اگر با صنعت زیبایی کره جنوبی آشنا باشید احتمالاً واژه سنتلا آسیاتیکا به گوشتون خورده. اما حقیقت های علمی پشت این گیاه ارزشمند چی هست؟ و چه چیزی در این ماده اون رو اینقدر محبوب کرده؟

سنتلا آسیاتیکا چی هست؟

اسم های زیادی دارد شاید شما اون رو با Cica یا علف ببر بشناسید و یا گوتو کولا، پنی ورت هندی! با این وجود همگی این عنوان ها به این گیاه با ارزش اشاره دارند. حتی در افسانه های آسیای شرقی گفته میشود ببرها پس از زخمی شدن در گیاه سنتلا آسیاتیکا غلط می خورند تا بهبود پیدا کنند.

گیاه علف ببر

این گیاه چندساله در محیط های تاریک و مرطوب در سر تا سر دنیا از هند و چین گرفته تا مکزیک و جنوب شرق آسیا می تواند رشد کند. تا قبل از اینکه وارد صنعت محصولات پوستی شود بسیاری از مردم اون رو در رژیم غذایی خود به فرم دم نوش، فرنی و سوپ مصرف می کردند. تا با اینکار از خواص بی نظیر این گیاه برای درمان بیماری هایی مثل اگزما، هپاتیت، وبا، آبله و … بهره مند شوند.

گیاه سنتلا آسیاتیکا حاوی ۴ ترکیب فعال می باشد: آسیاتیک اسید، Madecassic اسید، Madecassoside و آسیاتیکوزید. تمام این ۴ ترکیب در گستره وسیعی مورد بررسی قرار گرفته اند و خواص ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد جوش در اونها مشاهده شده است.


خواص سنتلا آسیاتیکا

سنتلا آسیاتیکا و پوست

اما دلیل اصلی محبوبیتCica در صنعت زیبایی جیست؟ پاسخ در خواص پوست-دوست این گیاه است که به تعدادی از اون اشاره شد و در این قسمت بیشتر زیر ذره بین قرار می دهیم:

۱٫ التیام دهندگی

تمام ۴ ترکیب فعال در این گیاه به تسریع روند درمان زخم، بهبود گردش خون، تقویت تولید کلاژن، تسریع چرخه سلولی و در نهایت تولید سلول های تازه تر کمک می کنند.

۲٫ ضد التهاب بودن

تحقیقات نشون داده سنتلا آسیاتیکا از رشد یکسری باکتری به خصوص جلوگیری می کند. و این خاصیت با التهاب های پیشرفته و مشکل زای بدن مثل آکنه مبارزه می کند.

به این ترتیب سنتلا آسیاتیکا برای پوست های مستعد آکنه و حساس یک ماده معجزه آسا به شمار می آید.

۳٫ آنتی اکسیدان ها

سنتلا غنی از انواع آنتی اکسیدان، ویتامین A ، B1، B2، B3 ، C و کاروتن است. خاصیت آنتی اکسیدانی این گیاه باعث خنثی شدن اثر رادیکال های آزاد که پتانسیل بالای آسیب زا برای پوست دارند، می شود.

۴٫ خاصیت ضد-پیری

همه از این واقعیت (تلخ!) که پوست هم با افزایش سن پیر می شود آگاهیم. اما نکته جالب اینجاست که سنتلا منجر به سنتز نوع خاصی از کلاژن می شود. این نوع از کلاژن با گذر زمان کاهش پیدا می کند و نهایتاً شما اولین نشانه های پیری در پوستتون رو مشاهد می کنید.

در واقع با استفاده این گیاه به استحکام و الاستیسیته پوست (همون خاصیت ارتجاعی) کمک شایانی خواهید کرد.


نکاتی برای استفاده از سنتلا آسیاتیکا

اگر قصد تهیه سرم های پوستی حاوی این گیاه ارزشمند رو دارید از اینجا می تونید خرید کنید.

محصولات پوستی سنتلا آسیاتیکا

۱٫ حتماً حتماً قبل از استعمال هر گونه محصول حاوی سنتلا تست حساسیت رو انجام دهید. اگرچه این گیاه یک ضد التهاب قدرتمند و ماده پوست-دوستی است امــــا شما هیچ وقت نمی دونید که پوستتون به یک ماده جدید چه واکنشی نشون خواهد داد، پس احتیاط شرط عقل است!

۲٫ با چه ترکیباتی می توان استفاده کرد؟

سنتلا آسیاتیکا با ویتامین C یک ترکیب عالی خواهد بود. همچنین با گلیکولیک اسید (که نوعی AHA است) نیز سازگار است. مصرف این ترکیبات به صورت همزمان باعث تولید کلاژن بیشتری در پوست می شود

مجله اینترنتی توزلو

مجله اینترنتی سلامت