پیشرفت بزرگ در مبارزه چاقی، ذخایر چربی هدفمند را در هر نقطه از بدن از بین می‌برد

پیشرفت بزرگ در مبارزه چاقی، ذخایر چربی هدفمند را در هر نقطه از بدن از بین می‌برد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

سلول‌های چربی یک ورزشکار نخبه با سلول‌های افراد چاق کاملاً از نظر فیزیولوژیگ متفاوت هستند، اگر بتوانیم همین تفاوت را افراد غیرورزشکار تقلید کنیم به پیشفت بزرگی می‌رسیم.

دانشمندان در حال یک پیشرفت هیجان‌انگیز در این زمینه هستند و نشان داده‌اند که چگونه می‌توان نانومواد با بار مثبت را به چربی ناسالم تزریق کرد تا آن را به حالت سالم بازگرداند و پایه و اساس درمان‌هایی را ایجاد کندن که به طور انتخابی انبار‌های چربی را در هر نقطه از بدن هدف قرار دهد.

این تحقیق به رهبری دانشمندان دانشگاه کلمبیا در دو مقاله منتشر شد و در مورد عملکرد‌های مختلف سلول‌های چربی در بدن انسان و تفاوت بین متابولیسم چربی سالم و تشکیل چربی ناسالم تمرکز داشت.

سلول‌های چربی انرژی را به شکل لیپید ذخیره می‌کنند، شروع به بزرگ شدن می‌کنن و در نهایت منجر به چاقی می‌شود.

تیم تحقیقاتی به جای از بین بردن ساده این سلول‌های چربی، به بازسازی این سلول‌های چربی پرداختند و با استفاده از یک نانو ماده با بار مثبت به نام PAMAM نسل ۳ (P-G3) به موفقیت دست یافتند.

دانشمندان متوجه شدند برخی از بافت‌های چربی حاوی یک ماتریکس خارج سلولی با بار منفی (ECM) هستند، که ساختار پشتیبانی از سلول‌ها است.  با الهام از این یافته آنها خواستند P-G3 را علیه سلول‌های چربی آزمایش کنند.

بنابراین، تیم P-G3 را به موش‌های چاق تزریق کردند ومتوجه شدند که به سرعت در سراسر بافت چربی پخش می‌شود. شگفتی آنها وقتی بیشتر شد که آن‌ها متوجه شدند این نانومواد در از بین بردن عملکرد ذخیره‌سازی لیپید سلول‌های چربی موثر است و عملاً آن‌ها را به حالت جوان‌تر و سالم‌تر برمی‌گرداند. در نتیجه موش‌ها وزن کم کردند.

کام لئون، نویسنده این مطالعه گفت: با P-G3، سلول‌های چربی همچنان می‌توانند سلول‌های چربی باشند، اما نمی‌توانند رشد کنند. “مطالعات ما استراتژی غیرمنتظره‌ای را برای درمان چاقی احشایی برجسته می‌کند و مسیر جدیدی را برای کاوش در نانومواد کاتیونی برای درمان بیماری‌های متابولیک پیشنهاد می‌کند.”

این نانومواد اثر خنثی کردن ذخیره چربی سلول‌های چربی را داشت، با این حال همچنان به آن‌ها اجازه می‌داد تا عملکرد‌های دیگر خود را انجام دهند.

این اثر باعث می‌شد موش‌هایی با سلول‌های چربی کوچک‌تر، جوان‌تر و از نظر متابولیکی سالم‌تر ایجاد شوند، مانند آنچه در نوزادان و ورزشکاران دیده می‌شود.

آنچه در مورد این فناوری منحصر به فرد است، پتانسیل آن برای ارائه درمان هدفمند چاقی است. “ذخایر چربی”، همانطور که آن‌ها نامیده می‌شوند، تمایل دارند که به طور متناوب در اطراف بدن قرار بگیرند نه اینکه یک توده پیوسته از بافت شل و شل شده را تشکیل دهند، اما درمان آن‌ها به شیوه‌ای انتخابی است.

دانشمندان تصور می‌کنند روزی از تکنیک خود می‌توانند برای مقابله با ذخایر چربی خاصی مانند شکم گلدانی یا دو چانه استفاده می‌کنند، به همان روشی که بوتاکس برای هدف قرار دادن نقاط خاصی از پوست استفاده می‌شود.

لی کیانگ، رهبر تیم، گفت: «از دانستن اینکه بار کاتیونی راز هدف قرار دادن بافت چربی است، هیجان زده هستیم. اکنون می‌توانیم چربی‌ها را به شیوه‌ای خاص – در هر جایی که بخواهیم – و به روشی ایمن بدون از بین بردن سلول‌های چربی کوچک کنیم. این یک پیشرفت بزرگ در درمان چاقی است. »

علاوه بر این، از آنجایی که چاقی محرک بسیاری از اثرات نامطلوب مانند از دیابت، سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی، است. این روش جدید به مبارزه با چاقی و عوارض آنها کمک خواهد کرد.

این تحقیق در مجلات Nature Nanotechnology و Biomaterials منتشر شده.

منبع: دانشگاه کلمبیا

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =