پیج ها و کانال های آموزش برنامه نویسی یک دروغ بزرگ

پیج ها و کانال های آموزش برنامه نویسی یک دروغ بزرگ

پیج ها و کانال های آموزش برنامه نویسی یک دروغ بزرگ

تصمیم گرفتی یه حرفه جدید یاد بگیری یا اینکه قصد کردی این دفعه خیلی جدی یادگیری و دنبال کنی؟! خیلی خب برو که رفتیم! اما از کجا شروع کنم؟ به نظرم برم یه پکیج اموزشی بگیرم چون شنیدم بهترین و سریع‌ترین راه همینه.

اوه اوه قیمتا رو نگاه کن چه خبره اخه؟ با این وضعیت از کجا پول بیارم من؟ تازه پولشم جور کنم از کجا بدونم واقعا به درد بخوره یا نه؟! گویا باید برم سراغ یوتیوب! آره آره این بهترین راهه!

ای بابا این جا هم که چیز درست و درمونی پیدا نمیشه که! مطالبی هم که به نظر خوب می‌‌رسن زبانشون انگلیسیه. خدا رو شکر ما هم که انگلیسیمون در حد سلام خداحافظه. عیبی نداره بذار یه سری به اینستاگرام بزنم اونجا کلی پیج آموزشی هست.

بیا سرچ کنیم جاوا… الله اکبر نگاه کن چقدر صفحههههه. حالا کدوم و انتخاب کنم؟ اوممم این به نظر خوب میاد چون کلی فالوور داره. تو بیو پیج هم که نوشته اموزش کامل زبان برنامه نویسی جاوا. عاااالی شد! خدا خیرش بده که واسه ماهایی که پول نداریم اموزش رایگان گذاشته. من که قبلا جسته گریخته از تو منابع ناقص فارسی مقدمات رو یاد گرفتم حالا وقتشه مباحث پیشرفته‌تر رو یاد بگیرم.

می خوانیم : کانال های آموزش برنامه نویسی

ماشالله اندروید هم که هر ماه یه داستان جدید داره. این کاتلین چی بود این وسط اخه شد بلای جون ما. اون به درک اخه فلاتتتتتر هم که تر زد به همه چی. مونده بودیم بین جاوا و کاتلین کدوم و انتخاب کنیم که حالا حضرت فلاتر هم ورود کردن.

خب ببینیم این پیج چی داره واسه اموزش؟! مطالب اولیه که چیزای ابتدایی هست و بیشترش رو بلدم. استاد هم که از مقدماتی شروع کرده و قول داده که بعد از اتمام اموزش ها این توانایی رو پیدا می‌کنیم که همه نوع اپلیکیشن رو بسازیم و این عااالیه. باشه… کمکم باهاش پیش میرم تا ببینم چی میشه!

اما بعد از یک ماه صبر کردن:

استاد: خب بچه ها از اونجایی که کاتلین جدیدا حرف اول رو میزنه حالا که با مقدمات جاوا اشنا شدیم یه نیم نگاهی هم به کاتلین داشته باشیم.

من: ای بابا استاد نکن این کارو با ما… من یک ماه صبر کردم تا رسیدیم اینجا! پس مجبورم یک ماه دیگه هم صبر کنم تا مقدمات کاتلین هم تموم بشه؟

حالا هر بار که میایم صفحه رو به امید آموزش جدید چک کنیم می‌بینیم استاد عزیز یه مطلب طنز درباره برنامه نویسا گذاشته… ول کن تو رو خدا استاد زیاد ازین چیزا دیدیم.

می خوانیم : کانال های آموزش برنامه نویسی

متا زمان بازگشت کارمندان به دفاتر را تا اواخر ماه مارس به تعویق انداخت
بیشتر بخوانیم

الان یه دو ماهی میشه که درگیر اموزشای ابتدایی هستم پس کی قراره اموزش حرفه ای شروع بشه؟

استاد: خیلی خب بچه ها ببخشید که این مدت کمتر فعالیت داشتم چون مشغله ها زیاده و من وقت نمی‌کنم خیلی اموزش تولید کنم. اما شما تا اینجای کار الفبای کار رو یاد گرفتید و از این به بعد دیگه همه چی به خودتون بستگی داره .. یادتون نره تا می‌تونید تمرین کنید تمرین کنید و تمرین کنید و بدونید هیچ فرمول طلایی دیگه ای برای برنامه نویس شدن وجود نداره.

من: عهههه استاد؟! همین؟ بعد چند ماه انتظار همین واقعا؟‌ پس مباحث پیشرفته که قولش رو داده بودید چی شد؟‌ الان من با این مباحث ابتدایی چجوری اپلیکیشن پیشرفته توسعه بدم اخه؟ پس مبحث چند نخی ها چی شد؟ استریم کجا رفت؟ لامبدا؟ توابع بازگشتی هم که فقط یه فاکتوریل مثال زدی.

مجله تکنولوژی

الان من چجوری با یه دستور if فروشگاه توسعه بدم؟ خودمم که از اول می‌دونستم باید خودم برم دنبال یادگیری ولی چرا قول الکی دادی؟ من فکر می‌کردم قراره کلی نرم افزار واقعی تولید کنی تا ما یاد بگیریم عملا برنامه نویسی چجوریه… چیزایی که شما توضیح دادی نیاز به ۲ ماه زمان گذاشتن نداشت… سرجمع شما ۵ ساعت هم اموزش ندادی.

اینجا که وقتمون هدر رفت. ایرادی نداره ماهی و هر وقت از اب بگیری تازه ست. بریم پیج های دیگه رو هم یه نگاهی بندازیم.

ای بابا اینا که همه شون دارن مباحث مقدماتی رو درس میدن.. بسه بابااااا. این چیزا که همه جا پیدا میشه. اونم رایگان و با کلی مثال کاربردی و بهتر از این ها… پس کِی قراره یه اموزش حرفه ای به درد بخور و کاربردی گیرمون بیاد؟

جواب: تا زمانی که تو اینستاگرام و تلگرام هستی هیچ وقت!

می خوانیم : کانال های آموزش برنامه نویسی

خلاصه پند این مقاله: از پیج و کانال هیچ وقت برنامه نویس درست و درمون بیرون نیومده…

ازین قسمت مقاله به بعد باهاتون سلام و احوالپرسی می‌کنم پس سلام دوستان! خوب هستید؟ خب بسه دیگه… من اعتقاد دارم یکی از اصول انسانیت این هست که ادم سعی کنه درسایی که از اشتباهات گذشته اش گرفته رو به بقیه گوشزد کنه تا اونا رو تا حدودی جلو بندازه.

امشب که یکم انرژی واسه نوشتن داشتم تصمیم گرفتم یه نکته مهم رو باهاتون به اشتراک بذارم. به عنوان شخصی که هر روز در حال یادگیری یه تیکه از دنیای برنامه نویسیه، تجربیات زیادی تو این حوزه کسب کردم و دوست دارم باهاتون به اشتراک بذارم.

(ای کاش یکی هم به ما می‌گفت) منظورم اصلا مباحث فنی نیست چون انقدر این آموزش های فنی زیاد هستن که این جا جاش نیست بررسی بشن اما به عنوان یه تجربه گر که انتهای خیلی از مسیرهای اموزشی رو می‌شناسه لازم دونستم یکی از بیراهه‌هایی که این روزا خیلی از بچه ها واردش می‌شن رو معرفی کنم یعنی امید به یادگیری یک فن یا حرفه از طریق کانال ها و صفحات اجتماعی.

همون طور که اشاره کردم با یکم گشت و گذار تو این صفحات متوجه می‌شید که تقریبا غیر ممکنه بتونید با این اموزش ها راه به جایی ببرید. البته من نمی‌خوام به صورت کامل این منابع رو زیر سوال ببرم و تخریبشون کنم، اتفاقا برای یادگرفتن مقدمات، این منابع می‌تونن بهترین باشن اما اگه واقعا تصور می‌کنید با دنبال کردن چند تا کانال و پیج می‌تونید تبدیل به یه حرفه ای بشید سخت در اشتباه هستید.

از اونجایی که ما ادما زیاد حوصله خوندن متون طولانی رو نداریم من سعی می‌کنم خیلی ساده و کوتاه دلیل این واقعیت رو براتون روشن کنم. دوستان!

بیشتر بخوانیم : مجله اینترنتی

کلاب هاوس سرانجام امکان گوش دادن به مکالمات را برای کاربران نسخه وب فراهم کرد
بیشتر بخوانیم

به دلیل این که من تقریبا همه صفحات و کانال های اموزش برنامه نویسی(برنامه نویسی یه مثاله فقط) رو دنبال کردم به جرات می‌تونم بگم هدف از افتتاح این صفحات تو چند تا مورد خلاصه میشه:

۱: مدرس صرفا برای سرگرمی تصمیم گرفته یه صفحه یا کانال ایجاد کنه و به خاطر حس خوبی که از دانشجوها میگیره چندتایی اموزش تدوین کنه و قرار نیست خیلی انرژی روی کارش بذاره

۲: برای تبلیغ کار و شناسوندن خودش به جامعه حرفه ای که توش مشغول به کار هست چون در این صورت می‌تونه کلی مشتری برای خودش دست و پا کنه که صد البته هیچ ایرادی هم نداره و به همه حرفه ها هم توصیه میشه این کار رو انجام بدن. لازم به ذکره که این مورد اصلی ترین دلیل به وجود اومدن این منابع اموزشی ابتدایی هست

۳: مدرس مباحث ابتدایی رو رایگان اموزش میده و برای ادامه اموزش ها درخواست هزینه می‌کنه که روش کاملا مرسومی در سطح دنیاست.

۴: مدرس سواد لازم برای ادامه رو نداره.

۵: استاد واقعا قصدش اموزش حرفه ایه اما بعد یه مدت انرژی خودش رو از دست میده و بی خیال میشه (به شخصه زمانی تصمیم گرفتم که زبان شیرین فرانسوی رو به صورت رایگان تا سطح حرفه ای اموزش بدم اما بعد یه مدت به دلیل هزینه های مالی و زمانی و همچنین طاقت فرسا بودن این کار مجبور شدم اموزش رو رها کنم)

می خوانیم : کانال های آموزش برنامه نویسی

۶: اصلا چه دلیلی داره تو این دوره و زمونه و با این همه مشکلات اقتصادی و کمبود وقت یه متخصص بیاد از وقت و هزینه و جیب و خودش بزنه و یه همچین اموزش کامل و حرفه ای رو رایگان در اختیار بقیه قرار بده؟

البته من چند موردی دیدم ولی اموزش هاشون خیلی کامل نبوده و از طرفی این افراد بعد از مدتی از طرف همکارانشون مورد هجوم قرار می‌گیرن چون حس می‌کنن فلان مدرس با اموزش های رایگانی که در اختیار مردم قرار میده بازار کار اون ها رو خراب می‌کنه.

در نتیجه مدرس با شرف داستان ما مجبور میشه بی خیال ادامه دادن بشه…

نکته پایانی

دوستان و عزیزان! اگه دنبال یادگیری یه حرفه یا علاقه هستید از راه مناسب خودش اقدام کنید. اگه موسیقی رو دوست دارید سعی کنید حتما پیش استاد برید.

اگه میخواید برنامه نویس بشید حتما در ابتدای کار هزینه کنید و سعی کنید از پکیج های مختلف استفاده کنید (فقط در ابتدای کار) و بعد از یادگرفتن مقدمات حتما تا جایی که میتونید برای خودتون پروژه تعریف کنید و سعی کنید تکمیلش کنید.

سعی کنید تمام منابع موجود در بازار رو تهیه کنید و یاد بگیرید و هیچ وقت به یه منبع تکیه نکنید چون هیچ منبعی کامل نیست

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + هفده =