مهندسان ربات مار‌مانندی برای حرکت در داخل لوله‌های آب ساخته‌اند

مهندسان ربات مار‌مانندی برای حرکت در داخل لوله‌های آب ساخته‌اند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

در زمانی که بخش قابل توجهی از مردم جهان با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند، سالانه ۳۲ میلیارد متر مکعب آب سالم به‌دلیل معیوب بودن شبکه‌های توزیع در سراسر جهان از دست می‌رود. با وجود این شرایط، فناوری‌هایی مانند ربات خودران Pathfinder ACWA Robotics به یک محصول بسیار مهم برای خدمات شهری تبدیل می‌شود. این ربات می‌تواند بدون ایجاد اختلال در توزیع آب، جهت ارائه داده‌های عملی در داخل شبکه آبرسانی حرکت کند.

براساس گزارش سازمان ملل، انتظار می‌رود تقاضای آب در سراسر جهان تا سال ۲۰۳۰ تا ۴۰ درصد از عرضه بیشتر شود و هدر‌رفتن آب در زنجیره تأمین می‌تواند مشکلات زیادی برای آن ایجاد کند. در بیانیه‌ای که توسط وب‌سایت ACWA Robotics منتشر شده، آمده است:

«ربات هوشمند ما بدون متوقف‌کردن توزیع آب در داخل لوله تکامل پیدا می‌کند و داده‌های کلیدی را برای ساخت شبکه دیجیتال دوقلو، صرفه‌جویی در میلیون‌ها متر‌مکعب آب و کمک به بهینه‌سازی سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی آب در شهرها فراهم می‌کند.»

قابلیت‌های ربات خودران ساخته‌شده

این ربات کاملاً مستقل، برای عبور از اتصالات و خطوط خدماتی طراحی شده است و می‌تواند همراه یا در خلاف جهت جریان آب در لوله حرکت کند. هر یک از ربات‌های Pathfinder به حسگرهایی مجهز هستند که با مواد خاص، قطر و مدل عملیاتی شبکه خط لوله سازگارند.

این سیستم می‌تواند محل لوله را با دقت سانتی‌متری تجزیه و تحلیل کند، گزارشی از وضعیت کلی لوله (مانند ضخامت باقی‌مانده، خوردگی و ریز‌ترک‌ها) و هر داده‌ای را که می‌تواند در مورد آب و هیدرولیک (فشار، کیفیت، کدورت) موردنیاز باشد، ارائه کند. به گفته وب‌سایت این شرکت، یکی از اهداف اصلی پروژه Pathfinder این است که «اطلاعات دقیق و کارآمدی را برای شرکت‌های آب و اپراتورهای شبکه به ارمغان بیاورد».

فناوری Pathfinder ACWA Robotics در نمایشگاه CES 2023 که از ۵ تا ۸ ژانویه (۱۵ تا ۱۸ دی) در لاس وگاس برگزار خواهد شد، بیشتر معرفی می‌شود.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهار =