موشک- هواپیمای ایکس- ۱۵ ناسا اولین پرواز خود را انجام داد

موشک- هواپیمای ایکس- ۱۵ ناسا اولین پرواز خود را انجام داد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

۸ ژوئن ۱۹۵۹، هواپیمای آزمایشی ایکس- ۱۵ ناسا با موتور راکتی اولین پرواز خود را انجام داد. این هواپیمای پیشران موشکی، بخشی از یک سری هواپیماهای آزمایشی مافوق صوت بود. این پرواز آغاز تقریباً یک دهه تحقیق بود که ارتفاعات و سرعت مافوق صوت در مرز فضا را بررسی می‌کرد.

ایکس- ۱۵ با حداکثر سرعت ۷۲۷۴ کیلومتر بر ساعت پرواز می کرد! طی این برنامه درمجموع ۱۲ خلبان آزمایشی ازجمله «نیل آرمسترانگ»، بین سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۸ پرواز انجام دادند. تنها هشت خلبان توانستند از مرز ۸۰ کیلومتر ارتفاع، که معیار پروازهای فضایی نیروی هوایی آمریکاست بگذرند، و درنتیجه واجد داشتن شرایط خلبانان، برای فضانوردی شدند.

خلبان نیل آرمسترانگ در کنار ایکس ۱۵ بعد از یک پرواز تحقیقاتی. او اولین پرواز خود را در ۳۰ نوامبر ۱۹۶۰ و دومین پرواز را با همان هواپیما در ۹ دسامبر همان سال انجام داد.

این هواپیما تقریباً ۱۰ سال پرواز کرد و با حداکثر ارتفاع ۶۷ مایلی، در ابتدای دهه‌ شصت رکورد بیشترین سرعت و ارتفاع را با رسیدن‌ به مرز فضا برای خود ثبت کرد.

اطلاعات به‌دست آمده از برنامه‌های موفق ایکس-۱۵، به توسعه برنامه پروازهای فضایی مرکوری، (مارینر- ۱۰ و مسنجر) جمینای، آپولو و برنامه شاتل فضایی کمک کرده‌ است. این هواپیما همچنین در مجموع ۱۹۹ پرواز حمل‌ونقل هوایی نیز انجام داده‌ است.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 9 =