هزینه 120 میلیون دلاری فایزر برای ابزار تشخیص کرونا از سرفه

هزینه ۱۲۰ میلیون دلاری فایزر برای ابزار تشخیص کرونا از سرفه

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

شرکت فایزر، غول داروسازی، نزدیک به ۱۲۰ میلیون دلار هزینه کرده است تا یک شرکت استرالیایی کوچک را خریداری کند که ادعا می‌کند برنامه‌ای را برای گوشی‌ها توسعه داده که می‌تواند با تجزیه و تحلیل صدای سرفه، ویروس کرونا (کووید-۱۹) را با دقت تشخیص دهد.

شرکت کوچک استرالیایی ResApp برای یک دهه، روی ایجاد الگوریتمی کار کرده که می‌تواند بیماری‌های تنفسی را به سادگی و فقط با تجزیه و تحلیل صدای سرفه بیمار تشخیص دهد. در ابتدا، این سیستم برای تشخیص ذات الریه آموزش دیده بود، اما در سال ۲۰۱۹، محققان نشان دادند که از این فناوری می‌توان برای تشخیص موثر آسم، خروسک و التهاب نایژک نیز استفاده کرد.

نتایج ابزار تشخیص کرونا موبایل

هنگامی که در سال ۲۰۲۰ جهان با بیماری همه‌گیر کرونا مواجه شد، تیم استرالیایی مطابق انتظار تلاش کرد تا از فناوری تشخیص سرفه خود برای تشخیص ویروس کرونا استفاده کند. در اوایل سال ۲۰۲۲، اولین داده‌های آزمایشی این شرکت که در آن الگوریتم‌های مربوط به کووید-۱۹ آزمایش شده بودند، نتایج بسیار خوبی را به همراه داشت.

در واقع محققان متوجه شدند که این سیستم می‌تواند ۹۲ درصد موارد مثبت کووید را تنها از طریق صدای سرفه تشخیص دهد. همچنین دقت نتایج این سیستم ۸۰ درصد اعلام شده، به این معنی که از ۱۰ نفر، تنها دو نفر نتایج مثبت کاذب دریافت کرده‌اند.

بلافاصله پس از اینکه ResApp نتایج سیستم خود را فاش کرد، فایزر ابتدا حدود ۶۵ میلیون دلار برای این فناوری سرمایه‌گذاری کرد. حالا در یک اعلامیه رسمی، غول داروسازی این شرکت را در معامله‌ای به ارزش ۱۱۶ میلیون دلار خریداری کرده است.

سخنگوی فایزر در بیانیه‌ای به ABC news توضیح داد که داده‌های اولیه ارائه شده از فناوری این شرکت بسیار امیدوار کننده است و برنامه کاری آن‌ها را در حوزه سلامت دیجیتال گسترش می‌دهد:

«معتقدیم که ابزار غربالگری کووید-۱۹ راه‌حل بالقوه جدیدی برای مصرف‌کنندگانی است که قصد دارند این بیماری را سرکوب کنند. ما مشتاقانه منتظر اصلاح بیشتر این الگوریتم و همکاری با تنظیم‌کننده‌های سراسر جهان هستیم تا این محصول مهم را در سریع‌ترین زمان ممکن به دست مصرف‌کنندگان برسانیم.»

تیم ResApp امیدوار است که خرید آن توسط فایزر، به رشد فناوری و گسترش آن در نقاط دورافتاده جهان کمک کند.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + پانزده =