کیا K5 با پیشرانه‌ای قوی‌تر به بازار ایران می‌آید

بدون شک می‌توان گفت که کیا K5 یا همان کیا اپتیما جدید، یکی از محبوب‌ترین خودروهای وارداتی بازار ایران در دوره جدید به حساب می‌آید. این خودرو به واسطه شهرت کیا اپتیما در ایران و همچنین طراحی خاص خود، به راحتی مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار گرفته است. از این رو کوشا خودرو تصمیم دارد تا این سدان محبوب را با پیشرانه‌ای قوی‌تر به بازار ایران بیاورد.

یکی از بزرگترین مشکلات کیا K5 برای حضور قدرتمند در بازار ایران، پیشرانه نه چندان حجیم و بزرگ آن بود. نسل‌های قبلی کیا اپتیما با موتورهای ۲.۴ لیتری به دست مصرف‌کننده ایرانی رسیدند، حال آن‌که کیا K5 پیشرانه دولیتری تنفس طبیعی مشابه با کیا سراتو دارد. البته این پیشرانه سازگاری بهتری با شرایط ایران دارد اما قدرت و گشتاور نه چندان زیاد آن، نمی‌تواند یاد و خاطره کیا اپتیما محبوب را تکرار کند.

مشخصات فنی کیا K5 جدید

کوشا خودرو در سری جدید واردات کیا K5، این خودرو را با پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژر ثبت سفارش کرده است. این پیشرانه حداکثر ۱۶۷ اسب‌بخار قدرت و ۲۵۳ نیوتن‌متر گشتاور آزاد می‌کند. گیربکس مورد استفاده در این تیپ از کیا کی ۵ نیز جعبه دنده هفت سرعته دوکلاچه خواهد بود. برای مقایسه باید اشاره کنیم که کیا K5 با موتور دولیتری تنفس طبیعی، حداکثر ۱۵۰ اسب‌بخار قدرت و ۱۹۶ نیوتن‌متر گشتاور آزاد می‌کند. جعبه دنده مورد استفاده در تیپ دو لیتری نیز از نوع شش سرعته اتوماتیک است. در سوی مقابل گیربکس دوکلاچه تیپ جدید، امکان شتاب‌گیری سریع با کیا کی ۵ را ممکن می‌کند.

هنوز مشخص نیست که تیپ جدید کیا K5 با چه امکانات و تجهیزاتی به بازار ایران می‌آید. نسخه‌های فعلی این خودرو به شش کیسه هوا، رادار نقطه کور، کروز کنترل، سیستم کنترل کشش و پایداری، دستیار حفظ مسیر، نور بالا اتوماتیک، سیستم تهویه دو منطقه‌ای، سیستم ورود و استارت بدون کلید با کنترل از راه دور، سیستم چندرسانه‌ای با نمایشگر ۸ اینچی به همراه اندروید اتو و اپل کارپلی، سنسور پارک و دوربین عقب مجهز هستند. انتظار داریم نسخه جدیدتر همین امکانات را در اختیار کاربر قرار دهد یا آن‌که تجهیزات بیشتری را در خود جای داده باشد.

<دیجیاتو / منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفت =