ناسا سیستم‌های لازم برای انجام جراحی پزشکی در فضا را آزمایش می‌کند

ناسا سیستم‌های لازم برای انجام جراحی پزشکی در فضا را آزمایش می‌کند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

پژوهشگران دانشگاه لویی‌ویل، دانشگاه پردو و شرکت Orbital Medicine در حال توسعه فناوری جدیدی هستند که اجازه انجام جراحی در فضا را می‌دهد. اگرچه تاکنون نیاز خاصی به انجام عمل‌های پزشکی در فضا نبود، اما با توجه به برنامه‌های فضایی پیش رو، دانشمندان می‌خواهند کنترل خون و جراحات در شرایط بی‌وزنی را ممکن کنند.

براساس بیانیه مطبوعاتی ناسا، این سازمان از طریق برنامه‌ای موسوم به Flight Opportunities سعی دارد به پیشرفت‌های پزشکی در حوزه فضا کمک کند. آنها می‌خواهند از سیستم مدیریت سیالات جراحی (SFMS) دانشگاه لویی‌ویل استفاده کنند که اخیراً در شرایط ریزگرانش آزمایش شده است.

در این آزمایش، سیستم SFMS در هواپیمای G-FORCE One از شرکت Zero Gravity آزمایش شد که برای انجام آزمایش‌های گوناگون، شرایط بی‌وزنی را به‌وجود می‌آورد. در این شرایط لخته‌های خون و سایر مایعات بدن می‌توانند معلق شده و به بخش‌های مختلف کابین فضاپیما بروند. در نتیجه، احتمال آلودگی و گسترش بیماری‌ها افزایش می‌یابد.

آزمایش سیستم SFMS برای انجام جراحی در فضا

سیستم SFMS یک محفظه شیشه‌ای دارد که محکم به پوست بیمار می‌چسبد، و علاوه بر آن که محلی برای قراردادن ابزارهای جراحی دارد، مانع از نشت مایعات بدن به درون فضاپیما می‌شود. این دستگاه با مکش، شستشو، فراهم‌سازی نور و قابلیت‌های سوزاندن تقریباً همه امکانات مورد نیاز برای انجام یک جراحی ساده را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد.

«جورج پانتالوس»، محقق ارشد سیستم مدیریت سیالات جراحی (SFMS) از دانشگاه لویی‌ویل می‌گوید: «انجام جراحی در فضا چیزی نبوده که تاکنون به آن نیاز پیدا کرده باشیم، اما هرچه از زمین بیشتر فاصله بگیریم، احتمالش بیشتر می‌شود که به توانمندی‌های پزشکی بیشتری نیاز داشته باشیم.»

«ریچارد متیز»، از پژوهشگران این پروژه می‌گوید: «برای مأموریت‌های درازمدت به ماه، مریخ و دیگر مقصدهای فضایی، لازم است که سلامت فضانوردان را تحت‌نظر بگیریم و در صورت نیاز در واکنش به تغییر وضعیت سلامت افراد یا بروز بیماری در آنها، مداخله کنیم.»

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =