گیرنده کوکائین یافت شده در مغز می‌تواند درمان‌های جدیدی برای اعتیاد به ارمغان بیاورد

گیرنده کوکائین یافت شده در مغز می‌تواند درمان‌های جدیدی برای اعتیاد به ارمغان بیاورد

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز مکانیسمی از فعالیت کوکائین در مغز را شناسایی کرده‌اند که قبلاً ناشناخته بود. این کشف جدید  می‌تواند انواع جدیدی از درمان اعتیاد به این ماده را ایجاد کند. جالب اینجاست که به نظر می‌رسد این مکانیسم در موش‌های نر و ماده متفاوت عمل می‌کند.

کوکائین با سیناپس‌ها در مغز تعامل می‌کند و از جذب دوپامین توسط نورون‌ها، جلوگیری می‌کند. دوپامین یک ماده شیمیایی انتقال‌دهنده عصبی است و با احساس پاداش و لذت، مرتبط است.

درنتیجه دوپامین در سیناپس‌ها جمع شود و احساسات مثبت ناشی از آن طولانی‌تر می‌شود. پس علت گرایش و اعتیاد مردم به کوکائین همین است.

اگر بتوان این مکانیسم را مسدود کرد، درمان بالقوه‌ای برای اختلال مصرف کوکائین پیدا می‌شود. شناسایی گیرنده‌های خاصی که این دارو به آن‌ها متصل می‌شود، دشوار است.

پروتئینی به نام انتقال دهنده دوپامین (DAT) یک گیرنده احتمالی بود، اما مشخص شد که کوکائین نسبتا ضعیف به آن متصل می‌شود.پس یک گیرنده با میل ترکیبی بالا برای کوکائین وجود دارد که هنوز شناسایی نشده.

برای یافتن این گیرنده ناسناخته، محققان جانز هاپکینز سلول های مغز موش را که در ظرف آزمایشگاهی رشد کرده و در معرض کوکائین قرار گرفته بودند، آزمایش کردند. سلول‌ها برای بررسی مولکول‌های خاصی که به دارو متصل می‌شوند، آسیاب شدند و گیرنده‌ای به نام BASP1 شناسایی شد.

برای آزمایش، دانشمندان سپس موش‌هایی را مهندسی کردند که فقط نیمی از میزان معمول گیرنده‌های BASP1 را در ناحیه‌ای از مغزشان به نام جسم مخطط، که در سیستم‌های پاداش نقش دارد، داشتند. زمانی که به این موش‌ها دوزهای پایین کوکائین داده شد، میزان جذب دارو تقریباً نصف موش‌های معمولی بود. به نظر می‌رسد که رفتار موش‌های ویرایش‌شده در مقایسه با موش‌های معمولی، تقریباً نصف سطح تحریکی باشد که از کوکائین انتظار می‌رود.

پس این یافته‌ها نشان می‌دهد که BASP1 گیرنده مسئول اعمال دارویی کوکائین است. بنابراین داروهای تقلید کننده یا مسدود کننده BASP1 ممکن است پاسخ به کوکائین را تنظیم کنند.

جالب توجه است که  حذف BASP1 تنها پاسخ کوکائین را در موش‌های نر تغییر می‌دهد، در حالی که ماده‌ها هیچ تفاوتی در رفتار بر اساس سطوح گیرنده‌شان نشان نمی‌دهند. چه چیز می‌تواند دلیل این تفاوت در موش‌های نر و ماده باشد؟

BASP1 به هورمون زنانه استروژن متصل می شود که می‌تواند در مکانیسم اختلال ایجاد کند.

محققان امیدوارند به دنبال داروهایی بگردند که بتواند از اتصال کوکائین به BASP1 جلوگیری کند، که در نهایت می تواند منجر به درمان های جدیدی برای اعتیاد به کوکائین شود.

منبع: جانز هاپکینزبخوانید:

فرانک مجیدی: آن ‌روزها، من ۶، ۷ سالم بود. یکی از تصاویری که از روزهای آن سن و سال دارم، عطر لوبیاپلوی ناهار یک جمعه است و موسیقی دعوت‌گر سریال تو و من که نمی‌دانستم این «به یاد خدابخش…» که اول…

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + پنج =