والدین صبور

چگونه والدین صبوری باشیم؟

والدین صبور بودن یکی از خصیصه هایی است که پدران و مادر باید از آن برخوردار باشند. تربیت فرزندان نسخه ی خاصی ندارد اما اگر صبور بودن چاشنی بزرگ کردن کودکان نباشد تربیت فرزندان دچار مشکل خواهد شد.

صبور ماندن نسخه ی مشخصی نیست که برای هرکس یکسان باشد و هر کس با هر شخصیتی می تواند راه های مختلفی برای صبور ماندن دارند. آرام و محکم بودن به والدین کمک می کند که در لحظات دشوار هم برای فرزندان مانند کوهی استوار باشند.

از روش‌های ناسالم تربیت فرزند فاصله بگیرید

می توان از این جا شروع کرد که چگونه والدینی نباشیم؟

فرزندپروری اغراق شده برای فرزندان خوب نیست و باعث می شود تا کودکان وابسته بزرگ شوند و شخصیت مستقلی نداشته باشند.

یکی از مثال ها فرزند پروری اغراق شده فرزندپروری هلی کوپتری است که در این حالت فرزند بیش از حد تحت نظارت قرار می گیرد. صورت دیگری از فرزند پروری اغراق شده فرزندپروری به روش ماشین برف روبی می باشد. والدین آن قدر نگران فرزندشان می شوند که تمام موانع را از راهشان بر می دارند.

آرامش خود را حفظ کنید

والدین معمولا باید فشار زیادی را تحمل کنند. ار مسائل کاری گرفته تا دغدغه های بزرگ کردن فرزند و غیره. برای کنترل استرس می توانید از استراتژی هایی برای حفظ آرامش استفاده کنید.

نفس عمیق بکشید

تنفس عمیق و آهسته باعث می‌شود بدن ترشح هورمون‌های استرس را متوقف کرده و شروع به آرام شدن کند. تمرکز بر روی تنفس می‌تواند به شما کمک کند تا ذهن خود را از هر چیزی که شما را آزار می‌دهد منحرف کنید و فقط به آن‌چه در لحظه اتفاق می‌افتد تمرکز کنید.

تمرکز بر روی نکات مثبت

به جای اینکه به جنبه‌ها یا نتایج منفی بپردازید، سعی کنید چند لحظه را به افکار مثبت بگذرانید. مثلاً اگر دستشویی شما دچار آبگرفتگی شده و شما مجبورید به طور مثال تمام کفپوش‌ها را تعویض کنید، این یک وضعیت بسیار استرس‌زا است. با این حال سعی کنید روی این واقعیت تمرکز کنید که تعویض کفپوش‌ها شما امکان تغییر دکوراسیون و بازسازی را می‌دهد. مثبت ماندن باعث می‌شود که مغز شما از استرس دوری کند و آرام بماند.

ورزش کنید.

ورزش بدن را ترغیب به ترشح هورمون‌هایی می‌کند که در شما حس خوب ایجاد می‌کنند و به سر و سامان دادن افکارتان کمک خواهد کرد. اگر در محل کار تحت فشار هستید، فقط پنج دقیقه هوای تازه و تغییر مناظر می‌تواند به شما کمک کند تا آرام‌تر باشید و دید جدیدی از وضعیت بدست آورید.

فرزند مضطرب خود را آرام کنید

فکر نکنید که پاسخ سؤال چگونه والدین صبوری باشیم؟ فقط و فقط در شما نهفته است، واکنش فرزند شما و جو حاکم بر محیط می‌تواند عملکرد شما را تحت‌الشعاع قرار دهد.

والدین صبور گاهی اوقات با آرام کردن و آگاهی دادن به کودکان می توانید وضعیت را کنترل کنید.

واکنش خشمگینانه نشان ندهید

بعضی از روان‌شناسان تربیتی، والدین را تشویق می‌کنند که زمانی که عصبانی، کلافه یا خسته هستند، نفس عمیق بکشند، عضلاتشان را آزاد کنند و در واکنش نشان دادن کمی تأخیر ایجاد کنند.

شنونده خوبی باشید

شندین و درک کردن احساسات فرزندان یکی از مهارت هایی است که لازم می باشد.اگر با فرزندتان در جدال هستید، فرزند خود را از فضای درگیری بیرون بیاورید تا ببینید واقعاً چه احساسی دارد. از قضاوت بیش از حد خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: دلایل ایجاد سندروم مونشهاوزن

مجله اینترنتی سلامت

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =