سال ۲۰۱۳ ادامه یابد.

نتایج بررسی‌های این ماهواره نشان می‌داد که میدان گرانش زمین به گونه‌ای گسترده است که زمین شکلی شبیه کدو به خود گرفته. این نقشه جدید با دقیق‌ترین اندازه‌گیری‌های نیروهای جاذبه تهیه شده است.

این تصاویر و اطلاعات می‌توانند خط افق را با دقت بیشتری شرح دهند و بنابراین در مراحل مختلف کارهای ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردارند. اندازه گیری میدان جاذبه زمین به درک بهتر چرخش جریان‌های اقیانوسی کمک کرد و این روند نیز نقش مهمی در درک آب و هوای زمین ایفا می‌کنند.

در ساخت این ماهواره بیش از ۴۰ موسسه تحقیقاتی از ۱۳ کشور اروپایی شرکت داشتند. اطلاعات GOCE در عرصه‌های مختلف مانند نقشه‌برداری‌های اقیانوسی، زلزله‌شناسی و آتشفشان‌شناسی کاربرد دارد.

پایان ماموریت GOCE

ماهواره رصدگر میدان گرانشی زمین پس از اتمام ماموریت و سوخت، به زمین سقوط کرد و در جو آن آتش گرفت.

۲۵ درصد بقایای ماهواره بر زمین رسید. دانشمندان و کنترل‌کنندگان ماهواره مطمئن نبودند که GOCE دقیقا در کجا سقوط خواهد کرد‌. به همین دلیل بسیاری از مردم نگران سقوط ماهواره در منطقه‌ای پرجمعیت و ایجاد خطر توسط آن بودند. با این‌حال ماهواره در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۳ بدون وارد کردن خسارت مالی، در اقیانوس اطلس سقوط و متلاشی شد.

آژانس فضایی اروپا این ماموریت را موفقیت‌آمیز نامید. GOCE بیش از حد انتظار دوام آورده بود و به تمام اهداف خود رسید.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 1 =