نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد استنشاق دود خودرو می‌تواند اتصال مغز را تنها در عرض ۲ ساعت تغییر دهد

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد استنشاق دود خودرو می‌تواند اتصال مغز را تنها در عرض ۲ ساعت تغییر دهد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

آلودگی هوا می‌تواند بر نحوه سیم‌کشی مغز شما تأثیر بگذارد، دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) و دانشگاه ویکتوریا کشف کردند که استنشاق گاز اگزوز اتومبیل می‌تواند اتصال مغز را در عرض دو ساعت تغییر دهد.

این یافته بر اساس یک کارآزمایی تصادفی «دو سو کور» بر روی ۲۵ بزرگسال سالم انجام شده که در یک محیط آزمایشگاهی در معرض آلودگی خودرو قرار گرفتند. در مرحله دیگر، شرکت کنندگان نیز در معرض هوای تمیز فیلتر شده قرار گرفتند.

اسکن مغز قبل و بعد از هر سناریو گرفته شد. پس از اینکه شرکت‌کنندگان در معرض آلودگی هوا قرار گرفتند، مغز آن‌ها در قسمت شبکه حالت پیش‌فرض ( DMN) فعالیت کمتری نشان داد. اینم بخش مجموعه‌ای از نواحی مغزی به هم پیوسته هستند که وقتی درگیر افکار درونی، مانند درون‌نگری و یادآوری می‌شویم، فعال‌تر می‌شود.

در نحقیقات گذشته، کاهش حافظه کاری و عملکرد کاری در جریان آلودگی هوا مشخص شده بود.

خبر خوب این است که تغییرات مشاهده شده در این مطالعه موقتی بوده و پس از تمفس هوای تمیز از ریه‌ها به حالت عادی بازگشته است.

با این وجود، یافته‌ها مسیر احتمالی را نشان می‌دهند که قرار گرفتن مزمن در معرض آلودگی هوا می‌تواند اثرات مضری بر مغز داشته باشد.

با توجه به اینکه ۹۹ درصد از مردم جهان سطوح ناایمن آلودگی هوا را تنفس می کنند، عواقب آن بر سلامت عمومی می‌تواند عمیق باشد.

در چین، تحقیق جدیدی آلودگی هوا را با نمرات بدتر در آزمون‌های زبان و ریاضی مرتبط دانسته‌اند که به طور متوسط ​​ارزش تحصیلی را یک سال را کاهش می‌دهد.

در سال ۲۰۲۰، نشانگرهای مرتبط با بیماری آلزایمر، یک مرکز شهری که آلودگی شدید هوا را تجربه می‌کند، در مغز بزرگسالان جوان، کودکان و حتی نوزادانی که در مکزیکوسیتی زندگی می‌کردند مشاهده شد.

تحقیقات دیگری در همان شهر نیز محرک احتمالی این آسیب را نشان داد: نانوذرات فلزی آلودگی هوا در مغز بسیاری از مردم محلی.

در سال ۲۰۲۲، دانشمندان تأیید کردند که این ذرات، پس از عمل دم، گاهی اوقات می توانند سد محافظ مغز را که زمانی تصور می‌شد مانع عبور مواد سمی شوند، دور می‌زننند.

مطالعه کنونی تنها بر دود اگزوز خودروها تکیه داشت، اما ممکن است اشکال دیگری از آلودگی هوا وجود داشته باشد که حتی سریع‌تر و با اثرات بدتری عمل می‌کند.

به عنوان مثال، قبل از ممنوعیت سرب در بنزین در ایالات متحده، محققان پیش‌بینی می‌کنند که بخارات سمی توسط ۱۷۰ میلیون آمریکایی یا بیشتر تنفس می‌شود که منجر به کاهش نمره ضریب هوشی تجمعی ۸۲۴ میلیون امتیاز (نزدیک به ۳ امتیاز برای هر نفر) می‌شود.

بنزنی ممکن است امروزه حاوی سرب نباشد، اما این بدان معنا نیست که برای ریه‌ها یا مغز شما بی خطر است.

بهتر است اطمینان حاصل کنید که فیلتر هوای ماشین شما به خوبی کار می‌کند، و اگر در خیابانی شلوغ پیاده‌روی می‌کنید یا دوچرخه‌سواری می‌کنید، به مسیری کمتر شلوغ تغییر مسیر دهید. (اگر خودرویی امروزی دارید در خجم بالای آلودگی آب و هوا در ایران!)

ما باید بدانیم که در دراز مدت آلودگی آب و هوا چه بلایی سر مغز ما می آورد.

منبع:  Environmental Health

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =