چین با یک فناوری انقلابی آلودگی نیروگاه‌های برق را فوق‌العاده کاهش می‌دهد

چین با یک فناوری انقلابی آلودگی نیروگاه‌های برق را فوق‌العاده کاهش می‌دهد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

چین مدعی شده که برای اولین‌بار در جهان از یک سیستم خنک‌کننده مستقیم طبیعی (NDC) در یک نیروگاه برق در استان شاآنشی استفاده کرده است. این خنک‌کننده که از جریان هوای طبیعی بهره می‌برد، می‌تواند سطح تولید آلودگی در نیروگاه‌ها را به‌شکل خیره‌کننده‌ای کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری چینی CGTN، این فناوری انقلابی که به شبکه برق استان شاآنشی متصل شده است، می‌تواند از جریان طبیعی هوا در نیروگاه استفاده و این هوا را به‌سمت کندانسور هوا هدایت کند. سیستم‌های NDC برخلاف فناوری‌های خنک‌کننده سنتی، هیچ فنی برای ایجاد جریان هوا ندارند، به همین دلیل برق کمتری مصرف می‌کنند و آلودگی صوتی را کاهش می‌دهند.

براساس گزارش گروه رسانه‌ای چین (CMG)، نیروگاه برق یانگهوپان شهر یولین در استان شاآنشی با کمک این سیستم خنک‌کننده جدید می‌تواند سالانه ۲۴,۵۰۰ تن در مصرف زغال‌سنگ صرفه‌جویی کند و ۵۴,۱۰۰ تن تولید کربن خود را کاهش دهد. CMG همچنین می‌گوید این نیروگاه دوده، دی‌اکسید گوگرد یا اکسید نیتروژن تولید نمی‌کند.

نیروگاه‌های برق چین بهینه‌تر می‌شوند؟

شرکت PowerChina Northwest که توسعه‌دهنده این فناوری است، می‌گوید سیستم خنک‌کننده مستقیم طبیعی آن‌ها در مقایسه با سیستم‌های خنک‌کننده غیرمستقیم پمپ آب هم ندارد: «این سیستم NDC از مزایای سیستم‌های هوا-خنک و خنک‌کننده‌های غیرمستقیم بهره جسته است.»

فعلاً جزئیات دقیق‌تر و بیشتری از نحوه عملکرد این سیستم خنک‌کننده منتشر نشده است. روزنامه محلی شاآنشی دیلی می‌گوید فناوری NDC شرکت PowerChina Northwest به‌عنوان تجهیزات فنی کلیدی در سطح ملی دسته‌بندی شده است.

نیروگاه یانگهوپان سالانه ظرفیت تولید ۶۶۰ گیگاوات‌ساعت برق را دارد و می‌تواند به حل مشکل کمبود برق در بخش مرکزی کشور چین کمک کند. این کشور در چند وقت اخیر سرعت احداث نیروگاه‌های مبتنی بر زغال‌سنگ را نسبت بقیه کشورهای دنیا افزایش داده و همین مسئله باعث افزایش تولید تقریباً ۶ درصدی گازهای گلخانه‌ای ناشی از تولید انرژی در چین شده است.

نیویورک تایمز در ماه نوامبر ۲۰۲۲ گفته بود که این کشور آسیایی بیشتر از مجموع تمام کشورهای دنیا زغال‌سنگ می‌سوزاند و احتمالاً تا دهه‌ها به این کار ادامه خواهد داد.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 12 =