کیست پانکراس

کیست پانکراس چه علائمی دارد و چطور درمان می‌شود؟

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

کیست‌های لوزالمعده یا پانکراس، کیسه‌های کیسه‌ای مایع روی لوزالمعده یا درون آن هستند. پانکراس اندام بزرگی در پشت معده است که هورمون‌ها و آنزیم‌هایی تولید می‌کند که به هضم غذا کمک می‌کنند. کیست‌های لوزالمعده معمولاً در طول آزمایش تصویربرداری برای مشکل دیگری یافت می‌شوند.

دسته‌های اصلی کیست‌های پانکراس را می‌توان به دو گروه کیست‌های غیرنئوپلاستیک یا نئوپلاستیک تقسیم کرد. هر گروه شامل بسیاری از زیرگروه‌های مختلف کیست مانند کیست‌های کاذب، سیستادنوما‌های سروزی و نئوپلاسم‌های کیستیک موسینوس است. بیشتر آن‌ها سرطانی نیستند و بسیاری از آن‌ها علائمی ایجاد نمی‌کنند. اما برخی از کیست‌های لوزالمعده می‌توانند سرطانی باشند یا می‌توانند تبدیل شوند.

پزشک ممکن است از مایع کیست پانکراس نمونه‌برداری کند تا مشخص کند که آیا سلول‌های سرطانی وجود دارند یا خیر. یا ممکن است پزشک شما نظارت بر کیست را در طول زمان برای تغییراتی که نشان دهنده سرطان است توصیه کند.

علائم

ممکن است علائم کیست لوزالمعده را نداشته باشید، که اغلب زمانی که آزمایش‌های تصویربرداری از شکم به دلیل دیگری انجام می‌شود، مشاهده می‌شود.

هنگامی که علائم یا علائم کیست پانکراس رخ می‌دهد، معمولاً شامل موارد زیر است:

 • درد مداوم شکم، که ممکن است به پشت شما سرایت کند
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش وزن
 • بلافاصله پس از شروع غذا خوردن احساس سیری می‌کنید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

به ندرت، کیست‌ها می‌توانند عفونی شوند. در صورت داشتن تب و درد مداوم شکم به پزشک مراجعه کنید.

پارگی کیست پانکراس می‌تواند یک اورژانس پزشکی باشد، اما خوشبختانه نادر است. کیست پاره شده همچنین می‌تواند باعث عفونت حفره شکمی (پریتونیت) شود.

علل

علت اکثر کیست‌های پانکراس ناشناخته است. برخی از کیست‌ها با بیماری‌های نادری از جمله بیماری کلیه پلی کیستیک یا بیماری فون هیپل-لیندو، یک اختلال ژنتیکی که می‌تواند پانکراس و سایر اندام‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، مرتبط است.

کیست‌های کاذب اغلب به دنبال یک بیماری دردناک هستند که در آن آنزیم‌های گوارشی زودرس فعال می‌شوند و پانکراس را تحریک می‌کنند (پانکراتیت). کیست‌های کاذب همچنین می‌توانند در اثر آسیب به شکم، مانند تصادف رانندگی، ایجاد شوند.

عوامل خطر

مصرف زیاد الکل و سنگ کیسه صفرا از عوامل خطر پانکراتیت هستند و پانکراتیت یک عامل خطر برای کیست کاذب است. آسیب شکم نیز یک عامل خطر برای کیست کاذب است.

پیشگیری

بهترین راه برای جلوگیری از کیست‌های کاذب، اجتناب از پانکراتیت است که معمولاً در اثر سنگ کیسه صفرا یا مصرف زیاد الکل ایجاد می‌شود. اگر سنگ‌های صفراوی باعث ایجاد پانکراتیت می‌شوند، ممکن است نیاز به برداشتن کیسه صفرا داشته باشید. اگر پانکراتیت شما به دلیل مصرف الکل باشد، عدم مصرف الکل می‌تواند خطر ابتلا را کاهش دهد.

تشخیص

کیست‌های پانکراس بیشتر از گذشته تشخیص داده می‌شوند، زیرا فناوری تصویربرداری بهبود یافته آن‌ها را راحت‌تر پیدا می‌کند. بسیاری از کیست‌های لوزالمعده در اسکن شکم برای مشکلات دیگر یافت می‌شوند.

پس از گرفتن سابقه پزشکی و انجام معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری را برای کمک به تشخیص و برنامه‌ریزی درمان توصیه کند. آزمایشات شامل:

 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن. این تست تصویربرداری می‌تواند اطلاعات دقیقی در مورد اندازه و ساختار کیست پانکراس ارائه دهد.
 • اسکن امآرآی. این آزمایش تصویربرداری می‌تواند جزئیات ظریف کیست پانکراس را مشخص کند، از جمله اینکه آیا این کیست دارای اجزایی است که نشان دهنده خطر بالاتر سرطان است یا خیر.
 • سونوگرافی آندوسکوپی. این آزمایش، مانند MRI، می‌تواند تصویر دقیقی از کیست ارائه دهد. همچنین، مایع را می‌توان از کیست برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه برای علائم احتمالی سرطان جمع‌آوری کرد.
 • کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP). MRCP به عنوان تست تصویربرداری انتخابی برای نظارت بر کیست پانکراس در نظر گرفته می‌شود. این نوع تصویربرداری به ویژه برای ارزیابی کیست در مجرای پانکراس مفید است.

ویژگی‌ها و محل کیست پانکراس، همراه با سن و جنس شما، گاهی اوقات می‌تواند به پزشکان در تعیین نوع کیست شما کمک کند:

 • کیست‌های کاذب سرطانی (خوش خیم) نیستند و معمولاً در اثر پانکراتیت ایجاد می‌شوند. کیست کاذب پانکراس نیز می‌تواند در اثر ضربه ایجاد شود.
 • سیستادنوما سروز می‌تواند به اندازه‌ای بزرگ شود که اندام‌های مجاور را جابجا کند و باعث درد شکم و احساس پری شود. سیستادنوما سروزی اغلب در زنان بالای ۶۰ سال رخ می‌دهد و به ندرت سرطانی می‌شود.
 • نئوپلاسم‌های کیستیک موسینوس معمولاً در بدن یا دم پانکراس قرار دارند و تقریباً همیشه در زنان و اغلب در زنان می‌انسال رخ می‌دهند. سیستادنوما موسینوس پیش سرطانی است، به این معنی که در صورت عدم درمان ممکن است تبدیل به سرطان شود. کیست‌های بزرگتر ممکن است در حال حاضر سرطانی باشند.
 • نئوپلاسم موسینوس پاپیلاری داخل مجاری (IPMN) رشد در مجرای اصلی پانکراس یا یکی از شاخه‌های جانبی آن است. IPMN ممکن است پیش سرطانی یا سرطانی باشد. ممکن است در مردان و زنان بالای ۵۰ سال رخ دهد. بسته به محل آن و سایر عوامل، IPMN ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.
 • نئوپلاسم‌های کاذب پاپیلاری جامد معمولاً در بدن یا دم پانکراس قرار دارند و اغلب در زنان کمتر از ۳۵ سال رخ می‌دهند. آن‌ها نادر و گاهی سرطانی هستند.
 • تومور عصبی غدد درون ریز کیستیک عمدتاً جامد است اما می‌تواند دارای اجزای کیست مانند باشد. آن‌ها می‌توانند با سایر کیست‌های پانکراس اشتباه گرفته شوند و ممکن است پیش سرطانی یا سرطانی باشند.

درمان

انتظار هوشیارانه یا درمان بستگی به نوع کیست شما، اندازه آن، ویژگی‌های آن و ایجاد علائم دارد.

درمان انتظاری

یک کیست کاذب خوش خیم، حتی یک کیست بزرگ، می‌تواند تنها بماند تا زمانی که شما را آزار ندهد. سیستادنوما سروزی به ندرت سرطانی می‌شود، بنابراین می‌توان آن را به حال خود ر‌ها کرد مگر اینکه علائم ایجاد کند یا رشد کند. برخی از کیست‌های پانکراس باید تحت نظر باشند.

درناژ یا زه کشی

کیست کاذبی که علائم آزاردهنده ایجاد می‌کند یا بزرگتر می‌شود، می‌تواند تخلیه شود. یک لوله انعطاف‌پذیر کوچک (اندوسکوپ) از طریق دهان به معده و روده کوچک منتقل می‌شود. آندوسکوپ مجهز به یک پروب اولتراسوند (سونوگرافی آندوسکوپی) و یک سوزن برای تخلیه کیست است. گاهی اوقات تخلیه از طریق پوست ضروری است.

عمل جراحی

برخی از انواع کیست‌های پانکراس به دلیل خطر ابتلا به سرطان، نیاز به برداشتن جراحی دارند. ممکن است برای برداشتن کیست کاذب بزرگ شده یا سیستادنوم سروزی که باعث درد یا علائم دیگر می‌شود، جراحی لازم باشد.

اگر پانکراتیت مداوم داشته باشید، ممکن است یک کیست کاذب عود کند.

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 16 =