کشف آرامگاه «سانتاکلاوس» با قدمت 1600 سال در ترکیه + عکس

کشف آرامگاه «سانتاکلاوس» با قدمت ۱۶۰۰ سال در ترکیه + عکس

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

باستان‌شناسان مقبره سنت نیکلاس یا نیکلاس قدیس را که منبع اصلی الهام داستان سانتاکلاوس یا بابانوئل به حساب می‌آید، در زیر یک کلیسای دوران بیزانس در ترکیه پیدا کردند. سنت نیکلاس در حدود ۱۶۰۰ سال پیش زندگی می‌کرد و به خاطر کمک‌های سخاوتمندانه‌اش به فقرا شناخته می‌شود.

مقبره نیکلاس قدیس زیر یک کلیسای باستانی در ترکیه که در دوره قرون وسطی به خاطر بالا آمدن سطح آب‌های دریای مدیترانه غرق شده بود، پیدا شد. ظاهرا یک کلیسای دیگر هم روی این ساختمان بنا شده بود تا از مقبره مذکور محافظت کند و همین ساختار باعث شده بود که کشف این آرامگاه تاکنون طول بکشد.

کشف مقبره منبع الهام داستان بابانوئل در ترکیه امروزی

این یافته حالا تایید می‌کند که سنت نیکلاس در ترکیه امروزی زندگی کرده و از دنیا رفته بود. کلیسایی که در بالای این مقبره قرار گرفته، در حد فاصل قرن پنجم تا دوازدهم میلادی محلی برای عبادت مسیحیان ارتدوکس بود. این کلیسا در سال ۱۹۸۲ به فهرست میراث فرهنگی یونسکو اضافه شد.

پژوهشگران اولین بار در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسیدند که این کلیسای باستانی را پیدا کرده‌اند. با این حال، فرآیند حفاری در کف این کلیسا به خاطر حساسیت کار مدت زمان زیادی طول کشید. «عثمان اراوسار»، رئیس هیئت محافظت از آثار فرهنگی آنتالیا می‌گوید: «کلیسای اول با بالا آمدن آب دریای مدیترانه غرق شد و چند قرن بعد یک کلیسای جدید روی آن ساخته شد.»

کلیسا

او اضافه می‌کند: «ما حالا به باقی‌مانده کلیسای اول و زمینی که سنت نیکلاس روی آن قدم گذاشته رسیدیم. کاشی‌های کلیسای اول که سنت نیکلاس روی آن‌ها راه رفته، حالا نمایان شده است.»

نیکلاس قدیس که به هدیه دادن به فقرا معروف بود، در آناتولی متولد شد. گفته می‌شود که او حامی کودکان، معلمان، دریانوردان و کسبه بود و بذل و بخشش‌های زیادی می‌کرد. داستان سانتاکلاوس که ما در ایران آن را با نام بابانوئل (از واژه فرانسوی پاپانوئل) می‌شناسیم، برگرفته از همین شخصیت تاریخی است که نام مستعار او در هلندی «سنتر کلاوس» بود و در گذر زمان به سانتاکلاوس تبدیل شد.

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =