مریخ نورد استقامت به دنبال حیات باستانی در این صخره‌ها + عکس

مریخ نورد استقامت به دنبال حیات باستانی در این صخره‌ها + عکس

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

مریخ نورد استقامت (Perseverance) ناسا ساختاربندی شده تا بتواند اسرار مریخ را فاش کند؛ به‌خصوص درباره شواهدی از حیات میکروبی باستانی در این سیاره سرخ. کاوشگر چرخ‌دار در حال بررسی نقطه‌ای به نام Yori Pass (گذرگاه یوری) در منطقه دلتای رودخانه دهانه جیزرو است که گفته می‌شود در زمان‌های گذشته، آب در آن وجود داشته و ممکن است در آن زمان دارای مولکول‌های مورد نیاز برای حیات بوده است. حالا مریخ نورد چند سنگ را در آن منطقه پیدا کرده که هیجان دانشمندان را به‌همراه داشته است.

هدف Perseverance جمع‌آوری یک نمونه سنگ در Yori Pass خواهد بود. ناسا اخیراً در بیانیه‌ای اعلام کرد:

«این ویژگی برای دانشمندان بسیار هیجان‌انگیز است؛ زیرا ماسه‌سنگی است که از دانه‌های ریز تشکیل شده که قبل از ته‌نشین شدن و تشکیل سنگ توسط آب از جاهای دیگری منتقل شده است.»

تاریخچه آب این دهانه، دلیل بزرگی است که ناسا آن را به‌عنوان مکانی برای جستجو نشانه‌هایی از حیات گذشته، در سیاره سرخ انتخاب کرده.

پیدا‌کردن نشانه‌هایی از حیات توسط مریخ نورد استقامت

مریخ‌نورد استقامت از یک ابزار سایشی برای تمیز‌کردن بخشی از سنگ و بررسی سطح زیرین غبارآلود آن استفاده کرده است. با انجام این کار، رگه‌هایی از مواد سبک‌تر در محیط بژ آن آشکار شد. تیم استقامت در همین رابطه توییت می‌کند: «آیا می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد زندگی باستانی به همراه داشته باشد؟»

ناسا امیدوار است که Perseverance بتواند در سنگ Yori Pass نشانه‌های زیستی پیدا کند که آژانس از آنها به‌عنوان «ویژگی، عنصر، مولکول، ماده یا مشخصه دیگری که می‌تواند به‌عنوان مدرکی برای زندگی باستانی شناخته شود» یاد کرده است. مریخ‌نورد ناسا قبلاً مولکول‌های آلی را در نمونه‌های سنگی قبلی پیدا کرده بود، اما هنوز بسیار زود است که بگوییم آنها شواهدی از حیات میکروبی در گذشته سیاره به همراه دارند یا خیر.

دانشمندان برای اعلام چنین ادعایی باید سنگ‌های دهانه جیزرو را از نزدیک بررسی کنند، لذا مأموریت جاه‌طلبانه بازگشت نمونه‌های مریخ‌نورد استقامت ناسا به زمین به همین منظور انجام خواهد شد.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 6 =