نتایج کارآزمایی موفقیت‌آمیز دارویی برای مهار ژن شایع سرطان‌زا: به امید مهار ژن MYC

نتایج کارآزمایی موفقیت‌آمیز دارویی برای مهار ژن شایع سرطان‌زا: به امید مهار ژن MYC

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

نتایج اولیه از آزمایش انسانی فاز ۱/۲ که در حال انجام است، امیدوارکننده بوده و نشان می‌دهد که یک داروی جدید با نام OMO-103 می‌تواند به طور ایمن و مؤثر عملکرد ژنی را مهار کند که باعث رشد بسیاری از اشکال رایج سرطان می‌شود.

برای دهه‌ها دانشمندان می‌دانستند که ژن خاصی به نام MYC نقش مهمی در تکثیر سلول‌های سرطانی ایفا می‌کند. این ژن اغلب در انواع تومورهای مختلف بیش از حد بیان می شود، بنابراین هدف فرضی ایده‌آلی برای درمان‌های جدید سرطان بوده است.

اما علیرغم تلاش های فراوان، MYC یک هدف غیرقابل دسترس بوده است. این ژن پروتئین‌های نامنظم تولید می کند و تا حالا ساخت داروهایی که این ساختارهای پروتئین ثابت دارند را هدف قرار بدهند، دشوار بوده است.

النا گارالدا، یکی از محققانی که روی سرطان کار می کند، توضیح داد: «MYC یکی از “تحت‌تعقیب‌ترین” اهداف در سرطان است زیرا نقش کلیدی در ایجاد و استمرار بسیاری از سرطان‌های شایع انسان مانند سرطان پستان، پروستات، ریه و تخمدان دارد. کارآزمایی بالینی جدید. ا به امروز، هیچ دارویی که MYC را مهار کند برای استفاده بالینی تایید نشده است.»

OMO-103 یک مینی پروتئین است که برای ورود به سلول‌ها، نفوذ به هسته و سرکوب فعالیت ژن MYC طراحی شده است. بخش فاز ۱ این کارآزمایی بالینی در حال انجام در درجه اول برای ایجاد مشخصات ایمنی OMO-103 در افراد انسانی طراحی شده است.

نتایج اولیه این دارو در یک همایش عنوان شده و اثرات داروی جدید را در ۲۲ بیمار انسانی گزارش می‌کند. شرکت کنندگان در کارآزمایی دارای انواع تومورهای جامد مختلف بودند و داروهای قبلی رو آنها اثر نکرده بود.

بیوپسی از سرطان‌های بیماران پس از درمان دارویی کاهش فعالیت ژن MYC را نشان داد و  محققان کاهش رشد تومور را در تعدادی از بیماران گزارش کردند.

گارالدا گفت: “هنوز روزهای اولیه برای ارزیابی فعالیت دارو است، اما ما شاهد تثبیت بیماری در برخی از بیماران هستیم.” شایان ذکر است، یک بیمار مبتلا به سرطان لوزالمعده بیش از شش ماه همچنان زنده مانده بوده، تومور او ۸ درصد کوچک شد و کاهش DNA مشتق شده از تومور در گردش خون مشاهده شد. بیمار مبتلا به تومور غدد بزاقی بیماری پایداری داشت و پس از ۱۵ ماه هنوز در حال مطالعه است.”

لارنس یانگ، انکولوژیست مولکولی از دانشگاه وارویک، گفت این نتایج شواهد هیجان انگیزی از هدف قرار دادن موفقیت آمیز ژن MYC در بیماران سرطانی است. یانگ خاطرنشان می‌کند که سرطان یک بیماری بسیار پیچیده است، بنابراین به احتمال زیاد این نوع درمان در ترکیب با سایر درمان ها بهترین نتیجه را خواهد داشت.

یانگ که روی این کارآزمایی کار نمی‌کند، گفت: «این‌ها نتایج بسیار هیجان‌انگیزی هستند، اما هنوز روزهای اولیه است. اگر آزمایش‌های بعدی این داروی جدید هدف‌دار MYC ادامه پیدا کرد، سپس ترکیب‌هایی از آن با سایر داروهای شیمی‌درمانی بررسی خواهد شد. عوامل جدیدی که پاسخ ایمنی بدن به سرطان را تحریک می‌کنند، چشم‌انداز درمان‌های جدید و مؤثرتری را به دست خواهند داد.»

منبع: سازمان اروپایی تحقیقات و درمان سرطان

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =