پیش بینی قیمت گوشی در سال 1401

قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از تکراتو

هر ساله طبق روند افزایشی دلار قیمت گوشی نیز افزایش پیدا می‌کند. امروز قرار است، به بررسی و پیش بینی قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ بپردازیم، با ما همراه باشید.

قیمت موبایل در بازار ایران به عوامل بسیاری وابسته است، عواملی چون تحریم‌ها، نرخ دلار و ارز و سطح نقدینگی جامعه. اما در ایران بیشترین عامل تاثیر گذار بر روی قیمت موبایل نرخ دلار است.

قیمت موبایل در سال ۱۴۰۱ بستگی به نرخ دلار دارد، درصورتی که مذاکرات به نتیجه برسد و قیمت دلار روندی کاهشی پیدا کند، قیمت موبایل نیز به طبع آن کاهش پیدا می‌کند.

با همه گیری ویروس کرونا، استفاده از گوشی تلفن همراه بیشتر قبل احساس می‌شود. خانوارها اکثرا به دنبال تلفن همراه‌هایی هستند که قیمت پایین‌تری دارد و برای آن‌ها به صرفه‌تر است.

مردم در این روزها در انتظار اخبار مربوط به نتیجه مذاکرات و کاهش احتمالی قیمت دلار و معرفی گوشی‌های تازه در سال ۱۴۰۱ و همچنین پیش بینی قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ و کاهش قیمت موبایل در سال ۱۴۰۱ هستند.

روند کاهش تقاضا در بازار موبایل تا اواسط بهمن ماه سال ۱۴۰۰ ادامه داشته اما هم‌ زمان با نزدیکی به روزهای پایانی سال انتظار می‌رود که با افزایش تقاضا در بازار روبه‌رو باشیم.

رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی درباره وضعیت بازار موبایل گفت:

تخصیص ارز به واردکنندگان گوشی، مربوط به سال پیش می‌شود و اکنون نیز واردکنندگان موبایل در کشور باز هم برای واردات کالا با مشکل مواجه‌اند.

بازار موبایل ماهانه نیازمند یک میلیون دستگاه گوشی است و متاسفانه بیش از ۲ میلیون کسری در بازار گوشی ایران دیده می‌شود. کمبود گوشی موبایل باعث افزایش قیمت‌ها و کمبود تقاضا بین مردم و اقشار مختلف می‌شود.

با توجه به شرایطی که در جامعه به وجود آمده است، تلفن همراه یکی از کالاهای اساسی در سبد کالای مردم است. دانش آموزان و دانشجویان برای تحصیل و همچنین بسیاری از کارمندان برای انجام فعالیت‌های روزانه خود به طور مداوم نیازمند استفاده از تلفن همراه هستند.

از ابتدای سال ۱۴۰۰ میزان ۱۳ میلیون تلفن همراه وارد کشور شده است. طبق اعداد و ارقام گفته شده از سمت دولت در ماه‌های آبان و آذر با کاهش تقاضا و خرید موبایل از طرف مردم روبه‌رو بوده‌ایم. عالیان سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل در حیطه واردات موبایل و پیش بینی قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ گفته است:

تعداد موبایل‌های کمتر از ۱۵۰ دلار که در ۱۲ ماه گذشته وارد کشور شده، ۷ میلیون و ۲۸۲ هزار دستگاه بوده است. این آمار موبایل، برای دستگاه‌هایی مثل تبلت، ساعت هوشمند و سایر ابزارهای پوشیدنی سیم‌کارت‌خور را نیز شامل می‌شود.

حدود یک میلیون و ۴۷۴ هزار دستگاه تلفن‌ همراه میان‌رده در محدوده قیمتی ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار وارد کشور شده است. همچنین موبایل‌های پرچم‌دار با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار عمدتا جزء محصولات آیفون هستند.

حدود یک میلیون ۷۴ هزار دستگاه در ۱۲ ماه گذشته وارد کشور شده است. در همین بازه زمانی حدود ۹ میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه گوشی توسط برند سامسونگ، ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار دستگاه گوشی با برند نوکیا، ۵ میلون و ۶۶۰ هزار دستگاه گوشی با برند شیائومی و یک میلیون و ۲۷۲ هزار دستگاه گوشی با برند هوآوی و ۱۰ هزار دستگاه گوشی اپل وارد کشور شده است.

قیمت گوشی‌های موبایل ارتباط مستقیمی با نرخ ارز در کشور دارد، چرا که این کالای وارداتی با هر گونه نوسان قیمتی دستخوش تغییر ارزشی به لحاط قیمت می‌شود و پیش بینی قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ را سخت‌تر می‌کند.

با شرایط فعلی که قیمت گوشی در حال ارزان شدن است، بیشتر مشتریان این کالای ارتباطی خرید خود را به زمان دیگر موکول می‌کنند و منتظر ارزان شدن بیشتر قیمت گوشی موبایل هستند.

حال باید منتظر باشیم و تاثیر کاهش نرخ ارز را در بازار موبایل ببینیم. قیمت گوشی موبایل وارد شده بر مبنای ارز جدید محاسبه و قیمت‌گذاری خواهد شد و میزان واردات گوشی موبایل بر این مسئله تاثیر گذار خواهد بود.

بهترین گوشی های ۱۴۰۱

افزایش قیمت موبایل در سال ۱۴۰۱

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران در رابطه با پیش بینی قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ گفت:

از آن جایی که در بازار کمبودی وجود ندارد، یکی از عوامل مهم و موثر در بازار موبایل نرخ ارز است. موبایل کالایی وارداتی است و نوسان قیمت دلار در بازار داخلی طبیعتا در نوسان قیمت موبایل اثرگذار است.

اعمال محدودیت بر گوشی‌های بیش از ۶۰۰ دلار مربوط به سیاست‌های تجارت دولتی می‌شود و به دلیل این که تعادل نرخ ارز در کشور داشته باشیم، واردات خودروهای لوکس و گوشی‌های همراه بالای ۶۰۰ دلار به خاطر خروج ارز در سال آینده پیش‌بینی نشده است.

باید گفت که پیش از این انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرده بودند که گوشی‌های با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار حدود ۵ درصد از واردات این محصول دیجیتال را به خود اختصاص داده‌اند.

پیش از این شاهد دریافت عوارض ۱۲ درصدی برای گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار بودیم و اکنون به نظر می‌رسد، این تعرفه از بودجه ۱۴۰۱ حذف شده است.

افزایش تقاضا به رشد و افزایش قیمت گوشی منجر می‌شود به‌ نحوی که قیمت گوشی‌های محدوده ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی سامسونگ و اپل از یک تا سه میلیون تومان گران‌تر شده است.

طی روزهای اخیر قیمت گوشی‌های آیفون ۸ پلاس و آیفون‌ ایکس با رشد یک تا دو میلیون تومانی به ۱۱ و ۱۳ میلیون تومان رسید و قیمت برخی گوشی‌های سامسونگ مانند مدل گلکسی S20 و گلکسی S21FE سامسونگ به‌ ترتیب به ۱۲ میلیون و ۹۰۰ و ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید.

این افزایش قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ در گوشی‌هایی که با تقاضای بیشتری برای خرید مواجه شده است، بیشتر از سایر گوشی‌های گران در رده قیمتی بالا و پایین بوده است.

با وجود این افزایش قیمت و رشد آن در بازار زمینه افزایش نسبی قیمت سایر گوشی‌های لوکس و گران‌ قیمت بازار را نیز فراهم کرده است. علاوه بر آن قیمت انواع لپ‌تاپ و لوازم جانبی موبایل و کالاهای الکترونیکی نیز در مدار افزایش قیمت قرار خواهند گرفت.

بهترین گوشی بازار برای خرید

پیش بینی قیمت گوشی در سال 1401

کاهش قیمت موبایل در سال ۱۴۰۱

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل در حیطه بهترین گوشی بازار برای خرید و بهترین گوشی های ۱۴۰۱ و همچنین کاهش قیمت موبایل در سال ۱۴۰۱ گفت:

سامسونگ با ۴۸ درصد بیشترین سهم را از بازار موبایل ایران دارد. در رتبه‌های بعدی شیائومی، نوکیا، اپل و هواوی قرار دارند که به ترتیب ۲۹، ۱۲، ۵ و ۲ درصد سهم بازار موبایل را در دست دارند.

گوشی‌های نوکیا عمدتا گوشی‌های ساده هستند، پرمصرف‌ترین مدل سامسونگ گلکسی a12 است، همچنین پر مصرف‌ترین گوشی برند شیائومی پوکو X3 پرو بوده است.

نوکیا مدل ۱۰۵ نیز گوشی جذابی برای علاقمندان به گوشی‌های ساده است. در میان گوشی‌های برند اپل، آیفون ۱۳ پرو مکس مورد اقبال طرفداران بوده.

در میان گوشی‌هایی که برند ایرانی دارند، باید به جی پلاس اشاره کنیم که در زمان کوتاهی علاقمندان زیادی را پیدا کرده است. گوشی p10 این برند پرفروش‌ترین مدل این برند است.

در دو سال اخیر علاقه مصرف‌کنندگان به گوشی‌های شیائومی به‌ دلیل فناوری خوب و قیمت مناسب، بالا بوده است که سال آینده نیز می‌تواند به عنوان بهترین گوشی های ۱۴۰۱ شناخته شود اما مشکل اصلی ناشی از ممنوعیت تغییر الگوی مصرف است که خریداران مجبور شدند برای خرید همین مدل گوشی‌ها، از سایر برندها، قیمت بالاتری را پرداخت کنند.

باید توجه کرد که ایجاد محدودیت‌ها و تعرفه واردات نباید به گونه‌ای باشد که زمینه قاچاق را افزایش دهد و باعث ترغیب‌ قاچاق و قاچاقچیان در جامعه باشد.

