رونمایی چین از مدل اولیه جت جنگنده نسل ششمی خود و واکنش ایالات متحده

مدل اولیه جت جنگنده نسل ششمی چین رونمایی شد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

چین مدت هاست که روی یک جت نظامی پنهانکار جدید و نسل ششمی خود با طراحی بدون دم برای شناسایی نشدن توسط رادارها کار می کند. این نسخه مفهومی از جنگنده نسل ششمی چین، هفته گذشته در جریان نمایشگاه تجارت هوافضا در گوانگدونگ رونمایی شد. بر اساس گزارش ها،  صنعت هوافضای چین در حل کار روی یک جنگنده نسل ششمی است که بسیار سریع تر و پیشرفته تر از جنگنده هایی است که اکنون چین در اختیار دارد.

قابلیت پنهانکاری پیشرفته این جنگنده به آن امکان می دهد تا از شناسایی شدن توسط انواع مختلفی از رادارها جلوگیری کند. اصطکاک کمتر و پرواز مداوم در ارتفاع بسیار بالا باعث شده که کارآیی جنگنده نسل ششمی چین بهبود یابد. اما نقطه ضعف این جنگنده نداشتن دم عمودی است. غیبت این بخش احتمالاً باعث کاهش ثبات هواپیما خواهد شد که قدرت مانور آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مارک کلی از فرماندهان ارشد پنتاگون اوایل سال جاری گفته بود که چین در مسیر ساخت جت های جنگنده نسل ششم قرار دارد. گمان می رود که این هواپیما می تواند با جنگنده نسل جدید دولت ایالات متحده که با نام Next Generation Air Dominance (NGAD) شناخته می شود رقابت کند.

در جریان یک نشست خبری در سپتامبر اخیر، کلی فاش کرد که ایالات متحده روی دو نسخه از NGAD کار می کند تا بتواند ماموریت های برد بلند در اقیانوس های هند و آرام و ماموریت های برد کوتاه در اروپا را به خوبی انجام دهد. وی مدعی شد که نسخه مفهومی جنگنده نسل ششمی چین شبیه ایده جت نسل ششمی ایالات متحده است و به همین خاطر است که نیروی هوایی ایالات متحده به تولید و رونمایی از NGAD دستکم یک ماه پیش از رقبا نیاز دارد. اما وزارت دفاع ایالات متحده تاکید کرده است که این برنامه برای رسیدن به نتیجه و منتج شدن به هواپیمایی با توانمندی عملیاتی شدن به سال ها کار نیاز دارد.

نیروی هوایی آزمایش ها روی نمونه های اولیه را از سال ۲۰۱۵ آغاز کرد اما این تلاش ها در سال های اخیر سرعت بیشتری گرفته و مقامات پنتاگون بر این باورند که در پایان دهه ۲۰۲۰ شاهد رونمایی از جنگنده نسل ششمی ایالات متحده خواهیم بود. طراحی جت جنگنده جدید چین پیش تر نیز در مجلات صنعت هوافضای چین منتشر شده بود. این طرح یک مدل هواپیمایی جنگنده-شکل بدون دم است که در سال ۲۰۲۱ در یک مرکز ساخت جت های نظامی دیده شد.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =