چین مدعی توسعه سلاح ریلی الکترومغناطیسی با قابلیت شلیک گلوله‌های مافوق صوت شد

چین مدعی توسعه سلاح ریلی الکترومغناطیسی با قابلیت شلیک گلوله‌های مافوق صوت شد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

مهندسان نیروی دریایی چین ادعا می‌کنند یک سلاح ریلی الکترومغناطیسی ساخته‌اند که می‌تواند چندین گلوله را با سرعت مافوق صوت بدون هیچ آسیبی به ساختار خود شلیک کند. سرعت گلوله‌های این سلاح ریلی ۶ ماخ یا ۲ کیلومتردرثانیه و برد فوق‌العاده آن نیز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتر است. در طول آزمایش، این سلاح با کمک هوش مصنوعی ۱۲۰ گلوله را بدون نقص شلیک کرد. چنین سلاحی می‌تواند توازن قدرت را در صحنه جهانی تغییر دهد.

براساس گزارش SCMP، مهندسان چینی موفق شدند یک سلاح ریلی الکترومغناطیسی بسازند که پس از شلیک مداوم آسیبی نمی‌بیند. ایالات متحده پیش از این با صرف هزینه‌های بسیار، نتوانسته بود چنین سلاحی بسازد و در سال ۲۰۲۱ فرایند ساخت آن را لغو کرد. یکی از محققان این فناوری می‌گوید که این پیشرفت نشان‌دهنده تغییر پارادایم از انرژی شیمیایی به الکترومغناطیسی است. مهم‌ترین مزیت یک سلاح الکترومغناطیسی، شلیک مداوم است و چین با موفقیت به آن دست یافته است.

سلاح ریلی الکترومغناطیسی چین؛ فراتر از یک جنگ‌افزار

نیروی دریایی ایالات متحده بعد از دهه‌ها سرمایه‌گذاری هنگفت بر روی تحقیقات سلاح‌های ریلی، در سال ۲۰۲۱ این پروژه را رها کرد؛ زیرا مسائل مهندسی، فناوری و مالی مانع ادامه آن شد و در عوض این کشور تمرکز خود را به کار روی موشک‌های مافوق صوت تغییر داد. یکی از مشکلات اصلی ایالات‌متحده این بود که سلاح ریلی آن نمی‌توانست فشار و فرسودگی ناشی از شلیک مکرر را تحمل کند.

حالا چین با سیستم اندازه‌گیری و تشخیص خود توانسته بر این مشکل غلبه کند. این سیستم که قادر به تجزیه‌وتحلیل داده‌های بیش از ۱۰۰ هزار حسگر است، تقریباً ۱۰ برابر تعداد حسگرهای موجود در یک هواپیمای مدرن، امکان شناسایی بلادرنگ و رفع مشکلات احتمالی را در عرض چند میلی‌ثانیه فراهم می‌کند. براساس گزارش‌ها، این فناوری با هوش مصنوعی چندین بار سلاح را از آسیب جدی نجات داده است و نقش مهم آن در تضمین طول عمر عملیاتی سلاح ریلی را نشان می‌دهد.

کاربردهای این فناوری پیشگام بسیار فراتر از جنگ دریایی است. این فناوری می‌تواند حمل‌ونقل پرسرعت را از طریق توسعه لوله‌‌های خلاء برای قطارها متحول کند. این چنین حمل‌ونقل‌هایی می‌تواند از سرعت صوت فراتر روند. علاوه‌براین، این فناوری با تسهیل پرتاب موشک‌های ارزان‌تر و کارآمدتر می‌تواند سفرهای فضایی را دگرگون کند.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + سیزده =