کاهش قیمت موبایل در سال ۱۴۰۱

سخنگوی اتحادیه تلفن‌های همراه با بیان این‌که کنترل نرخ ارز در روزهای اخیر موجب کاهش قیمت گوشی‌ موبایل در بازار شده است در مورد قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ گفت:

به طور مثال امروز، قیمت گوشی آیفون iPhone 12 Pro Max با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت که در فروردین ۱۴۰۰ به قیمت ۵۸ میلیون تومان بوده است به مبلغ ۴۵ میلیون تومان و قیمت گوشی Galaxy A51 سامسونگ از ۸ میلیون تومان به حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

 پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده با روی کار آمدن دولت جدید، جدی شدن بازگشت امریکا به برجام و کاهش مجدد قیمت ارز، قیمت گوشی نیز طبیعتا کاهش بیشتری داشته باشد.

گوشی‌هایی چون آیفون، سامسونگ، هوآوی، اچ تی سی ، ال جی ارزان خواهند شد و با شکستن حباب قیمتی ناشی از افزایش قیمت دلار در بازار، کاهش قیمت گوشی تا ۵۰ درصد نیز امکانی برای ارزان شدن دارند، این پیش‌بینی بر اساس بررسی تغییرات بازار و پیش بینی قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ است.

پیش بینی قیمت گوشی در سال 1401

بهترین گوشی های ۱۴۰۱

یک مقام مسئول در اداره واردات و امور مناطق آزاد گمرک کشور با اعلام این موضوع که موانع قانونی ترخیص گوشی های تلفن همراه موجود در گمرک رفع شده است گفت: گوشی های وارداتی به زودی ترخیص خواهند شد.

موبایل‌هایی که به زودی از گمرک ترخیص می‌شوند در کمیته گمرک و تمور مالیاتی قیمت‌گذاری و تعیین تکلیف می‌شوند و وارد بازار خواهند شد تا بتوانند حدودی وضعیت نابسامان بازار گوشی را بهتر کنند، باید انتظار داشت که  قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱  و با کاهش قیمت دلار ارزان شود.

فروشندگان این کالای دیجیتالی معتقدند که قیمت گوشی های موبایل ارتباط مستقیمی با نرخ ارز درکشور دارد،  چرا که این کالای وارداتی با هرگونه نوسان قیمتی دستخوش تغییر قیمت می‌شود.

با شرایط فعلی که قیمت گوشی در حال ارزان شدن است، بیشتر مشتریان این کالای ارتباطی خرید خود را به زمان دیگر موکول کرده‌اند و منتظر ارزان شدن بیشتر قیمت گوشی موبایل هستند که این تغییر رفتار مربوط به پیش بینی قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ است.

افزایش تقاضای خرید موبایل

پیش بینی قیمت گوشی در سال 1401

سال گذشته تقاضا برای انواع گوشی موبایل به ۱۵ میلیون دستگاه رسید اما امسال میزان تقاضا به ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه می‌رسد.

پارسال ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه گوشی وارد و ۱۵ میلیون دستگاه عرضه شد اما در سال آینده پیش‌بینی می‌شود با عرضه عمومی و اقتصادی تکنولوژی گوشی موبایل از ۳G و ۴G به ۵G تقاضای گوشی موبایل افزایش چشمگیری داشته باشد.

همان‌طور که در سال ۹۵ با همگانی‌شدن فناوری ۴G تقاضای گوشی موبایل در بازار به ۲۶ میلیون دستگاه رسید، به‌ نظر می‌رسد سال آینده نیز با توسعه تکنولوژی ۵G تقاضای بازار به ۲۵ تا ۲۶ میلیون دستگاه افزایش یابد.

چند هفته پیش به‌ دلیل ریزش قیمت دلار، قیمت شرکت‌های واردکننده موبایل نیز کاهش یافت اما در روزهای اخیر در سطح بازار قیمت گوشی بار دیگر افزایش یافته است.

باید توجه کرد که نوسان نرخ ارز نباید بر قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ تأثیر آنی بگذارد زیرا روند ثبت سفارش، تخصیص و تامین ارز برای واردات گوشی موبایل حداقل یک ماه تا ۴۵ روز زمان می‌برد.

مبنای قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ در شرکت‌های واردکننده، نرخ روز ارز نیمایی در زمان تخصیص و تامین ارز است و نرخ ارز نیمایی تخصیص‌ یافته برای واردات گوشی موبایل ۲۴ هزار تومان می‌باشد، قیمت تمام‌شده واردات موبایل بر مبنای این نرخ ارز محاسبه می‌شود، امیدواریم این نرخ در ماه‌های آینده باعث مشاهده بهترین قیمت گوشی موبایل فروردین ۱۴۰۱ شود.

با تحلیل‌های گفته شده انتظار می‌رود با کاهش قیمت موبایل در سال ۱۴۰۱ روبه‌رو شویم، اما امیدواریم پیش بینی قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ بازار را به سمت افزایش این کالای اساسی نبرد.

نظر شما در رابطه با پیش بینی قیمت گوشی در سال ۱۴۰۱ چیست؟ آیا بهترین گوشی های ۱۴۰۱ میتوانند در روند کاهش قیمت موبایل در سال ۱۴۰۱ قرار بگیرند، چیست؟

 

منبع تکراتو

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =