کتاب‌های هری پاتر را به چه ترتیبی بخوانیم؟

کتاب های هری پاتر را به چه ترتیبی بخوانیم؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

اگر به هر دلیلی تا به الآن نتوانسته‌اید از سکوی نُه و سه چهارم ایستگاه قطار کینگز کراس لندن رد شوید و با قطار هاگوارتز اکسپرس راه خود را به آموزشگاه هاگوارتز باز کنید، در این نوشتار راهنمایی‌تان می‌کنیم که چگونه این مسیر را با خواندن کتاب های هری پاتر بپیمایید.

کتاب های هری پاتر شامل ۷ رمان اصلی و چند نوشته فرعی می‌شوند که توسط یک نویسنده بریتانیایی با نام جی. کی. رولینگ پدید آمده و پایه‌گذاری شده‌اند. این روایت‌ها در وهله نخست داستان یک پسر نوجوان به نام هری پاتر را دنبال می‌کنند و سپس دنیای بزرگ‌تر جادوگری را به تصویر می‌کشند.

هری پاتر به عنوان شخصیت اصلی رمان‌های پایه‌گذار این دنیای جادوگری، یک نوجوان است که والدینش را از دست داده و در شرایط ناعادلانه‌ای با خانواده خاله خود زندگی می‌کند. ولی زندگی این پسر جوان هنگامی تغییر می‌کند که نامه پذیرشش در آموزشگاه هاگوارتز به دستش می‌رسد. این طور می‌شود که هری پاتر پا به یک دنیای جادویی می‌گذارد که خود او بدون این که از پیش بداند در مرکز یکی از مهم‌ترین بحران‌هایش قرار گرفته است.

اسپویل؟

تلاش شده تا در این نوشتار تا جایی که ممکن است از اسپویل رویدادهای هری پاتر جلوگیری شود. با این وجود، نوشتن در مورد ماجرای برخی از کتاب‌ها بدون اشاره به رویدادهای روایت‌های پیشین غیرممکن است.


سری اصلی کتاب های هری پاتر

کتاب های بنیادین دنیای هری پاتر ۷ رمان فانتزی را شامل می‌شوند که از ابتدا پذیرش هری پاتر به هاگوارتز آغاز شده و هر کتاب، یک سال از تحصیل و ماجراهای هری پاتر را در این آموزشگاه دنبال می‌کند. ترتیب خواندن این ۷ کتاب هری پاتر به شکل زیر است:

۱. Harry Potter and the Philosopher’s Stone

نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه ژوئن سال ۱۹۹۷
برگردان به فارسی هری پاتر و سنگ جادو

همان طور که در پیش‌گفتار بازگو شد، در کتاب نخست هری پاتر به همراه این پسر جوان وارد یک دنیای جادویی عجیب و غریب ولی هیجان انگیز می‌شویم. در این کتاب است که هری پاتر با بسیاری از شخصیت‌ها و ویژگی‌های دنیای جادوگری آشنا می‌شود؛ که شامل یک جادوگر وحشتناک تاریک نیز است. کسی که انگار با سنگ جادوی مرموز استفاده شده در عنوان کتاب سر و کاری دارد.

۲. Harry Potter and the Chamber of Secrets

نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه جولای سال ۱۹۹۸
برگردان به فارسی هری پاتر و تالار اسرار

در سال دوم تحصیل در هاگوارتز، هری پاتر بیش‌تر با جریان جایگاه خانواده‌ها و اشخاص جادویی آشنا می‌شود. این که چگونه برخی‌ها خون خالص جادوگری را یک برتری می‌دانند و جادوگرانی که از خانواده‌های غیرجادویی آمده‌اند را خُرد می‌شمارند. همچنین ظاهراً یکی از پایه‌گذاران هاگوارتز نیز چنین دیدگاهی داشته و برای پاک کردن آموزشگاه از چنین جادوگرانی تالار اسرار را به وجود آورده است.

۳. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه جولای سال ۱۹۹۹
برگردان به فارسی هری پاتر و زندانی آزکابان

سومین سال تحصیلی هری پاتر در هاگوارتز زمانی است که دنیایش شروع به تاریک شدن می‌کند. به او خبر داده می‌شود که یک جادوگر پلید دیگر به نام سیریوس بلک از زندان آزکابان گریخته است. به همین دلیل نیز نگهبانان شوم زندان آزکابان با نام دمنتورها به هاگوارتز منتقل می‌شوند تا جلوی رویدادی ناخواسته از طرف کسی که شاید در مرگ والدین هری پاتر نقش داشته گرفته شود.

