همه چیز در مورد ایلومیناتی

همه چیز در مورد ایلومیناتی

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

در دنیای کمیک‌های مارول انواع گروه‌های ابرقهرمانی وجود دارند. از اونجرز که خود را مسئول محافظت زمین می‌داند تا ایکس من که از جهش‌یافته‌ها تشکیل شده است. در این میان یک گروه دیگر نیز وجود دارد که با نام ایلومیناتی شناخته می‌شود؛ یک گروه مرموز که بیش‌تر مخفیانه فعالیت می‌کند.

اگر شما هم می‌خواهید بدانید که این گروه مخفی در سایه‌های مارول چیست، شامل چه شخصیت‌هایی می‌شود و چه نقشی بر عهده دارد، به مطالعه ادامه این مطلب مشغول شوید.

شناسنامه ایلومیناتی (Illuminati)

– اولین حضور: شماره ۷ کمیک New Avengers (انتشار در ماه جولای سال ۲۰۰۵)
– ناشر: مارول
– خالقان: برایان مایکل بندیس (Brian Michael Bendis) و استیو مک‌نیون (Steve McNiven)
– کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
New Avengers: Illuminati (انتشار در ماه می سال ۲۰۰۶)
World War Hulk (انتشار از ماه آگوست سال ۲۰۰۷ تا ماه ژانویه سال ۲۰۰۸)
New Avengers: Illuminati (انتشار از ماه فوریه سال ۲۰۰۷ تا ماه ژانویه سال ۲۰۰۸)
Secret Invasion (انتشار از ماه ژوئن سال ۲۰۰۸ تا ماه ژانویه سال ۲۰۰۹)
New Avengers (انتشار از ماه مارس سال ۲۰۱۳ تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۵)


ایلومیناتی چیست؟

عبارت ایلومیناتی در اولین قدم ذهن‌ها را به سمت تئوری‌های توطئه می‌کشاند. تئوری‌هایی در مورد عضویت عده‌ای از افراد قدرتمند و با نفوذ دنیا در انجمنی مخفی و شبکه‌ای سری که سرنوشت کل انسان‌ها و دنیا را هدایت می‌کند. اما ایلومیناتی مارول صرفاً شبکه‌ای از رهبران دنیا نیست، بلکه تعدادی از رهبران دنیاست که در عین حال جزو جامعه ابرقهرمانی نیز هستند.

این گروه در دنیای مارول بیش‌تر به صورت مخفیانه و پشت پرده به فعالیت می‌پردازد چرا که فعالیت آن‌ها چیزی نیست که خوشایند شخصیت‌های زیادی باشد. این گروه خود را مسئول تصمیم گیری‌های کلان در دنیای مارول در نظر گرفته است؛ تصمیم گیری‌هایی در سطح حتی مولتی‌ورس که می‌تواند روی نابودی دنیاها نیز تأثیر بگذارد.


مطلب پیشنهادی:نقد فیلم Spider-Man: No Way Home – حمله به قلب طرفداران مرد عنکبوتیاولین فیلم «واقعی» مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول
نقد فیلم Spider-Man: No Way Home – حمله به قلب طرفداران مرد عنکبوتی


اوریجین ایلومیناتی

کاور شماره ۷ کمیک New Avengers (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۷ کمیک New Avengers (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

این گروه اولین بار در شماره ۷ کمیک New Avengers در سال ۲۰۰۵ به مخاطبان معرفی شدند. اما معرفی آن‌ها به گونه‌ای بود که نشان می‌داد ایلومیناتی از خیلی وقت پیش در دنیای مارول فعالیت داشته است.

مشخص می‌شود که این گروه پس از وقایع خط داستانی Kree–Skrull War تشکیل شده است. تونی استارک پس از این واقعه متوجه می‌شود که اگر گروه‌های ابرقهرمانی با هم بیش‌تر در ارتباط بودند و در مورد تقابل‌های مستقل خود بیش‌تر با دیگر گروه‌ها اطلاعات به اشتراک می‌گذاشتند، کنترل چیزی مثل جنگ کری-اسکرال آسان‌تر می‌شد.

در ملاقات اولیه برخی از ابرقهرمانان مارول، این ایده مطرح می‌شود که یک دولت ابرقهرمانی برای این هدف به وجود آید. با این که ایده دولت ابرقهرمانی به مذاق حاضران این جلسه خوشایند نبود (و بعدها آیرون من در خط داستانی Civil War به کمک قانون ثبت فرا انسان‌ها آن را تا حدودی عملی کرد) اما آن‌ها قبول کردند تا با یکدیگر ملاقات داشته باشند و اطلاعات مربوط به تهدیدات احتمالی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

البته از بین حاضران در جلسه، بلک پنتر (Black Panther) از این کار سر باز می‌زند و اعلام می‌کند که چنین گروهی پتانسیل این را دارد تا پایش را فراتر از حد خود بگذارد و حتی باعث ضرر و زیان شود.

متأسفانه پس از سال‌ها مشخص می‌شود که باورهای ت‌چالا (T’Challa) تا حدودی رنگ حقیقت به خود داشتند. این گروه در ابتدا شروع به اشتراک گذاری اطلاعات می‌کند اما خیلی زود مأموریت و اهداف خود را به صورت مخفیانه به اجرا در می‌آورد. اکثر دستکاری‌های اعمال شده توسط ایلومیناتی نیز نتایج تلخ و فجیعی به بار می‌آورند.

با این که یک لیست کامل از دستکاری‌ها و دخالت‌های ایلومیناتی (که منجر به فاجعه نیز شده است) در دنیای مارول طولانی خواهد بود اما در ادامه برخی از بزرگ‌ترین فعالیت‌های آن‌ها را می‌بینید:

 • یک مأموریت ناموفق بین اسکرال‌ها منجر به این می‌شود که این نژاد فضایی بتواند بدون تشخیص داده شدن تغییر شکل دهد تا خط داستانی Secret Invasion شکل بگیرد.
 • هالک در خط داستانی Planet Hulk به سیاره ساکار (Sakaar) تبعید می‌شود تا این که در خط داستانی World War Hulk با ارتشی از هالک‌ها به زمین برمی‌گردد تا از ایلومیناتی انتقام بگیرد.
 • ایلومیناتی سعی می‌کند تا سنتری (Sentry) را دوباره به قدرت برساند و نیمه شرور او با نام ووید (Void) را پاکسازی کند اما به جایش کاری می‌کند تا توسط نورمن آزبورن (Norman Osborn) مورد سوء استفاده قرار بگیرد و ازگارد نابود شود.
 • رید ریچاردز سنگ‌های ابدیت (Infinity Stones) را دور هم جمع می‌کند تا آن‌ها را از بین ببرد اما به جایش خشم واچر (Watcher) را برمی‌انگیزد. به این ترتیب، هر کدام از اعضای ایلومیناتی مجبور به محافظت از یک سنگ ابدیت می‌شود: تونی استارک سنگ واقعیت، پروفسور چارلز اگزویر سنگ ذهن، نیمور ساب مارینر سنگ زمان، بلک بولت سنگ فضا، دکتر استرنج سنگ روح و خود رید ریچاردز سنگ قدرت.
 • ایلومیناتی در هر دو رویداد Secret Wars و دنباله‌اش Secret Wars II دخالت می‌کند تا بدون مطلع شدن دیگر قهرمانان بیاندر (Beyonder) قدرتمند را از بین ببرد. هر چند تلاش اول شکست می‌خورد اما تلاش دوم تا حدودی موفق است.

مورد آخر در تقابل با بیاندر، با وجود این که شامل برخی ویژگی‌های عجیب روایی می‌شود که با پیوستگی کمیک‌های مارول در تناقض است و بعدها بازنویسی شدند یا به آن‌ها اشاره نشد، در واقع یک زنجیره از وقایع را رقم می‌زند که در نهایت منجر به مرگ و تولد مجدد تمام مولتی‌ورس مارول می‌شود.

اما پیش از این اتفاق، خود گروه ایلومیناتی دچار مرگ و احیا شدند. گروه اولیه در طی وقایع Civil War از هم می‌پاشد و اعضای آن در جبهه‌های مختلف این درگیری و پس از آن قرار می‌گیرند.

این گروه برای همیشه نیز پنهان نماند. اشتباهات پیشین آن‌ها با سنگ‌های ابدیت منجر به بازگشت و افشای رازهای آن‌ها به کل دنیای مارول شد.


مطلب پیشنهادی:۱۰ شخصیت دنیای مارول که می‌توانند تانوس را شکست دهنددر برابر تایتان دیوانه
۱۰ شخصیت دنیای مارول که می‌توانند تانوس را شکست دهند


ویژگی‌های ایلومیناتی

این گروه که از برخی از باهوش‌ترین و با نفوذترین اعضای جامعه ابرقهرمانی مارول تشکیل شده بود، سعی داشت به صورت مخفیانه به فعالیت ادامه دهد و به اهداف خود برسد. اعضای اولیه این گروه به عنوان نماینده‌های بخش‌های مختلفی از جامعه قهرمانان مارول در نظر گرفته می‌شدند.

 • رید ریچاردز (Reed Richards)/مستر فنتستیک (Mister Fantastic): رهبر فنتستیک فور (Fantastic Four) و نماینده بخش علمی ابرقهرمانان.
 • استفن استرنج/دکتر استرنج: جادوگر عالی‌رتبه زمین و نماینده بخش جادویی و فراطبیعی مارول.
 • نیمور ساب مارینر (Namor the Sub-Mariner)/نیمور مک‌کنزی (Namor McKenzie): پادشاه آتلانتیس و اقیانوس‌ها و نماینده بخش آنتی هیرویی مارول.
 • بلک بولت (Black Bolt)/بلکاگار بولتاگون (Blackagar Boltagon): پادشاه این‌هیومنز (Inhumans) و نماینده بخش سلطنتی مارول.
 • آیرون من/تونی استارک: نماینده انتقام جویان و انسان‌ها.
 • پروفسور ایکس/چارلز اگزویر: رهبر ایکس من و نماینده جهش‌یافته‌های مارول.

البته این گروه محدود به این شخصیت‌ها نبود. شخصیت‌هایی مثل کاپیتان آمریکا و بیست (Beast) نیز به ایلومیناتی به طور موقت و مقطعی پیوستند. خود اعضای اولیه نیز در مقاطع مختلف از ایلومیناتی جدا شدند یا به دلایل مختلفی از جمله مرگ در دنیای داستان‌ها در دسترس نبودند.


خطر اسپویل

ادامه این مطلب بخش‌هایی از داستان فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness را لو می‌دهد. اگر نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد، از مطالعه ادامه این مقاله صرف نظر کنید.


ایلومیناتی خارج از دنیای کمیک‌ها

گروه ایلومیناتی در فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness سم ریمی

این گروه مرموز و خطرناک مارول به دلایل مختلف چندان در خارج از دنیای کمیک‌ها مورد توجه قرار نگرفته‌اند. یکی از این دلایل معرفی نسبتاً تازه آن‌ها در دنیای کمیک‌هاست. دلیل دیگر ریشه‌های عمیق آن‌ها در بخش‌های مختلف کمیک‌های مارول است به طوری که از گروه‌ها و جامعه‌های مختلف ابرقهرمانی مارول در آن حضور دارند؛ در حالی که خارج از دنیای کمیک‌ها وجود تمام این بخش‌ها به طور همزمان در ساخته‌های مارول کم‌تر دیده شده است.

با این حال چنین چیزی به این معنی نیست که از ایلومیناتی اصلاً خارج از دنیای کمیک‌ها استفاده نشده است. در انیمیشن Planet Hulk این گروه را می‌بینیم که شامل آیرون من، دکتر استرنج، مستر فنتستیک و بلک بولت می‌شود.

یک نسخه متفاوت ایلومیناتی از جهان‌های موازی مارول نیز در فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness وجود دارد که اولین حضور این گروه به صورت لایو اکشن و همچنین در دنیای سینمایی مارول است.

این نسخه ایلومیناتی شامل کارل موردو (Karl Mordo)، کاپیتان کارتر (Captain Carter)، بلک بولت، کاپیتان مارول/ماریا رمبو (Maria Rambeau/Captain Marvel)، رید ریچاردز و پروفسور ایکس می‌شود. البته در ابتدا، دکتر استرنج این دنیا در این گروه حضور داشت اما به دلیل استفاده از کتاب جادویی دارک‌هولد (Darkhold) توسط دیگر اعضا اعدام شد و موردو جای او را گرفت.


به مطالعه ادامه دهید


پرسش‌های متداول در مورد ایلومیناتی

گروه ایلومیناتی مارول شامل چه شخصیت‌هایی است؟

گروه اولیه ایلومیناتی در کمیک‌های مارول از دکتر استرنج، آقای شگفت انگیز [مستر فنتستیک]، پروفسور ایکس، مرد آهنی [آیرون من]، نیمور ساب مارینر و بلک بولت تشکیل شد. البته پلنگ سیاه [بلک پنتر] نیز فرصت این جایگاه را داشت اما آن را رد کرد.

ایلومیناتی چه نقشی در دنیای مارول دارد؟

این گروه از برخی از باهوش‌ترین و با نفوذترین قهرمانان دنیای مارول تشکیل شده است که محافظت از دنیا را به هر قیمتی بر دوش خود می‌بینند. آن‌ها به صورت مخفی و پشت پرده فعالیت می‌کنند چرا که مأموریت‌ها و اهداف آن‌ها همیشه قهرمانانه نیست و به مذاق خیلی از ابرقهرمانان و شخصیت‌های درستکار دنیای مارول خوش نخواهد آمد.

چه کسی ایلومیناتی را خلق کرد؟

برایان مایکل بندیس به عنوان نویسنده و استیو مک‌نیون به عنوان مصور مسئول خلق گروه ایلومیناتی در شماره ۷ کمیک New Avengers در سال ۲۰۰۵ برای انتشارات مارول بودند. هر چند معرفی آن‌ها در این کمیک به گونه‌ای بود که انگار این گروه سال‌ها در سایه‌ها در دنیای مارول به فعالیت مشغول بوده است.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =