پپتید مصنوعی که از آن می‌توان برای درمان چاقی استفاده کرد

پپتید مصنوعی که از آن می‌توان برای درمان چاقی استفاده کرد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

یک تیم بین‌المللی از محققان در حال آزمایش عملکرد سیستم اندو کانابینوئید، راهی محتمل برای مبارزه با چاقی با کمک یک پپتید مصنوعی دستکاری شده پیدا کرده‌اند.

مطالعات انجام‌شده بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که چگونه این درمان می‌تواند از افزایش وزن جلوگیری کند و دیابت را حتی با داشتن رژیم‌های غذایی پرچرب بهوبد ببخشد. این روش توانایی تبدیل چربی سفید به قهوه‌ای را دارد.

سیستم اندوکانابینوئید که در دهه ۱۹۹۰ در طی تحقیق در مورد اثرات حشیش بر مغز انسان کشف شد. تحقیقات نشان داده است که چگونه این اندوکانابینوئید‌ها می‌توانند در همه چیز از کاهش التهاب گرفته تا مقابله با افسردگی و شکل دادن به میکروبیوم روده نقش داشته باشند.

شناخت ما از تأثیر سیستم اندوکانابینوئید بر متابولیسم، بر اشتهای، نحوه تجزیه چربی و مصرف انرژی در حال توسعه است.

دانشمندان راه‌هایی را بررسی کرده‌اند که با سیستم و با استفاده از پپتیدی به نام Pep۱۹ (DIIADDEPLT) برای مبارزه با چاقی اسنفاده کرد.

این یک نسخه مصنوعی از یک پپتید است که به طور طبیعی در سلول‌های انسان وجود دارد، اما دانشمندان با ارائه آن در دوز‌های بالاتر در آزمایش‌های حیوانی نشان داده‌اند که می‌تواند برای سلامت متابولیک، بدون هیچ گونه اثرات نامطلوب بر سیستم عصبی مرکزی مفید باشد.

در مطالعه جدید، دانشمندان برزیل، اسپانیا و اسرائیل ۵۰ موش را با این پپتید در مدت ۳۰ روز تحت درمان قرار دادند که نیمی از آن‌ها با رژیم غذایی استاندارد و نیمی دیگر با رژیم غذایی پرچرب تغذیه شدند. علیرغم این رژیم غذایی ناسالم، گروه دوم وزن کمی داشتند و مقاومت کمتری نسبت به انسولین (دیابت نوع ۲ ) نشان دادند. این پپتید همچنین التهاب، میزان چربی کبد و علائم آسیب کبدی را کاهش داد.

جالب اینجاست که این تیم متوجه شد که این ماده همچنین مقداری از چربی موش‌ها را تغییر می‌دهد. چربی سفید نوع چربی نامطلوبی است که انرژی اضافی را ذخیره می‌کند و دانشمندان دریافتند که این پپتید مقداری از آن را به چربی قهوه‌ای تبدیل می‌کند. چربی که راحت‌تر می‌سوزد.

«این فرآیند با فعال شدن نوعی پروتئین جداکننده زنجیره تنفسی معروف به UCP۱ مرتبط است. چربی سفید معمولاً این ماده را تولید نمی‌کند، برخلاف چربی قهوه‌ای.»

دانشمندان به دنبال این هستند که این یافته‌های‌امیدوارکننده را با آزمایش‌های بیشتر روی حیوانات بررسی کنند و قصد دارند آزمایش‌هایی را روی نمونه‌های انسانی انجام دهند.

این تحقیق در مجله International Journal of Molecular Sciences منتشر شد.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هجده =