banner

مسکو، مرکز سیاسی روسیه، پرجمعیت‌ترین شهر این کشور و پایتخت صنعتی، فرهنگی، علمی و آموزشی آن است. وجود بناهای تاریخی ارزشمند، این شهر را به یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری در جهان تبدیل کرده است. هر سال گردشگران زیادی به روسیه سفر می‌کنند تا جاهای دیدنی مسکو مثل کاخ کرملین را ببینند.

اهمیت کاخ کرملین به ‌حدی است که می‌شود بخشی از تاریخ روسیه را فقط با نگاه‌کردن به آن مطالعه کرد. کاخ کرملین بزرگ‌ترین کاخ سلطنتی روسیه و یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی روسیه است که در میدان سرخ مسکو واقع شده و خیلی‌ها آن را «قلب مسکو» می‌دانند.

اگر اهل قدم‌زدن در بناهای تاریخی و کاوشگری در قصه‌های مربوط به سلطنت‌های روسی هستید، تا انتهای این مطلب در مجله گردشگری علی‌بابا با ما همراه باشید.

کاخ کرملین کجاست؟

کاخ کرملین در مرکز شهر مسکو، روسیه است.

مهم‌ترین ویژگی کاخ کرملین چیست؟

مجموعه‌ای از بناهای تاریخی و مذهبی، نماد قدرت و عظمت روسیه.

راحت‌ترین مسیر برای رسیدن به کاخ کرملین کدام است؟

استفاده از مترو راحت‌ترین و سریع‌ترین راه، رفتن به کاخ کرملین است.

برای بازدید از کاخ کرملین باید ورودی پرداخت کرد؟

بله، هزینه ورودی در سال ۲۰۲۴ برای بزرگسالان ۵۰۰ روبل و برای کودکان ۲۵۰ روبل است.

بهترین زمان برای بازدید از کاخ کرملین چه زمانی است؟

صبح زود یا عصر، در روزهای وسط هفته، در فصل‌های بهار و پاییز

کاخ کرملین کجاست؟

کاخ کرملین (The Grand Kremlin Palace) در شرق میدان سرخ شهر مسکو واقع شده و به همین دلیل آن را قلب مسکو می‌نامند. اگر از این کاخ کمی به‌سمت غرب بروید به باغ الکساندر می‌رسید. کاخ کرملین در سال‌های گذشته محل رژه سربازهای روسی بود و به‌خاطر این موضوع، به‌عنوان یک مکان استراتژیک در روسیه شناخته می‌شود.

لوکیشن کاخ کرملین روی گوگل‌مپ

کاخ کرملین کجاست؟

عکس از: سایت Mos

مسیر دسترسی به کاخ کرملین

بسیاری از افراد برای رفتن به کاخ کرملین مسکو از مترو استفاده می‌کنند. مترو مسکو با معماری جذابی که دارد، نوعی مکان گردشگری به حساب می‌آید. برای رفتن به کاخ کرملین با مترو کافی است خط یک مترو را سوار و در ایستگاه میدان سرخ پیاده شوید و سپس حدود ۶۰۰ متر پیاده‌روی کنید.

کاخ کرملین روسیه

عکس از: سایت Krakow

بهترین زمان بازدید از کاخ کرملین

بسیاری از افراد به‌دلیل سردبودن آب‌وهوای روسیه، فصل تابستان را برای سفر به این کشور ترجیح می‌دهند. به همین دلیل شاید در این فصل شلوغی کاخ کرملین روسیه به نسبت زمان‌های دیگر بیشتر باشد؛ همچنین بیشتر فستیوال‌ها در این فصل برگزار می‌شود و طبیعتا هزینه سفر و قیمت هتل‌ها هم در تابستان بیشتر از سایر فصل‌هاست.

رفتن به کاخ کرملین

عکس از: سایت Ychef

پیشنهاد ما این است که برای رفتن به مسکو و بازدید از کاخ کرملین فصل بهار را انتخاب کنید؛ چون هم دمای هوا متعادل‌تر است و هم هزینه هتل‌ها و اقامت به نسبت تابستان معقول‌تر است.

اما اگر شما طرفدار سرما و برف و خیابان‌های برفی هستید، عاشق روسیه در زمستان می‌شوید؛ چون خیابان‌ها در این فصل پوشیده از برف است و شهر در زیباترین حالت خود قرار دارد.

معماری کاخ کرملین

فضای داخلی این کاخ شکوهمند پر از سالن‌های بزرگ و مجلل با دیوارهای سفید و طلایی است. کاخ کرملین مسکو به سبک معماری سلطنتی رومی ساخته شده است که در قرن چهاردهم محل سکونت درباریان و شاهزاده‌های روس بود. مساحت کلی این کاخ چیزی حدود ۲۵ هزار مترمربع است و چهار قصر، چهار کلیسا، چهار برج و ۷۰۰ اتاق دارد.

کاخ کرملین موسکو

عکس از: سایت Russiaeguide

هر اتاق‌ها کاربری متفاوتی داشته است؛ مثلا اتاق اداری، رختکن، اتاق مهمان، تأسیسات و دیگر اتاق‌ها. ساخت دیوارهای این کاخ حدود ۱۰ سال طول کشید و تعداد زیادی معمار ماهر و خوش‌سلیقه ایتالیایی ساخت آن را برعهده داشتند. کاخ کرملین درنهایت در سال ۱۸۴۹ و پس از ۱۰ سال به‌‌طور کامل ساخته شد.

بخش‌های مختلف کاخ کرملین

همان‌طور که گفتم کل بنای این کاخ چهار قصر، چهار برج، چهار کلیسا و ۷۰۰ اتاق دارد. در ادامه درباره کاربری هر بخش از کاخ صحبت می‌کنیم.

قصرها

 • قصر بزرگ کرملین که در حال حاضر محل اقامت رسمی رئیس‌جمهور روسیه است.
 • قصر سنا که محل استقرار دولت روسیه است.
 • قصر اسلحه‌خانه که محل نگهداری مجموعه‌های نفیس از اسلحه و جواهرات است.
 • کاخ ترتیاکوف که در حال حاضر موزه ملی هنر روسیه است.
قصر کاخ کرملین

عکس از: سایت Wikimedia

دیوارها

کاخ کرملین روسیه با دیوارهای بلند و قرمزرنگی که دارد، بهترین چشم‌انداز را برای گردشگرانی که به دیدن آن می‌روند، فراهم کرده است.

کاخ بزرگ کرملین

عکس از: سایت Wallpapers13

کلیساها

 • کلیسای جامع بشارت که محل تاج‌گذاری تزارها بود.
 • کلیسای جامع عروج که محل دفن تزارها بود.
 • کلیسای جامع فرشته که در آن شاهزادگان و اشراف روس را دفن می‌کنند.
کلیساهای کاخ کرملین

عکس از: سایت Wikimedia

تالارها

 • تالار گئورگفسکی
 • تالار الکساندروفسکی
 • اتاق ولادیمیرسکی
 • اتاق آندریوفسکی
 • اتاق یکاترینسکی
کاخ کرملین موسکو

عکس از: سایت Tildacdn

برج‌ها

 • برج اسپاسکایا، برج مشهور کرملین با ناقوس‌های معروفش
 • برج نیکولسکایا، دروازه اصلی ورودی به کرملین
 • برج ترویتسکایا، محل دفن لنین
کاخ کرملین روسیه

عکس از: سایت Wikimedia

اتاق‌ها

 • اتاق‌های کارمندان
 • اتاق کارکنان اداری و فنی
 • اتاق تأسیسات
 • رختکن
 • اتاق مهمانان خارجی و داخلی
 • اتاق مخصوص شخصیت‌های اول کشوری
 • اتاق شخصیت‌های کابینه دولت، شاه، شاهزاده‌ها و خانواده‌های آن‌ها
معماری کاخ کرملین

عکس از: سایت Britannica

داخل کاخ کرملین و تزیینات آن

قدم‌زدن در کاخ بزرگ کرملین، شما را به سفری در اعصار مختلف می‌برد و زیبایی‌های معماری و تزیینات بی‌نظیرش را به رخ می‌کشد. کاخ بزرگ کرملین که محل اقامت رسمی رئیس‌جمهور روسیه است، با تالارها و اتاق‌های مجلل و تزیینات طلاکاری و نقاشی‌های دیواری، یادآور شکوه و جلال دوران تزارهاست.

نمای داخل کاخ کرملین

عکس از: سایت Pinterst

کاخ سنا، محل استقرار دولت روسیه، با معماری کلاسیک و تالارهای باشکوه که نگاه‌کردن به آن حس قدرت و عظمت را القا می‌کند. اسلحه‌خانه، موزه‌ای منحصربه‌فرد با مجموعه‌ای نفیس از اسلحه‌ها و جواهرات سلطنتی، شما را به دنیای جنگ‌ها و پادشاهان می‌برد.

کاخ ترتیاکوف، موزه ملی هنر روسیه، با شاهکارهای هنری از هنرمندان مشهور روسی، دریچه‌ای به سوی فرهنگ و روح این سرزمین پهناور می‌گشاید.

قدم‌گذاشتن در کلیسای جامع بشارت با گنبدهای طلایی و نقاشی‌های مذهبی، فضایی روحانی و معنوی را خلق می‌کند؛ همچنین کلیسای جامع عروج با معماری باشکوه و تزیینات داخلی ظریف، حس احترام و ارادت را به ارمغان می‌آورد.

کاخ کرملین

عکس از: سایت Moscow driver

کلیسای جامع فرشته، محل دفن شاهزادگان و اشراف روس، با فضای آرام و صمیمی، گویی شما را به سفر در زمان و تاریخ می‌برد.

برج‌های داخلی کاخ کرملین هرکدام به‌تنهایی نمادی از قدرت و اقتدار روسیه است که با معماری رعب‌آور و باشکوه، حس عظمت و شکوه را القا می‌کند.

میدان سنا که محل رژه‌های نظامی است، با فضایی پرشور و حماسی، حس غرور و ملی‌گرایی را برمی‌انگیزد.

میدان جامع که محل کلیساهای جامع کرملین است، با فضایی آرام و معنوی، شما را به تفکر و تأمل دعوت می‌کند.

معماری کاخ بزرگ کرملین

عکس از: سایت Moscow driver

به‌طورکلی بازدید از کرملین، سفری به اعماق تاریخ و فرهنگ روسیه است. گویی در گذر زمان قدم می‌زنید، شکوه و جلال تزارها را لمس می‌کنید، عظمت و قدرت روسیه را به چشم می‌بینید و با روح و فرهنگ این سرزمین پهناور آشنا می‌شوید.

امکانات رفاهی کاخ کرملین

کاخ کرملین برای رفاه حال بازدیدکنندگان، امکانات رفاهی متعددی را ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر می‌شود:

– پارکینگ

پارکینگ عمومی در نزدیکی کرملین وجود دارد که هزینه آن در سال ۲۰۲۴ به‌ازای هر ساعت حدود ۲۰۰ روبل است.

کاخ کرملین

عکس از: سایت Tripcdn

– سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی در داخل مجموعه کرملین و در نزدیکی ورودی‌ها وجود دارد که استفاده از این سرویس بهداشتی‌ها کاملا رایگان است.

– غذا و نوشیدنی

چندین کافه و رستوران در داخل مجموعه کرملین وجود دارد که می‌توانید انواع غذاها و نوشیدنی را در آن‌ها پیدا کنید؛ البته به این نکته توجه کنید که قیمت غذا و نوشیدنی در کافه‌ها و رستوران‌های کرملین کمی زیاد است.

کاخ کرملین

عکس از: سایت Sygictraveldata

– فروشگاه

چندین فروشگاه سوغاتی در داخل مجموعه کرملین وجود دارد که می‌توانید انواع سوغاتی‌ها، ازجمله کتاب، کارت‌پستال، لباس و… را در این فروشگاه‌ها پیدا کنید.

– سایر امکانات

صندلی چرخ‌دار: ویلچر برای افراد معلول در ورودی‌های کرملین وجود دارد.

راهنمای تور: تورهای گشت‌وگذار به زبان‌های مختلف در کرملین ارائه می‌شود.

کمد امانات: کمد امانات برای نگهداری وسایل شما در ورودی‌های کرملین وجود دارد.

وای‌فای: اینترنت رایگان در بعضی از قسمت‌های کرملین وجود دارد که می‌توانید به آن وصل شوید.

جاهای دیدنی نزدیک به کاخ کرملین

در نزدیکی کاخ کرملین مسکو جاهای دیدنی زیادی وجود دارد که می‌توانید قبل یا بعد از بازدید از کاخ، به این مکان‌ها هم سر بزنید. در ادامه هرکدام از این جاهای دیدنی را معرفی می‌کنیم.

– میدان سرخ

میدان سرخ مشهورترین میدان مسکو و قلب تپنده پایتخت روسیه است. میدانی وسیع با معماری باشکوه و مناظر دیدنی. محل بناهای تاریخی مهمی مثل کلیسای جامع سنت باسیل، آرامگاه لنین و موزه دولتی تاریخی. میدان سرخ مجاور کاخ کرملین است و چند قدم باهم فاصله دارد.

میدان سرخ موسکو

عکس از: سایت Lifebeyondtourism

– آرامگاه لنین

اینجا محل دفن لنین، رهبر انقلاب کمونیستی روسیه است. بنایی با معماری ساده و موزه‌ای از زندگی و آثار لنین. نمادی از تاریخ سیاسی روسیه و دوران کمونیسم و مکان مدنظر گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ.

با قدم‌زدن در آرامگاه لنین احساس راه‌رفتن در تاریخ و تفکر درباره انقلاب کمونیستی تجربه حس احترام و ارادت به لنین را تجربه می‌کنید. آرامگاه لنین دقیقا مجاور کاخ کرملین است و فاصله زیادی با آن ندارد.

آرامگاه لنین

عکس از: سایت Wikimedia

– موزه دولتی تاریخ روسیه

موزه دولتی تاریخی با مجموعه‌ای غنی از اشیا تاریخی، روایتگر تاریخ روسیه از قرون وسطی تا امروز است. مجموعه‌ای جامع از سلاح‌ها، لباس‌ها، جواهرات، نقاشی‌ها و اشیا تاریخی و فرصتی برای آشنایی با فرهنگ و تمدن روسیه در طول تاریخ که مناسب علاقه‌مندان به تاریخ و موزه است. فاصله از کاخ کرملین تا موزه دولتی تاریخ روسیه ۵۰۰ متر است.

موزه دولتی تاریخ روسیه

عکس از: سایت Wikimedia

– موزه دولتی هنرهای زیبای پوشکین

موزه دولتی هنرهای زیبای پوشکین یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های هنرهای زیبا در جهان است. مجموعه‌ای غنی از نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و اشیا هنری از سراسر جهان که آثار هنرمندان مشهوری از سبک‌های رنسانس، باروک، امپرسیونیسم و پست‌امپرسیونیسم را نگهداری می‌کند. فاصله این موزه تا کاخ کرملین ۲.۵ کیلومتر است.

موزه دولتی هنرهای زیبای پوشکین

عکس از: سایت Wikimedia

– دادگاه انگلیسی قدیمی

دادگاه انگلیسی قدیمی بنایی تاریخی با معماری گوتیک است که در گذشته محل سفارت انگلستان در روسیه بوده است. معماری گوتیک و فضای داخلی باشکوه این دادگاه آن را به موزه‌ای با نمایش تاریخ روابط روسیه و انگلستان تبدیل کرده است که گاهی محل برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هم است. فاصله این دادگاه تا کاخ کرملین ۱.۵ کیلومتر است.

دادگاه انگلیسی قدیمی

عکس از: سایت Wikimedia

تاریخچه کاخ کرملین

تاریخ ساخت کاخ کرملین روسیه به قرن دوازدهم میلادی برمی‌گردد. ساخت کرملین در طول قرن‌ها به‌صورت مرحله‌ای انجام شده است. در ابتدا، کرملین قلعه‌ای چوبی بود که شاهزاده یوری دولگوروکی ساخته است. در قرن چهاردهم دیوارهای کرملین با سنگ آجر بازسازی شد.

تاریخچه کاخ کرملین

عکس از: سایت Kremltour

در قرن پانزدهم، ایوان سوم، تزار روسیه، دستور بازسازی و گسترش کرملین را صادر کرد که معماران ایتالیایی و روسی در ساخت و بازسازی کرملین نقش داشتند. کرملین در طول تاریخ بارها مرمت شده است. در قرن نوزدهم، نیکلاس اول، تزار روسیه، دستور بازسازی و نوسازی بسیاری از بناهای کرملین را صادر کرد؛ همچنین بعد از انقلاب روسیه، بسیاری از بناهای کرملین مرمت و بازسازی شد.

کاخ بزرگ کرملین

عکس از: سایت Kremltour

کرملین در طول تاریخ شاهد حوادث مهمی بوده است. در سال ۱۸۱۲، ناپلئون کرملین اشغال کرد. در سال ۱۹۱۷، انقلاب روسیه در کرملین رخ داد و در طول جنگ جهانی دوم، کرملین بمباران شد.

کاخ کرملین در حال حاضر علاوه بر یک جاذبه گردشگری، محل اقامت رسمی رئیس‌جمهور روسیه و مرکز سیاسی روسیه است.

علت نام‌گذاری کاخ کرملین

نام «کرملین» از کلمه روسی кремль به معنی «دژ» یا «قلعه» گرفته شده است. کرملین روی تپه‌ای بلند واقع شده است که در گذشته به‌عنوان دژ طبیعی عمل می‌کرده است. این کاخ در طول تاریخ به‌عنوان دژ و قلعه و مرکز سیاسی روسیه استفاده می‌شده است؛ همچنین کرملین دیوارهای بلند و برج‌های مستحکم دارد که نشان‌دهنده کاربری دفاعی آن است.

علل نامگذاری کاخ کرملین

عکس از: سایت Klook

داستان‌ها و افسانه‌های زیادی درباره کاخ بزرگ کرملین روایت شده که مشهورترین آن داستان ققنوس است. بر اساس این داستان کرملین را یک ققنوس غول‌پیکر ساخته است. ققنوس پرنده‌ای افسانه‌ای است که از خاکستر خود دوباره متولد می‌شود. این داستان نمادی از قدرت و پایداری کرملین است.

در گذشته، کرملین با نام‌های دیگری مانند «کرم» و «کیتای-گورود» هم شناخته می‌شد. اسم «کاخ کرملین» در قرن نوزدهم رایج شد. در حال حاضر هم نام «کرملین» به‌طور رسمی برای این مجموعه تاریخی استفاده می‌شود.

توصیه‌هایی برای بازدید از کاخ کرملین

باتوجه‌به اینکه در طول بازدید پیاده‌روی زیادی خواهید داشت، لباس و کفش مناسب و راحت بپوشید. کیف یا کوله‌پشتی را هم برای حمل لوازم ضروری مثل آب و خوراکی و دوربین فراموش نکنید؛ همچنین پول نقد برای پرداخت هزینه ورودی، بلیط و خوراکی همراه خود ببرید.

بازدید از کاخ کرملین

عکس از: سایت Russiable

بهترین زمان برای بازدید از کاخ کرملین صبح زود یا عصر است. در این زمان‌ها، هوا خنک‌تر است و جمعیت کمتری وجود دارد؛ همچنین روزهای وسط هفته برای بازدید خلوت‌تر است. بازدید کامل از کاخ کرملین به‌طور متوسط ۳ تا ۴ ساعت طول می‌کشد.

هزینه ورودی کاخ کرملین در سال ۲۰۲۴ برای بزرگسالان ۵۰۰ روبل و برای کودکان ۲۵۰ روبل است. بلیط‌ ورودی را می‌توانید به‌صورت آنلاین یا در محل تهیه کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید که کاخ کرملین در روزهای پنجشنبه تعطیل است.

در سایر روزهای هفته، کاخ کرملین از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر باز است. توصیه می‌کنیم قبل از بازدید، وب‌سایت کاخ کرملین را برای اطلاعات بیشتر و به‌روزرسانی‌ها بررسی کنید.

<علی بابا / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 5 =