یافته‌های یک تحقیق جدید، نشان می‌دهند که دوره‌های فعالیت شدید و کوتاه فعالیت بدنی، خطر مرگ زودهنگام را کاهش می‌دهند

یافته‌های یک تحقیق جدید، نشان می‌دهند که دوره‌های فعالیت شدید و کوتاه فعالیت بدنی، خطر مرگ زودهنگام را کاهش می‌دهند

به گزارش مجله اینترنتی توزلو به نقل ازیگ پزشک

بسیاری از ما می‌دانیم که ورزش منظم برای سلامتی و طول عمر ما مهم است. اما با مشغله‌های زیادی که داریم، بسیاری از ما برای یافتن زمان مناسب برای ورزش تلاش می‌کنیم.

داده‌های یکی از تازه‌ترین تحقیقات، نشان داده که برای به دست آوردن بخش از سودمندی‌های ورزش نیازی به یک ورزش طولانی مدت ندارید.

این تحقیق نشان داد که ۳ یا ۴ دقیقه فعالیت کوتاه مدت و شدید در طول روز، خطر مرگ زودرس را نسبت به افرادی که هیچ فعالیتی نداشته‌اند کاهش داده است.

برای انجام مطالعه ، ۲۵۲۴۱ شرکت‌کننده  از مطالعه Biobank مورد بررسی قرار گرفتند. آنها  هیچ فعالیت بدنی تفریحی یا پیاده‌روی تفریحی انجام نمی‌داندند.

حدود ۵۶ درصد از شرکت‌کنندگان زن با میانگین سنی حدود ۶۲ سال بودند.

برای اطمینان از اینکه تصویر دقیقی از سطح فعالیت آن‌ها پیدا شود، به شرکت‌کنندگان ردیاب‌های تناسب اندام پوشیدنی – مشابه ساعت‌های هوشمند – داده شد که به مدت یک هفته روی مچ دست خود می‌بستند. به این ترتیب سطوح فعالیت آنها را در طول روز پایش می‌شد.

سپس داده‌های جمع‌آوری‌شده در شروع مطالعه را با سوابق بالینی شرکت‌کنندگانبه مدت تقریبا هفت سال مقایسه شد. تا قوت شدن و علت احتمالی آن پیدا شود.

عوامل مخدوش‌کننده مانند رژیم غذایی افراد یا سیگار کشیدن آنها، هم در نظر گرفته شد و باز برای پیشگیری از اشتباه در تحقیق، هر شرکت‌کننده‌ای که در ابتدای مطالعه سرطان و بیماری قلبی تشخیص داده شده داشت، از مطالعه حذف شد.

فعالیت بدنی شدید متناوب آنها که روی ردیاب‌های فعالیت ثبت شد. که به این صورت تعریف می‌شود که شخص معمولاً کمتر از یک دقیقه طول فعالیت بدنی شدید داشته باشد . برخی از نمونه های این نوع فعالیت بدنی عبارتند از بازی با کودکان و حیوانات خانگی، حمل خرید، بالا رفتن سریع از طبقه بالا، راه رفتن در سربالایی یا دویدن برای رسیدن به قطار.

به طور متوسط، شرکت کنندگان هر روز هشت دوره کوتاه فعالیت را ثبت کردند که مجموعاً کمتر از چهار و نیم دقیقه بود.

محققان دریافتند که فقط سه تا چهار دوره کوتاه فعالیت روزانه با کاهش ۴۰ درصدی مرگ زودرس به هر دلیل و همچنین مرگ ناشی از سرطان و همچنین با ۴۹ درصد کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی همراه بود.

با دوره‌های کوتاه‌تری از فعالیت‌های فرد، این مزایا کاهش می‌یابد. واضح‌ترین تقاوت در بین کسانی بود که حدوداً ۴ تا ۵ بار در روز فعالیت داشتند و آنهایی که اصلا فعالیت نداشتند.

پس دوزهای بسیار کوچک فعالیت متناوب شدید می‌تواند عملکرد قلبی تنفسی را بهبود بخشد  که پیش بینی کننده حیاتی طول عمر است.

همچنین نشان داده شده است که تمرینات ورزشی با شدت بالا (تمرینات کوتاه بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه، که در آن دوره‌های کوتاه تمرین شدید با دوره‌های استراحت گنجانده شده) اثرات مطلوبی بر کنترل قند خون ، کلسترول، فشار خون و چاقی دارد که ممکن است خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

اما مطالعه چدید اولین مطالعه ای است که ارتباط بین فعالیت بدنی غیرساختار یافته با مزایای سلامتی مثبت را نشان می‌دهد.

بخش بزرگی از بزرگسالان توصیه های فعلی فعالیت بدنی را رعایت نمی ‌نند . از هر چهار نفر در انگلیس یک نفر کمتر از ۳۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی انجام می‌دهد‌.

بسیاری محدودیت‌های زمانی را بهانه می‌کنند. تحقیق جدید می‌تواند به آنها انگیزه بدهد که حداقل چند دوره کوتاه فعالیت را در روز خود بگنجانند.

دستورالعمل‌های فعالیت بدنی موجود در سرتاسر جهان بر اساس تحقیقاتی بنا شده که که به فواید دوره‌های منظم فعالیت مداوم – اغلب به شکل ورزش، تمرینات بدنسازی یا دویدن روزانه توجه دارند.

اما مطالعه جدید نقش دوره‌های کوتاه فعالیت فعالیت را هم برجسته می‌کند. بسیاری از کارهای ساده و روزمره را می‌توان فعالیت فیزیکی متناوب سبک زندگی شدید در نظر گرفت.

بنابراین، اگر شما فردی هستید که ممکن است برای تناسب اندام در تمرین دچار مشکل شوید یا ممکن است از انجام این کار دلسرد شوید، احتمالاً کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید در زندگی روزمره خود انجام دهید تا به شما کمک کند سالم بمانید.

منبع: The Conversation

<سایت یک پزشک / منبع

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =