فارغ‌التحصیلی از دانشگاه برای خیلی از بچه‌های رشته کامپیوتر، همزمان است با گشتن به دنبال کار یا جستجوی علایق خودشون در میان تکنولوژی ها و رشته های کاری مرتبط. در این میان یکی از بهترین فرصت هایی که شاید برای برخی از فارغ التحصیلان پیش بیاید، کارآموزی در یک شرکت معتبر و تحت نظر یک مدیر یا مسئول کاربلد است. یعنی کسی که بتونه ما رو وارد یک رشته کاری کنه و در کنار فرایند رشد و یادگیری، همراهمون باشه.

کارآموزی، فرصتی برای تجربه و یادگیری

کار در حوزه نرم افزار معمولا از وادی آموزش آغاز میشه. دانشجویان نرم افزار معمولا از اواسط دوران تحصیل، یک زبان یا تکنولوژی رو یاد میگیرند و سعی میکنند در اون زمینه تجربه کسب کنند اما همانطور که همه میدانیم، تجربه کار در محیط واقعی، امکان یادگیری چیزهای عمیق تری رو در اختیارمون قرار میده که صرفا با شرکت در کلاسهای آموزشی و تمرین در فضای شخصی بدست نمیاد.

کارآموزی؛ فرصتی به نفع کارجو یا کارفرما؟

بنظر من کارآموزیِ حرفه ای، یک فرصت طلایی است و مزایای زیادی برای دانشجویان و همچنین کارفرمایان دارد. این یک بازی برنده-برنده است و برای شرکتها این مزایا را دارد:

  • سنجش عیار کارآموز قبل از استخدام رسمی: فهمیدن اینکه این فرد چه مقدار آموزش پذیر است و چه میزان علاقه و انرژی برای کار در او هست.
  • ارائه فرهنگ سازمان در بدو ورود کارآموز:کارآموز فرهنگ اولین محیط کار را بعنوان فرهنگ غالب میپذیره و این برای سازمان ها بسیار ارزشمند است.
  • ایجاد وفاداری در میان کارمندانی که در ابتدا کارآموز بوده اند: وفاداری به سازمانها، هم برای سازمان و هم برای دانشجو (به جهت رزومه ای که برای خود میسازد و به دیگر شرکتها ارایه خواهد کرد) از اهمیت بالایی برخوردار است و سایر شرکتها نیز به کارجویی که به سازمان خود تا مدت طولانی تری وفادار بوده، حس بهتری دارند. کارآموزی این فرصت را فراهم میکند که کارجو و سازمان در بدو آشنایی، رابطه قویتری با هم بسازند و زمان طولانی تری را در کنار هم بمانند.

اما مزایای کارآموزیِ درست برای کارجویان نیز بسیار ارزشمند است:

  • یافتن اولین شغل، با استرس کمتر و بدون نیاز به ارایه سابقه کار
  • تامین هزینه های مسیر یادگیری فرد در کنار بدست آوردن تجربه فنی در محیط کار واقعی
  • رزومه سازی برای دانشجویی که هنوز هیچ تجربه کار رسمی ندارد
  • آشنا شدن با شرایط محیط کار واقعی و تقویت مهارت های نرم خود
  • یافتن شبکه ای از دوستان متخصص که در آینده شغلی فرد تاثیرگذار است

هم اکنون شرکت داتین که از شرکتهای نرم افزاری معتبر در ایران است، محیط کارآموزی خود را با نام مدرسه داتین (در حوزه جاوا، دات نت، شبکه، تحلیل نرم افزار و …) راه اندازی کرده است که به دانشجویان علاقمند این فرصت را میدهد که آموخته های خود را در یک محیط واقعی به عرصه آزمایش بگذارند و در عین حال، فرصت استخدام در یکی از معتبرترین شرکتهای نرم افزاری ایران را بدست‌ آورند.

مجله اینترنتی توزلو

مجله اینترنتی اجتماعی

رپورتاژ آگهی

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − شش =