کاهش فشار خون توسط مکمل‌های فیبری مهندسی شده

کاهش فشار خون توسط مکمل‌های فیبری مهندسی شده

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

محققان استرالیایی نشان داده‌اند که یک نوع مهندسی شده خاص از فیبر قابل تخمیر می‌تواند فشار خون را در بیماران مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد.

کارآزمایی تصادفی‌سازی‌شده و کنترل‌شده با دارونما نشان داده که تنها سه هفته استفاده از مکمل‌های غذایی، فشار خون را در بیماران مبتلا به فشار خون به اندازه داروهایی که در حال حاضر استفاده می‌شوند، کاهش می‌دهد.

پزشکان مدت‌هاست که پیشنهاد کرده‌اند تغییرات رژیم غذایی باید اولین گزینه برای درمان فشار خون بالا در بیماران باشد. این مداخله به نام DASH (رویکرد رژیمی برای توقف فشار خون بالا) شناخته می شود و ثابت شده است که در کاهش فشار خون در بسیاری از بیماران فوق العاده موثر است.

با این حال، اینکه DASH دقیقا چگونه فشار خون را کاهش می‌دهد، هنوز موضوع تحقیقات زیادی قرار گرفته. رایج‌ترین فرضیه این است که رژیم غذایی تغییرات مفیدی در میکروبیوم روده یعنی باکتری‌های طبیعی روده ایجاد می‌کند و تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) را افزایش می‌دهد که در پی آن فشار خون تعدیل می‌شود.

فرانسین مارکز، از دانشکده علوم زیستی دانشگاه موناش، چندین سال است که ارتباط بین این متابولیت‌های SCFA و فشار خون را بررسی کرده است. مطالعات بالینی قبلی نشان داده است که استات و بوتیرات به ویژه می‌توانند فشار خون را در حیوانات کاهش دهند.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که استات و بوتیرات، دو SCFA میکروبی، فشار خون را در موش‌ها کاهش می‌دهند. با این حال، این روش بیماران را مجبور می‌کند ۲۴ ساعته SCFAs را مصرف کنند که برای بیماران غیرممکن است.

بنابراین مارکز و همکارانش در صدد برآمدند که بفهمند آیا می‌توان نوعی فیبر مهندسی شده را برای کمک به میکروب‌های روده به کار برد تا سطوح بالایی از SCFA‌های مفید را ارائه دهند. محققان از فیبری معروف به نشاسته ذرت با آمیلوز بالا بهره بردند که با ترکیب استات و بوتیرات می‌تواند اصلاح شود. محصول نهایی به عنوان HAMSAB (نشاسته ذرت با آمیلوز بالا استیله و بوتیله شده) نامیده می‌شود.

با تخمیر آHAMSAB توسط میکروب‌های روده، حجم بالایی از استات و بوتیرات در روده بزرگ آزاد می‌شود. سوالی که این کارآزمایی بالینی قرار بود به آن پاسخ دهد این بود که آیا مکمل HAMSAB در بیماران مبتلا به فشار خون بالا می‌تواند به طور موثر فشار خون را کاهش دهد یا خیر.

۲۰ شرکت کننده با فشار خون بالا درمان نشده انتخاب شدند. به مدت سه هفته شرکت کنندگان مکمل های روزانه HAMSAB یا دارونما مصرف کردند. پ

مشخص شد که در بیمارانمبتلا به پرفشاری خون تحت درمان با HAMSAB، فشار خون سیستولیک ۲۴ ساعته ۶.۱ میلی متر جیوه کاهش یافته که این معادل یک داروی کاهش دهنده فشار خون است و فواید بالینی مهمی دارد.

آزمایش خون نشان داد که مکمل HAMSAB به طور قابل توجهی سطوح استات و بوتیرات در گردش را افزایش می‌دهد. این سطوح پلاسما بالاتر از آن بود که از طریق مداخلات غذایی استاندارد به دست می‌آید.

محققان متوجه شدند که مکمل‌های HAMSAB ترکیب میکروبیوم روده هر بیمار را با افزایش سطح باکتری‌های تولیدکننده استات و بوتیرات تغییر می‌دهند.

البته تحقیقات جدید تنها بر روی گروه کوچکی از افراد انسانیبنا نهاده شده، بنابراین قبل از استفاده بالینی عملی، کارهای بیشتری باید انجام شود.

تحقیق جدید Nature Cardiovascular Research منتشر شده.

منبع: دانشگاه موناش

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + دو =