۴. Harry Potter and the Goblet of Fire

کاور کتاب هری پاتر و جام آتش
نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه جولای سال ۲۰۰۰
برگردان به فارسی هری پاتر و جام آتش

سال چهارم تحصیل هری پاتر در هاگوارتز با یک مسابقه بین سه مدرسه جادوگری همراه می‌شود. ترایویزارد تورنومنت یک مسابقه چند بخشی بین سه شاگرد برگزیده از آموزشگاه هاگوارتز، آکادمی بوباتون و موسسه دورمسترانگ است که با میزبانی هاگوارتز برگزار می‌شود. ولی یک توطئه بزرگ‌تر در پس این مسابقه قرار دارد که مربوط به دشمن اصلی هری پاتر می‌شود.

۵. Harry Potter and the Order of the Phoenix

نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه ژوئن سال ۲۰۰۳
برگردان به فارسی هری پاتر و محفل ققنوس

پس از رویدادهای کتاب پیشین، دنیای هری پاتر کاملاً زیر و رو می‌شود. حالا هم‌پیمانان این جادوگر جوان باید از او نه تنها در برابر تهدیدهای تاریک جادوگران پلید و نیرومند بلکه از جامعه جادوگران و وزارت جادو که دوست ندارند حقیقت را بپذیرند مراقبت کنند.

۶. Harry Potter and the Half-Blood Prince

کاور کتاب هری پاتر و شاهزاده دورگه
نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه جولای سال ۲۰۰۵
برگردان به فارسی هری پاتر و شاهزاده دورگه

با به قدرت رسیدن جادوگران تاریک، هیچ جا در دنیای جادوگری هری پاتر امن نیست. این را حتی آلبوس دامبلدور، مدیر آموزشگاه هاگوارتز در طول دوران تحصیل هری پاتر نیز می‌داند. او شروع به نمایان کردن بخشی از حقایق مربوط به دشمن اصلی هری پاتر و دنیای جادوگری می‌کند؛ انگار که می‌داند رویداد شومی در راه است.

۷. Harry Potter and the Deathly Hallows

نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه جولای سال ۲۰۰۷
برگردان به فارسی هری پاتر و یادگاران مرگ

در سال پایانی تحصیل هری پاتر در هاگوارتز، جادوگران تاریک به قدری نیرو گرفته‌اند که حتی هاگوارتز نیز برای این جادوگر جوان امن نیست. بنا بر این او به همراه تعدادی از هم‌پیمانانش مأموریتی را طبق خواسته دامبلدور از کتاب پیشین آغاز می‌کند تا شاید بتواند دشمنش را برای همیشه شکست دهد.


همچنین یک نمایش‌نامه ویژه تئاتر نیز از سری اصلی هری پاتر منتشر شده است که در واقع دنبال کننده ماجراهای خانواده پاتر پس از یک پرش زمانی چند ساله به شمار می‌رود.

۸. Harry Potter and the Cursed Child

کتاب‌های هری پاتر را به چه ترتیبی بخوانیم؟ - ویجیاتو
نویسنده جک تورن
تاریخ انتشار ماه جولای سال ۲۰۱۶
برگردان به فارسی هری پاتر و فرزند نفرین‌شده

این نمایش‌نامه چندین سال پس از رویدادهای پایانی سری اصلی هری پاتر را دنبال می‌کند. حالا ماجرا نه حول محور هری پاتر، بلکه جوان‌ترین فرزند او می‌چرخد که زندگی‌اش اصلاً آن طور که پیش‌بینی می‌کرد از آب در نیامده است.


کتاب های مکمل هری پاتر

در کنار ۷ رمان اصلی هری پاتر، چند کتاب و داستان کوتاه نیز از این دنیای جادوگری نوشته و منتشر شده است. تا کنون ۶ مورد از این کتاب های مکمل هری پاتر در دسترس همگان قرار گرفته است.

خواندن این نوشته‌های مکمل نیاز به ترتیب خاصی ندارد و می‌توانید در هر مقطعی پس از ورود به دنیای جادوگری جی. کی. رولینگ شروع به مطالعه آن‌ها کنید. هر چند پیشنهاد این است که پس از پایان دادن به سری اصلی کتاب های هری پاتر به سراغ این نوشته‌های مکمل بیاید. این گونه علاوه بر این که وقفه‌ای در خواندن داستان اصلی هری پاتر پیش نمی‌آید، با داشتن دانش و آگاهی کامل از وقایع این سری، اطلاعات بیش‌تری از دنیای جادوگری به دست می‌آورید.

۱. Fantastic Beasts and Where to Find Them

نویسنده جی. کی. رولینگ (تحت نام نیوت اسکمندر)
تاریخ انتشار ماه دسامبر سال ۲۰۰۱
برگردان به فارسی جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها

این کتاب یکی از کتاب‌هایی است که دانش‌آموزان هاگوارتز در طول تحصیلشان آن را خواهند خواند. همچنین بر اساس زندگی نیوت اسکمندر (نویسنده این کتاب در دنیای هری پاتر) سری فیلم Fantastic Beasts ساخته شده است.

۲. Quidditch Through the Ages

کتاب‌های هری پاتر را به چه ترتیبی بخوانیم؟ - ویجیاتو
نویسنده جی. کی. رولینگ (تحت نام کنیلورثی ویسپ)
تاریخ انتشار ماه مارس سال ۲۰۰۱
برگردان به فارسی کوییدیچ در گذر زمان

هری پاتر که یکی از بازیکنان ماهر ورزش کوئیدیچ در مدرسه هاگوارتز به شمار می‌رفت، این کتاب را (که همان طور که از نامش مشخص است درباره تاریخ این ورزش است) مطالعه کرده است.

۳. The Tales of Beedle the Bard

نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه دسامبر سال ۲۰۰۸
برگردان به فارسی قصه‌های بیدل نقال

در کتاب هفتم سری اصلی هری پاتر، اشاره‌ای به یکی از ماجراهای این کتاب می‌شود. روایت‌های کوتاه The Tales of Beedle the Bard جزو داستان‌های عام پرآوازه دنیای جادوگری هستند که بیش‌تر خانواده‌های جادوگری آن‌ها را از براند؛ بر خلاف هری پاتر و هرماینی گرنجر که در خانواده‌های غیرجادوگری بزرگ شده‌اند و چیزی در موردشان نمی‌دانند.

۴. Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide

کتاب‌های هری پاتر را به چه ترتیبی بخوانیم؟ - ویجیاتو
نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶
برگردان به فارسی هاگوارتز: یک راهنمای ناقص و غیرقابل اعتماد

در این کتاب اطلاعاتی در مورد آموزشگاه هاگوارتز، سکوی نُه و سه چهارم ایستگاه قطار کینگز کراس لندن و کلاه گروه‌بندی هاگوارتز به خوانندگان هدیه می‌شود. البته همان طور که از نام این نوشته مشخص است، آن قدر راز حول محور هاگوارتز وجود دارد که به نظر هیچ گاه تمام آن‌ها کشف نخواهند شد.

۵. Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists

نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶
برگردان به فارسی داستان‌های کوتاه از هاگوارتز درباره قدرت، سیاست و ارواح مزاحم

این کتاب راهنما شامل اطلاعاتی در مورد برخی از شخصیت‌ها و مکان‌های نه چندان خوشایند (دست‌کم از دیدگاه سری اصلی کتاب های هری پاتر) می‌شود؛ مثل دلورس آمبریج، زندان آزکابان، وزارت جادو و روح خرابکار هاگواترز با نام بدعنق (Peeves).

۶. Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies

کتاب‌های هری پاتر را به چه ترتیبی بخوانیم؟ - ویجیاتو
نویسنده جی. کی. رولینگ
تاریخ انتشار ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶
برگردان به فارسی داستان‌های کوتاه از هاگوارتز درباره قهرمانی، سرسختی و سرگرمی‌های خطرناک

این راهنما نیز مثل کتاب قبلی شامل جزئیاتی از برخی از شخصیت‌ها و مکان‌های دنیای جادوگری هری پاتر است؛ البته این بار موارد خوشایندتر همانند مینروا مک‌گونگال و ریموس لوپین.


خواندن در مورد دنیای جادوگری را ادامه دهید

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =