کشف یک امپراتوری روم گمشده در تاریخ با بررسی سکه‌های باستانی + عکس

کشف یک امپراتوری روم گمشده در تاریخ با بررسی سکه‌های باستانی + عکس

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل از دیجیاتو

مجموعه‌ای از سکه‌های طلا که زمانی تصور می‌شد تقلبی هستند، اکنون توسط محققان واقعی بودن آن‌ها تأیید شده‌ است. باستان‌شناسان می‌گویند این سکه‌ها نشان‌دهنده یک امپراتوری رومی هستند که از مدت‌ها قبل گم شده است.

سکه‌های اشاره‌شده نام و تصویر یک شخصیت تاریخی را که Sponsian نام دارد، نشان می‌دهد و قبلاً کارشناسانی گفته بودند که آنها ساخته کلاهبرداران حرفه‌ای و ماهر قرن هجدهم است و همین امر باعث شد تا وجود این شخصیت مورد تردید قرار بگیرد. اما یک تجزیه و تحلیل علمی که به‌تازگی صورت گرفته است، نشان می‌دهد که این سکه‌های مصنوعات واقعی قرن سوم هستند و محققان همچنین ادعا کرده‌اند که امپراتوری اسپانسیان (Emperor Sponsian) نیز واقعی بوده است.

تأیید امپراتوری رومی گمشده

پروفسور «پل پیرسون» از دانشگاه کالج لندن که این تحقیق را رهبری می‌کند، گفته:

«بسیار مطمئن هستیم که آنها معتبر هستند. شواهد ما حاکی از آن است که Sponsian بر داکیه روم، یک پایگاه دورافتاده استخراج طلا، در زمانی که امپراتوری درگیر جنگ‌های داخلی بوده و سرزمین‌های مرزی توسط مهاجمان غارتگر تسخیر شده بود، حکومت می‌کرد.»

پیرسون پس از آن با همکاری یک متصدی سکه‌شناسی به نام «جسپر اریکسون»، تصمیم گرفت تا یک تحلیل علمی کامل روی سکه‌ها انجام دهد. این دو با بررسی وزن سکه‌ها، متوجه شدند که آنها واقعاً ارزشمند هستند.

گفته می‌شود که گنجینه سکه‌ها در ترانسیلوانی واقع در رومانی امروزی و سال ۱۷۱۳ کشف شده‌اند و چندین امپراتور رومی شناخته‌شده قرن سوم، از جمله گوردیان سوم و فیلیپ عرب را به تصویر می‌کشند. اما چهار سکه نام و تصویر اسپونسیان را به‌همراه دارد که در هیچ سند تاریخی دیگری به آن اشاره نشده است.

زمانی که سکه‌ها کشف شدند، در ابتدا تصور می‌شد که آنها واقعی هستند. اما از اواسط قرن نوزدهم، این نگرش به‌خاطر طرح‌های خام و کتیبه‌های به‌هم‌ریخته سکه‌ها تغییر پیدا کرد. سپس یک کارشناس ادعا کرد که آنها کار یک اهل وین بوده که این امپراتوری را برای جلب نظر کلکسیونرها اختراع کرده است و این موضوع به دیدگاه غالب تبدیل شد.

دکتر «آدراستوس اومیسی» از دانشگاه گلاسکو که در این تحقیق شرکت نداشته، از آن به‌عنوان «یک کار درخشان» یاد کرده است. او گفته: «فکر می‌کنم آن‌ها یک استدلال واقعاً قانع‌کننده برای وجود اسپانسیان و اینکه او یک امپراتور واقعی است، بیان کرده‌اند».

<دیجیاتو / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 4 =