چه مدتی آثار حشیش در بدن مصرف‌کننده باقی می‌ماند؟ ظاهرا بیش از 300 سال!

چه مدتی آثار حشیش در بدن مصرف‌کننده باقی می‌ماند؟ ظاهرا بیش از ۳۰۰ سال!

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

محققان اولین شواهد باستان‌شناسی را کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد آثار ترکیب حشیش می‌تواند مدت‌ها پس از مرگ در استخوان‌ها بماند. این شواهد از بقایای اسکلتی افرادی از قرن هفدهم به دست آمده است.

بر اساس تحقیق جدید، محققان در ابتدا به دنبال نشانه‌هایی از استفاده از گیاهان دارویی و یا به اصطلاح تفریحی در میان مردم قرن هفدهمی میلان ایتالیا بودند. آن‌ها توجه خود را بر بقایای واقع در دخمه Ca’ Granda Ospedale Maggiore، یکی از نوآورانه‌ترین بیمارستان‌های اروپا در آن زمان، متمرکز کردند.

بین سال‌های ۱۶۳۸ تا ۱۶۹۷، بیمارانی که در بیمارستان فوت می‌کردند در این دخمه دفن می‌شدند. آن‌ها مهر و موم شدند و در آنجا نگهداری شدند. پس از اینکه دخمه حفاری شد، محققان استخوان‌های به جا مانده را برای تحقیق به دست آوردند.

مطالعه قبلی که توسط این تیم انجام شده بود، شواهدی از تریاک را در نمونه‌های استخوان جمجمه و بافت مغز برخی از محل سکونت دخمه به دست آورده بود. این شواهد الهام بخش تحقیقی جدید شد.

محققان تصمیم گرفتند استخوان ران جسدها را بررسی کنند. بنابراین، نمونه‌های استخوان ران یا به اصطلاح فمور از بقایای انسانی دخمه جمع‌آوری شد تا از طریق تحقیقات باستان‌شناسی، وجود موادی را که نشاندهنده استفاده از مواد است، بررسی کرد.

گایا جووردانو از دانشگاه میلان و همکارانش نمونه‌های استخوانی از بقایای ۹ نفر که در Ca’ Granda دفن شده بودند استخراج کردند. آن‌ها سپس تجزیه و تحلیل سم‌شناسی را با پودر کردن استخوان و آماده‌سازی نمونه‌ها انجام دادند تا ترکیبات شیمیایی جداگانه جدا و خالص شوند. سپس از طیف سنجی جرمی برای شناسایی مواد استفاده کردند.

تجزیه و تحلیل مولکول‌های تتراهیدروکانابینول (THC) و کانابیدیول (CBD) – ترکیبات روانگردان حشیش را نشان داد. این مولکول‌ها در استخوان‌های ران جسدها، چه زن و چه مرد یافت شدند. این مواد پس از مصرف و جذب در جریان خون راه یافته بودند و به بافت استخوانی، رسیده بودند و در آن رسوب کرده بودند.

این نتایج، تا جایی که ما می‌دانیم، اولین گزارش در مورد کشف حشیش در بقایای استخوان‌شناسی انسان از نظر تاریخی است.

جالب اینجاست که اگرچه حشیش یکی از درمان‌های رایج پزشکی در میان یونانیان باستان و رومی‌ها بود، این گیاه در اروپای غربی در قرون وسطی، به‌ویژه از قرن دوازدهم به بعد، رواج نداشت و در واقع، به صراحت توسط یک فرمان پاپ در سال ۱۴۸۴ ممنوع شده بود.

علاوه بر این، هیچ اشاره‌ای به این گیاه در داروسازی بیمارستانی در کتاب‌ها وجود ندارد و نشان می‌دهد که این گیاه به طور رسمی توسط افرادی که در آنجا کار می‌کنند تجویز نمی‌شده است. جووردانو و همکارانش معتقدند این می‌تواند به این معنا باشد که بیماران یا خود درمانی می‌کردند یا شاید از آن برای اهداف تفریحی استفاده می‌کردند.

نتایج این تحقیق در Journal of Archaeological Science منتشر شده.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com‌ هستید. سایتی با ۱۸ سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
– سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
– شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرامصفحه اینستاگرام ما
– برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

پیشبینی مد بسیار دشوار است. در داستان‌های علمی تخیلی گاهی چیزهایی در مورد آنها می‌خوانیم. مثلا سرهای تراشیده شده‌ای که جواهرات بر فرق سر دوخته شده‌اند یا خالکوبی‌ها.اما با توجه به تغییرات اقلیمی و درگیری‌ها و وسایل فناورانه‌ای که در حال…

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…

جورج اسپنسر میلت یک پسر ۱۵ ساله که در ساختمان متروپولیتن لایف نیویورک در سال ۱۹۰۹ کار دفتری می‌کرد. در پانزدهمین سالگرد تولدش، همکاران زنش او را مسخره کردند و تظاهر کردند که در نظر دارند که برای هر سال زندگییک بار او ببوسند. میلت به شوخی از…

تصور کنید وارد اتاقی می‌شوید و صندلی‌ای را می‌بینید که شبیه یک قاچ هندوانه غول‌پیکر است، همراه با پوست و دانه‌هایش. یا صندلی‌ای که شبیه آناناس سیخ‌دار است، با لبه های تیز و اندرون نرمش؟این دنیای بونی کاره‌را است، هنرمند با استعداد سه…

عکس‌های تاریخی خلاصه عجیب یک دوران هستند. همه چیز از کیفیت عکس، کادربندی، لباس، ساختمان‌های پیرامون، غذایی که صرف می‌شود، حالت چهره، برشی از یک زمان و مکان است که برای بینندگان بعدی نکته‌های دارند.برخی ازعکس‌های این مجموعه را قبلا…

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پنج =