پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش چرا ایجاد می‌شود و چطور درمان می‌شود؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

پارگی پرده گوش perforated eardrum سوراخ یا پارگی در بافت نازک پرده گوش است که مجرای گوش را از گوش میانی جدا می‌کند.

پارگی پرده گوش می‌تواند منجر به کاهش شنوایی شود. همچنین می‌تواند گوش میانی را در برابر عفونت آسیب‌پذیر کند.

پارگی پرده گوش معمولاً در عرض چند هفته بدون درمان بهبود می‌یابد. اما گاهی اوقات برای بهبودی نیاز به پچ یا ترمیم جراحی دارد.

علائم

علائم و نشانه‌های پارگی پرده گوش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گوش درد که ممکن است به سرعت فروکش کند
 • ترشحات مخاطی، پر از چرک یا خونی از گوش
 • از دست دادن شنوایی
 • صدای زنگ در گوش (وزوز گوش)
 • احساس چرخش (سرگیجه)
 • حالت تهوع یا استفراغی که می‌تواند در اثر سرگیجه ایجاد شود

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر علائم یا علائم پارگی پرده گوش را دارید با پزشک خود تماس بگیرید. گوش می‌انی و داخلی از ساختار‌های ظریفی تشکیل شده است که به آسیب یا بیماری حساس هستند. تلاش برای کشف علت علائم گوش و تعیین اینکه آیا پرده گوش پاره شده است یا خیر، مهم است.

علل

علل پارگی پرده گوش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت گوش می‌انی (اوتیت میانی). عفونت گوش میانی اغلب منجر به تجمع مایعات در گوش می‌انی می‌شود. فشار ناشی از این مایعات می‌تواند باعث پارگی پرده گوش شود.
 • باروتروما. باروتروما فشاری است که بر پرده گوش وارد می‌شود زمانی که فشار هوا در گوش می‌انی و فشار هوا در محیط از تعادل خارج می‌شود. اگر فشار شدید باشد، پرده گوش ممکن است پاره شود. باروتروما اغلب به دلیل تغییرات فشار هوا مرتبط با سفر هوایی ایجاد می‌شود.

رویداد‌های دیگری که می‌توانند باعث تغییرات ناگهانی فشار شوند – و احتمالاً پارگی پرده گوش – شامل غواصی و ضربه مستقیم به گوش، مانند ضربه کیسه هوای خودرو است.

 • صدا‌های بلند یا انفجار (ترومای صوتی). صدای بلند یا انفجار، مانند انفجار یا شلیک گلوله – اساساً یک موج صوتی قوی – به ندرت می‌تواند باعث پارگی پرده گوش شود.
 • اجسام خارجی در گوش شما اشیاء کوچک، مانند سواب پنبه یا سنجاق سر، می‌توانند پرده گوش را سوراخ یا پاره کنند.
 • ضربه شدید سر آسیب شدید، مانند شکستگی قاعده جمجمه، ممکن است باعث دررفتگی یا آسیب به ساختار‌های گوش می‌انی و داخلی، از جمله پرده گوش شود.

عوارض

پرده گوش (پرده تمپان) دو نقش اصلی دارد:

 • شنیدن. هنگامی که امواج صوتی به آن برخورد می‌کنند، پرده گوش به ارتعاش در می‌آید – اولین مرحله‌ای که در آن ساختار‌های گوش می‌انی و داخلی امواج صوتی را به تکانه‌های عصبی تبدیل می‌کنند.
 • حفاظت. پرده گوش همچنین به عنوان یک مانع عمل می‌کند و از گوش می‌انی در برابر آب، باکتری‌ها و سایر مواد خارجی محافظت می‌کند.

اگر پرده گوش پاره شود، مشکلات غیرمعمولی ممکن است رخ دهد، به خصوص اگر بعد از سه تا شش ماه خود به خود ترمیم نشود. عوارض احتمالی عبارتند از:

 • از دست دادن شنوایی. معمولاً کم شنوایی موقتی است و فقط تا زمانی که پارگی یا سوراخ پرده گوش بهبود یابد ادامه می‌یابد. اندازه و محل پارگی می‌تواند بر میزان کم شنوایی تأثیر بگذارد.
 • عفونت گوش میانی (اوتیت میانی). پرده گوش پاره شده ( سوراخ شده ) می‌تواند به باکتری‌ها اجازه ورود به گوش را بدهد. اگر پرده گوش سوراخ شده التیام نیابد، تعداد کمی از افراد ممکن است در برابر عفونت‌های مداوم (مکرر یا مزمن) آسیب‌پذیر باشند. در این گروه کوچک، تخلیه مزمن و کاهش شنوایی ممکن است رخ دهد.
 • کیست گوش میانی (کلستئاتوم). اگرچه این کیست بسیار نادر است، اما این کیست که از سلول‌های پوستی و سایر مواد زائد تشکیل شده است، می‌تواند در نتیجه طولانی مدت پارگی پرده گوش در گوش می‌انی ایجاد شود.

زباله‌های مجرای گوش معمولاً با کمک جرم گوش محافظ گوش به گوش خارجی ‌می‌روند. اگر پرده گوش پاره شود، بقایای پوست می‌توانند به گوش می‌انی رفته و کیست تشکیل دهند.

کیست در گوش می‌انی محیطی دوستانه برای باکتری‌ها فراهم می‌کند و حاوی پروتئین‌هایی است که می‌تواند به استخوان‌های گوش می‌انی آسیب برساند.

پیشگیری

برای جلوگیری از پارگی پرده گوش، نکات زیر را دنبال کنید:

 • برای درمان عفونت گوش میانی اقدام کنید. از علائم و نشانه‌های عفونت گوش میانی از جمله گوش درد، تب، احتقان بینی و کاهش شنوایی آگاه باشید. کودکان مبتلا به عفونت گوش می‌انی اغلب بداخلاق هستند و ممکن است از خوردن امتناع کنند. برای جلوگیری از آسیب احتمالی به پرده گوش، به دنبال ارزیابی سریع از ارائه دهنده خود باشید.
 • در طول پرواز از گوش‌های خود محافظت کنید. در صورت امکان، اگر سرماخوردگی یا آلرژی فعالی دارید که باعث احتقان بینی یا گوش می‌شود، پرواز نکنید. در هنگام برخاستن و فرود، گوش‌ها را با گوش‌گیر‌های متعادل‌کننده فشار، خمیازه کشیدن یا جویدن آدامس تمیز نگه دارید.

یا از مانور Valsalva استفاده کنید – هوا را به آرامی به داخل بینی فشار دهید، گویی بینی خود را باد می‌کنید، در حالی که سوراخ‌های بینی را فشار می‌دهید و دهان را بسته نگه می‌دارید. در هنگام صعود و فرود نخوابید.

 • گوش‌های خود را از اشیاء خارجی دور نگه دارید. هرگز سعی نکنید جرم گوش اضافی یا سفت شده را با وسایلی مانند سواب پنبه‌ای، گیره کاغذ یا سنجاق سر بیرون بیاورید. این موارد می‌توانند به راحتی پرده گوش را پاره یا سوراخ کنند. به فرزندان خود در مورد آسیب‌هایی که با گذاشتن اجسام خارجی در گوش آن‌ها وارد می‌شود آموزش دهید.
 • در برابر صدای انفجار محافظت کنید. از فعالیت‌هایی که گوش را در معرض انفجار قرار می‌دهد خودداری کنید. اگر سرگرمی‌ها یا کار شما شامل فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ای است که صدای انفجاری تولید می‌کند، با استفاده از گوش‌گیر یا محافظ گوش از گوش‌های خود در برابر آسیب‌های غیرضروری محافظت کنید.

تشخیص

ارائه دهنده شما یا متخصص گوش و حلق و بینی اغلب می‌تواند با بررسی بصری با استفاده از ابزار روشن (اتوسکوپ یا میکروسکوپ) تشخیص دهد که آیا پرده گوش شما پاره شده است یا خیر.

