پاک کردن لکه فرش

ترفند‌های پاک کردن لکه فرش

 ترفند‌های پاک کردن لکه فرش با استفاده از محلول‌های خانگی برای پاک کردن لکه فرش ماشینی  که با یک سری از مواد دم دستی می‌توان تهیه نمود، لکه‌ها از بین خواهند رفت. در ادامه به این محلول‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شامپو فرش و آب داغ برای لکه چای روی فرش

یک محلولی که همیشه در منازل دیده می‌شود، شامپو فرش است. به این علت که بافت فرش ماشینی باید برای شما مهم باشد و به آن آسیب نرسد سعی کنید همیشه از بهترین مدل‌های شامپو فرش استفاده کنید تا ساختار فرشتان سالم بماند. حال می‌توانید شامپو فرش و آب داغ را با هم مخلوط کنید تا یک محلول موثر برای پاک کردن لکه‌هایی مثل لکه‌های زیر باشد:

 • لکه چای
 • لکه غذاهای چرب
 • لکه نوشابه

با استفاده از ترکیب شامپو فرش و آب داغ می‌توانید لکه‌های مذکور را به راحتی پاک کنید.

 • محلول آمونیاک برای لکه‌های قدیمی

یکی از معضلات نگهداری فرش،  قدیمی شدن لکه‌ها است. معمولا به خاطر فراموشی یا سخت بودن لکه‌ها می‌گذاریم تا قدیمی شوند و این کار باعث می‌شود که لکه روی بافت فرش برای مدت طولانی بماند. همین امر سبب می شود که شما خیلی سخت‌تر بتوانید لکه‌ها را پاک کنید.

محلول آمونیاک بهترین لکه بر برای لکه های قدیمی است. همانطور که ممکن است بدانید، تنفس آمونیاک برای ریه‌ها و سلامتی انسان مضر است، پس سعی کنید در هنگام استفاده از آمونیاک حتما با ماسک یا یک پارچه دور بینی و دهان خود را بپوشانید.

آمونیاک را می توانید روی لکه بریزید تا چند دقیقه صبر کنید تا بتواند با لکه به خوبی واکنش نشان دهد و بعد از آن با دستمال نخی محل لکه را پاک کنید. آمونیاک این خاصیت را هم دارد که فرش‌های شما را برق بیندازد.

چگونه احمق نباشیم(قسمت ۱)
بیشتر بخوانیم

هشدار: به هیچ عنوان آمونیاک را با مواد شیمیایی مخلوط نکنید چون احتمال متصاعد شدن گاز سمی از آن وجود دارد و برای شما خطرآفرین خواهد بود.

 • سرکه سفید برای کلی از لکه‌های فرش

سرکه سفید چه به تنهایی و چه با مواد دیگر یک پاک کننده خوب برای لکه های فرش از جمله موارد زیر است:

 • پاک کردن لکه تخم مرغ روی فرش

منظور از لکه تخم مرغ، لکه‌ای است که توسط مایع تخم مرغ ممکن است ایجاد شود. زرده و سفید می‌توانند یک لکه چسبناک ایجاد کنند و به همین منظور به هیچ عنوان نگذارید لکه تخم مرغ قدیمی شود. ترکیب سرکه سفید و آب ولرم می‌تواند برای پاکسازی لکه تخم مرغ بسیار مفید باشد.

یک دستمال نخی سفید می تواند به شما در پاک کردن این لکه کمک کند. اگر هنوز هم آثار لکه تخم مرغ دیده می‌شود می‌توانید از صابون هم استفاده کنید و بعد از آن با آب ولرم کف ایجاد شده را بگیرید.

 • پاک کردن لکه نقاشی و جوهر روی فرش

پاک کردن لکه فرش با حضور جوهر‌های رنگی ممکن است کمی سخت شود، اما اینجا هم سرکه سفید به کمک می‌آید و می‌تواند ما را از شر این لکه خلاص کند. سرکه سفید را با آب لیمو ترکیب کنید و از این محلول برای پاک کردن لکه‌‍های نقاشی و جوهرهای رنگی استفاده نمایید.

 • پاک کردن لکه شربت و آبمیوه روی فرش

شربت و آبلیمو یک لکه بسیار چسبناک به شمار می‌رود و به همین دلیل باید بلافاصله دست به کار شوید. مواد لازم برای پاک کردن این لکه از روی فرش : سرکه سفید، نمک، بطری افشان کننده، حوله سفید و اتو خواهد بود که باید دم دستتان بگذارید.

گزارش حضور لندو در نشست مجازی فعالان
بیشتر بخوانیم

سرکه سفید را داخل بطری بریزید و حال نمک را بر روی لکه بپاشید. حال می توانید سرکه سفید را روی لکه اسپری کنید. برای اینکه جای لکه نماند بهتر است با دستمال های‌جاذب، محلول را جذب کنید. توصیه می‌شود که دستمال را روی فرش نکشید.

بعد از آن حوله سفید را روی محلول ریخته شده بر لکه بگذارید و اتوی داغ را روی آن بکشید تا به خوبی لکه جذب حوله سفید شود. توصیه موکد داریم که از حوله سفید استفاده کنید، چون حوله‌های رنگی می‌ توانند باعث اضافه شدن یک هاله دور تا دور محل لکه شود.

ترفند‌های پاک کردن لکه فرش

حال غیر از آن که می‌توان با استفاده از محلول‌ها و ترکیب‌های مختلف برای پاک کردن لکه استفاده کرد، می‌توان از یکسری ترفندهایی هم بهره برد و برخی از لکه‌ها را با همین روش پاک کرد.

 • ترفند پاک کردن لکه آدامس روی فرش

لکه آدامس را نمی‌توان با محلول‌ها پاک کرد و اگر بتوان با استفاده از محلول‌ها آن را پاکسازی نمود، انتظار شما برآورده نخواهد شد. بهترین کار استفاده از یک تکه یخ داخل پلاستیک است. یخ می‌تواند آدامس را منقبض کند و با این کار می‌توانید به راحتی آدامس را بردارید.

از جمله این لوازم می توان به اسپری خنک کننده اشاره کرد. پس از اطمینان کامل نسبت به یخ زدن آدامس آن را از روی فرش بردارید.

 • ترفند پاک کردن لکه لوازم آرایشی روی فرش

قبل از تمیز کردن لکه رژ لب از روی فرش یا موکت، این کار را سریع انجام دهید زیرا هر چه سرعتتان بیشتر شود ، لکه زودتر و راحت تر تمیز خواهد شد.

خشم نوجوان و عملکرد خانواده در کنترل آن
بیشتر بخوانیم

مرحله اول: اگر روی فرش یا موکت شما رژ لبی شده ابتدا باید حجم رژلب باقی مانده را از روی سطح بزدائید برای اینکار بهتر است از یک قاشق یا کاردی که خیلی تیز نباشد ، استفاده نمایید. دقت کنید در حین انجام این کار طوری عمل کنید که لکه رژ پخش نشود و به عمق بافت و پرزهای موکت یا فرشتان فرو نرود. استفاده از وسایل تیز سبب می‌شود به فرش یا موکت آسیب برسد.

مرحله دوم: سپس برای اینکه لکه پخش نشود از چسب نواری استفاده کنید و چسب را جدا کرده و به آرامی روی سطح بچسبانید؛ سپس آن را جدا کرده و مجددا همین کار را با نوارچسب بعدی انجام دهید؛ این کار را آنقدر ادامه دهید تا بجز لکه رنگی روی فرشتان چیزی از ماده رژ باقی نماند.

همچنین می‌توانید بر روی فرش دستمال را بگذارید و بردارید. این کار را می‌توانید بصورت حرکات عمودی انجام دهید زیرا حرکات افقی باعث کثیف شدن بیشتر فرشتان می‌شود.

 • ترفند پاک کردن لکه نیکوتین و تنباکو روی فرش

گلیسیرین بهترین گزینه برای پاک کردن لکه نیکوتین و تنباکو خواهد بود. مقدار مناسب از گلیسیرین را روی لکه بریزید و سپس با یک دستمال مرطوب به آرامی پاک کنید.

 • نحوه شست و شوی فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۵۰۰ شانه

فرش‌ ۱۲۰۰ و فرش‌ ۱۵۰۰ شانه تولید شده توسط شرکت دیوان به دلیل تراکم و انسجام بالا و دوبار هیتست شدن آن در فرایند تولید بعد از شست و شو پرز نمیگیرد و با خیال راحت میتوانید فرش‌های خود را به قالی شویی بسپارید.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یک =