چرا ما با یک همه‌گیری نزدیک‌بینی در مردم مواجه شده‌ایم؟

چرا ما با یک همه‌گیری نزدیک‌بینی در مردم مواجه شده‌ایم؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

دانشمندان با مشاهده افزایش شدید نزدیک‌بینی در بزرگسالان پا به سن گذاشته، نسبت به ظهور « اپیدمی » نزدیک‌بینی هشدار داده‌اند.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده از ۱۰۷۴۴۲ شرکت‌کننده در برنامه گسترده Biobank در بریتانیا، افرادی که در اواخر دهه ۱۹۶۰ متولد شده‌اند، ۱۰ درصد بیشتر از افرادی که سه دهه قبل از آن متولد شده‌اند، نزدیک بین هستند.

تصور می‌شود که این عارضه به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی، از جمله افزایش زمان استفاده از صفحه نمایش وسایل الکترونیک ایجاد شده، اگرچه این مطالعه همچنین شواهدی را نشان می‌دهد که این روند‌ها می‌توانند با اقدامات بهداشت عمومی صحیح تغییر کنند.

محققان در مقاله خود هشدار داده‌اند که در سطح بین المللی یک همه‌گیری نزدیک‌بینی در حال ظهور است و سن بروز بیماری در حال کاهش و شدت آن در حال افزایش است.

قدیمی‌ترین گروه تحت پوشش مطالعه Biobank، افرادی بودند که بین سال‌های ۱۹۳۹ و ۱۹۴۴ متولد شده‌‌اند: در این گروه ۱۲.۶ درصد در دوران کودکی به نزدیک بینی مبتلا شدند و ۷.۴ درصد در اواخر زندگی به آن مبتلا شدند. اما در گروهی که بین سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۷۰ متولد شده بودند، این ارقام به ترتیب به ۱۵.۶ درصد و ۱۳.۶ درصد افزایش یافت.

به طور کلی، نسبت افراد مبتلا به نزدیک‌بینی در پیرترین و جوان‌ترین گروه‌ها از ۲۰ درصد به ۲۹.۲ درصد افزایش یافته، اگرچه بیشتر موارد نزدیک‌بینی بزرگسالان خفیف بوده است.

اما بالاترین درصد ابتلا، یعنی ۳۰.۹ درصد، در متولدین بین ۱۹۵۵ و ۱۹۵۹ رخ داده کهروند نگران‌کننده‌ای را نشان می‌دهد.

محققان با کاوش بیشتر در داده‌ها، دلایل متعددی را برای این جهش پیشنهاد می‌کنند:

رژیم‌های غذایی در دوران کودکی، افزایش استفاده از صفحه‌نمایش‌های دیجیتال، و تغییر در روش‌های آموزشی (مثلاً داشتن تکالیف بیشتر و سپری کردن زمان کمتری در خارج از منزل)

بر اساس این تحقیق، افزایش تعداد افرادی که در سن بالای ۱۸ سال همچنان تحصیل می‌کنند نیز می‌تواند یک عامل باشد. این ارتباط بین تحصیلات عالی و خطر بالاتر نزدیک بینی قبلاً در چندین مطالعه قبلی هم ذکر شده بود.

«در طول زمان تغییری در نسبت کودکانی که برای ادامه تحصیل و ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند و به موازات آن تغییر روش‌های تدریس، استفاده گسترده از تلویزیون و اخیراً استفاده گسترده از دستگاه‌های صفحه نمایش الکترونیکی و گسترش چنین فعالیت‌هایی رخ داده است. به وقت آزاد، ” محققان می‌نویسند.

برای کاهش میزان نزدیک‌بینی مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا درک کنیم چگونه می‌شود تاثیر عوامل ژنتیکی در دوران کودکی و عوامل محیطی در دوران بزرگسالی را کم کنیم.

منبع: ساینس الرت

منبع یک پزشک

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 2 =