ارائه‌دهنده شما ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای تعیین علت علائم گوش یا برای تشخیص وجود هرگونه کم شنوایی انجام دهد یا دستور دهد. این تست‌ها عبارتند از:

 • تست‌های آزمایشگاهی. اگر‌ترشحاتی از گوش وجود داشته باشد، ممکن است ارائه دهنده شما آزمایش یا کشت آزمایشگاهی را برای تشخیص عفونت باکتریایی گوش می‌انی تجویز کند.
 • ارزیابی چنگال تنظیم چنگال‌های کوک ساز‌های فلزی دو شاخه‌ای هستند که در هنگام ضربه زدن صدا تولید می‌کنند. آزمایش‌های ساده با چنگال تنظیم می‌تواند به ارائه‌دهنده شما کمک کند تا کم شنوایی را تشخیص دهد.

ارزیابی چنگال تنظیم همچنین ممکن است نشان دهد که آیا کم شنوایی به دلیل آسیب به قسمت‌های لرزان گوش می‌انی (از جمله پرده گوش)، آسیب به حسگر‌ها یا اعصاب گوش داخلی، یا آسیب به هر دو ایجاد می‌شود.

 • تمپانومتری. تمپانومتر از دستگاهی استفاده می‌کند که در مجرای گوش قرار می‌گیرد که پاسخ پرده گوش به تغییرات جزئی فشار هوا را اندازه‌گیری می‌کند. الگو‌های خاصی از پاسخ می‌تواند نشان دهنده سوراخ شدن پرده گوش باشد.
 • امتحان شنوایی‌شناسی. این یک سری آزمایش است که میزان شنیدن صدا‌ها را در بلندی‌ها و بلندی‌های مختلف اندازه‌گیری می‌کند. آزمایش‌ها در یک غرفه عایق صدا انجام می‌شود.

درمان

اکثر پرده‌های گوش پاره شده ( سوراخ شده ) بدون درمان در عرض چند هفته بهبود می‌یابند. در صورت وجود شواهد عفونت، ممکن است پزشک شما قطره‌های آنتی بیوتیک را تجویز کند. اگر پارگی یا سوراخ پرده گوش به خودی خود بهبود نیابد، درمان احتمالاً شامل روش‌هایی برای بستن پارگی یا سوراخ خواهد بود. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • چسب پرده گوش. اگر پارگی یا سوراخ در پرده گوش خود به خود بسته نشود، متخصص گوش و حلق و بینی ممکن است آن را با یک چسب کاغذی (یا یک تکه ساخته شده از مواد دیگر) ببندد.

با این روش مطب، پزشک گوش و حلق و بینی شما ممکن است یک ماده شیمیایی را روی لبه‌های پارگی اعمال کند که می‌تواند باعث بهبودی پرده گوش شود و سپس یک وصله را روی سوراخ قرار دهد. ممکن است لازم باشد این روش بیش از یک بار قبل از بسته شدن سوراخ تکرار شود.

 • عمل جراحی. اگر پچ منجر به بهبودی مناسب نشود یا پزشک گوش و حلق و بینی تشخیص دهد که پارگی احتمالاً با چسب بهبود نمی‌یابد، ممکن است جراحی را توصیه کند.

رایج‌ترین روش جراحی تمپانوپلاستی نام دارد. جراح شما تکه‌ای از بافت شما را پیوند می‌زند تا سوراخ پرده گوش را ببندد. این روش به صورت سرپایی انجام می‌شود. در یک روش سرپایی، معمولاً می‌توانید همان روز به خانه بروید، مگر اینکه شرایط بیهوشی پزشکی نیاز به بستری طولانی‌تری در بیمارستان داشته باشد.

شیوه زندگی و درمان‌های خانگی

پرده گوش پاره شده ( سوراخ شده ) معمولاً در عرض چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. در برخی موارد، بهبودی ماه‌ها طول می‌کشد. تا زمانی که ارائه دهنده به شما بگوید که گوش شما بهبود یافته است، از آن محافظت کنید:

 • خشک نگه داشتن گوش: هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن، گوش‌گیر سیلیکونی ضد آب یا توپ پنبه‌ای که با ژل نفتی پوشانده شده است را در گوش قرار دهید.
 • خودداری از تمیز کردن گوش: به پرده گوش زمان بدهید تا به طور کامل بهبود یابد.
 • از دمیدن بینی خودداری کنید. فشار ایجاد شده هنگام دمیدن بینی می‌تواند به پرده گوش در حال بهبود آسیب برساند

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − شانزده =