ویروس ترکیبی (هیبریدی جدید) آنفولانزا و RSV کشف شد! آیا باید نگران این «مارمولک» جدید باشیم؟

ویروس ترکیبی (هیبریدی جدید) آنفولانزا و RSV کشف شد! آیا باید نگران این «مارمولک» جدید باشیم؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

محققان دو ویروس آنفولانزای A و ویروس سنسیشیال تنفسی را پیدا کرده‌اند که با هم ترکیب شده و یک ویروس ترکیبی واحد را تشکیل داده‌اند.

این یافته جدید نکته‌ای غیرعادی است، چرا که نشان می‌دهد یک ویروس با ویروس دیگر برای منافع خود به نوعی همکاری می‌کند.

پابلو مورسیا، ویروس‌شناس و نویسنده ارشد، به گاردین گفت: «این نوع ویروس ترکیبی هیبریدی قبلاً هرگز توصیف نشده بود. ما در مورد ویروس‌هایی از دو خانواده کاملاً نتفاوت صحبت می‌کنیم که ژنوم و پروتئین‌های خارجی هر دو ویروس ترکیب می‌شوند. این نوع جدیدی از پاتوژن ویروس است.»

ویروس هیبریدی در زیر میکروسکوپ شبیه پای مارمولک به نظر می‌رسد که ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) پا‌ها را تشکیل می‌دهد و ویروس آنفولانزای A انگشتان پا را تشکیل می‌دهد.

در یک طراحی شده برای تجزیه و تحلیل فعل و انفعالات بین ویروس‌ها در طول عفونت برای درک بهتر نتایج بالینی، این پاتوژن کشف شد. سلول‌های ریه انسان در معرض هر دو ویروس و همچنین هر ویروس به صورت جداگانه به عنوان گروه کنترل قرار گرفتند.

هنگامی که این دو ویروس به یکدیگر می‌پیوندند، به نظر می‌رسد آنفولانزای A تعداد بیشتری و طیف وسیع‌تری از سلول‌های انسانی را آلوده می‌کند. مشخص شد که ذرات آنفولانزای A با نمایش پروتئین‌های سطحی RSV از سیستم ایمنی فرار می‌کنند و باعث میشوند ویروس بیشتر در دن بقا پیدا کند و باقی بماند.

متاسفانه این هیبرید همچنین به سلول‌هایی که فاقد گیرنده‌های آنفولانزا هستند، گسترش می‌یابد، که می‌تواند به آنفولانزای A اجازه دهد تا بیشتر از دستگاه تنفسی به داخل ریه‌ها حرکت کند و منجر به عفونت‌های شدیدتر شود.

این اتحاد چندان به سود RSV،نیست، زیرا بخش آنفولانزای A به طور قابل توجهی ظرفیت تکثیر RSV را کم می‌کند.

البته محققان می‌گویند این آزمایش در یک محیط آزمایشگاهی محدود شد که “نمی‌تواند پیچیدگی فضایی و فیزیولوژیکی کل دستگاه تنفسی را به طور کامل تقلید کند» محدود شده. یعنی هنوز از نظر بالنی و عملی این ظرفیت این ویروس ترکیبی را باید بیشتر بررسی کرد.

دکتر استفان گریفین، ویروس‌شناس از دانشگاه لیدز می‌گوید:  «به این دلیل باید سعی کنیم که از آلوده شدن به ویروس‌های متعدد پیشگیری کنیم، زیرا اگر اقدامات احتیاطی برای محافظت از سلامت خود انجام ندهیم، احتمالاً این ترکیب [هیبریداسیون] بیشتر اتفاق می‌افتد. »

آنفلوانزای A به تنهایی باعث بیش از ۵ میلیون بستری شدن در بیمارستان در هر سال می‌شود، در حالی که RSV شایع‌ترین علت عفونت حاد دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان است و عفونت در سنین بالاتر شایع است.

محققان می‌نویسند که این مطالعه “سؤالاتی در مورد قوانین اساسی حاکم بر مونتاژ ویروسی ایجاد می‌کند” و ممکن است ویروس‌های هیبریدی دیگری نیز وجود داشته باشد که هنوز کشف نشده‌اند.

این مقاله در Nature Microbiology منتشر شده.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 15 =