ناسا با موفقیت کپسول اوریون را در مدار مخالف‌گرد دوردست ماه قرار داد

ناسا با موفقیت کپسول اوریون را در مدار مخالف‌گرد دوردست ماه قرار داد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

کپسول بدون سرنشین اوریون به مقصد نهایی خود در مدار مخالف‌گرد دوردست ماه رسید. این مدار در نقطه‌ای فراتر از لاگرانژ ۲ قرار گرفت که در آن نیروهای گرانشی زمین و ماه یکدیگر را خنثی می‌کنند. این فضاپیما در مأموریت آرتمیس ۱ با قصد بررسی این مدار ارسال شد.

فضاپیمای اوریون در فاصله ۵۴ هزار کیلومتری با سطح ماه قرار گرفته است و به همین خاطر حدود یک هفته طول می‌کشد تا فقط نیمی از این مدار را طی کند. سپس مسیر این فضاپیما اصلاح می‌شود تا اوریون با کمک گرانش ماه به سمت زمین برگردد و در‌نهایت در اقیانوس آرام فرود آید.

دلیل وجود واژه «دوردست» همین فاصله زیاد مدار با سطح ماه است و واژه «مخالف‌گرد» هم به جهت حرکت فضاپیمای اوریون اشاره می‌کند که مخالف با جهت حرکت ماه به دور زمین حرکت می‌کند. این فضاپیما امروز قرار است با رسیدن به فاصله ۴۸۰,۴۹۴ کیلومتری نسبت به زمین به دورترین نقطه‌ای برسد که فضاپیماهای قادر به حمل انسان تاکنون به آن رسیده‌اند. البته مأموریت فعلی سرنشین ندارد.

کپسول اوریون به‌زودی به سمت زمین برمی‌گردد

امروز یازدهمین روز از مأموریت آرتمیس ۱ است که در مجموع ۲۵.۵ روز طول خواهد کشید. کپسول اوریون با کمک سیستم پرتاب فضایی (SLS) از زمین جدا شد و به سمت ماه حرکت کرد. این کپسول هنوز باید مرحله سخت بازگشت به اتمسفر زمین را پشت سر بگذارد، جایی که دما از مرز ۲۷۶۰ درجه سلسیوس فراتر خواهد رفت.

آرتمیس ۱ اولین بخش از مأموریت‌های چندگانه آرتمیس است که می‌خواهد شرایط بازگشت انسان به ماه را فراهم کند. هدف از این مأموریت آزمایش سیستم‌های مختلف این کپسول و بررسی شرایط مدار ماه است که احتمالاً میزبان ایستگاه فضایی سازمان فضایی آمریکا خواهد بود. ناسا می‌خواهد در سال ۲۰۲۴ همین مأموریت را با سرنشین تکرار کند و بعد به سراغ فرود‌آوردن انسان‌ها بر سطح قمر زمین برود.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =